Poznáme prvé mesto na Slovensku, kde si môžeš požičať až 200 elektrických skútrov

  • Košice ako prvé mesto na Slovensku spustilo v meste zapožičiavnaie elektrických motoriek
  • Po celom meste bude takmer 70 nabíjacích spotov
  • Zapožičiavanie motoriek sa môže dostať aj do Bratislavy
TASR
TASR
  • Košice ako prvé mesto na Slovensku spustilo v meste zapožičiavnaie elektrických motoriek
  • Po celom meste bude takmer 70 nabíjacích spotov
  • Zapožičiavanie motoriek sa môže dostať aj do Bratislavy

Systém požičiavania a zdieľania elektrických motoriek, tzv. e-motosharing, v utorok spustili v meste Košice. Upozornila na to TASR.

Operátor v komerčnej pilotnej prevádzke nasadil 30 smart skútrov. Cieľom je umiestniť v meste až 200 elektrických motoriek. Ide o prvú takúto službu na Slovensku.

zdroj: TASR

Na jazdu potrebuješ vodičák

Pre novú formu alternatívnej dopravy prevádzkovateľ buduje sieť minimálne 70 nabíjacích bodov po celom meste, aktuálne je dostupných sedem nabíjačiek, každá pre tri mopedy.

Skútre je možné nabíjať aj v bežnej zásuvke 230 voltov v rodinnom dome či firme. Dvojmiestny skúter sa vyznačuje bezhlučnou jazdou bez emisií s dojazdom až 65 kilometrov.

„Verejný skúter prináša príjemnú ekologickú alternatívu k osobnému autu bez potreby vozidlo vlastniť. Motorku si požičiate ľahko pomocou mapy v aplikácii a jazdu môžete ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta,“ uviedol generálny riaditeľ Antik Telecom Igor Kolla.

Jazda je spoplatnená, ukončenie jazdy v príslušnej nabíjačke alebo s nabitým skútrom nad 80 percent je bezplatné, spoplatňuje sa pri nabití pod túto hranicu. Súčasťou ceny zapožičania je aj prilba a potrebné doklady od vozidla. Pre jazdu je nutné byť držiteľom vodičského oprávnenia AM, ktorá sa získava spolu s oprávnením typu B.

Zapožičanie si vyžaduje registráciu v aplikácii a depozit 80 eur, možné je aj zdieľať už vložený depozit a kredit zo služby Verejný bicykel.

zdroj: TASR

Desaťtisície používateľov

Užívateľ pred jazdou naskenuje QR kód motorky. Riadiaci modul skútra obstaráva z palubnej siete potrebné dáta, napríklad o stave batérií, presnej polohe, dostupnosti prilby, otvorení odkladacieho boxu, ale aj náklonu motorky na zistenie, či vozidlo nie je spadnuté na ceste.

Operátor chce cieľovo vybudovať v meste niekoľko sto nabíjacích staníc, ktoré budú využiteľné aj pre elektrobicykle, kolobežky či zdieľané elektromobily.

Projekt podľa Kollu nadväzuje na službu Verejný bicykel spustenú v Košiciach v máji, ktorá celkovo zaznamenala už 200-tisíc jázd a desaťtisíce užívateľov.

Operátor plánuje službu Verejný skúter aj v Bratislave a ďalších mestách. „Najneskôr na jar budúceho roka spustíme službu v komerčnej prevádzke, podobne ako v Košiciach aj v Bratislave,“ uviedol Peter Blaas z Antik Telecom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech