Toto sú najslávnejšie turistické pasce. Nechal si sa nachytať aj ty?

  • Turistické pasce má každá metropola sveta
  • Patria medzi ne podvodníci, predražené podniky, ale aj taxíky, ktoré dávajú vysokohorskú prirážku na základe krajiny pôvodu
  • V dnešnom článku sme si posvietili na turistické pasce v podobe fejkových atrakcií
Ilustračný obrázok (Pixabay)
  • Turistické pasce má každá metropola sveta
  • Patria medzi ne podvodníci, predražené podniky, ale aj taxíky, ktoré dávajú vysokohorskú prirážku na základe krajiny pôvodu
  • V dnešnom článku sme si posvietili na turistické pasce v podobe fejkových atrakcií

Fejkové atrakcie sú poväčšinou známe ako pasce na turistov. Sú prítomné nielen v Európe, ale nájdeš ich po celom svete. Niektoré krajiny nepravosť atrakcií otvorene priznávajú, iné sa tvária, že žiadať peniaze za falošné rekvizity je úplne v poriadku. Nechal si sa oblbnúť aj ty?

Júliin balkón vo Verone

Kto by nepoznal Shakespearov príbeh o Romeovi a Júlii. Autor sa inšpiroval príbehom, ktorý sa skutočne odohral. Napriek tomu, že sa Shakespeare inšpiroval skutočným príbehom z veronskej kroniky a dvoma spracovaniami talianskych autorov, balkón sa v Shakespearovom texte nevyskytuje. Umiestnenie veronského balkóna je kalkul, ktorý svojho času spustil režisér Franco Zeffirelli svojím kultovým filmom z roku 1968.

Júliin balkón/Pixabay
zdroj: Júliin balkón/Pixabay

Sväté schody v Ríme

Počas uplynulých mesiacov prinieslo niekoľko zahraničných webov informáciu, že „Rímske schody“, ktoré sa skladajú z 28 stupňov, boli údajne súčasťou paláca Pontia Piláta v Jeruzaleme. V štvrtom storočí ich previezla do Ríma Helena, matka cisára Konštantína.

Rím ich znova sprístupnil po 300 rokoch. K téme sa vyjadrili aj experti spoločnosti Live Science. Podľa nich je verejne prezentovaná skutočnosť veľmi nepravdepodobná. V súvislosti so schodmi zaznamenali niektoré historické nezrovnalosti, ktoré sa týkajú predovšetkým použitého mramoru.

‚‚V Izraeli sa v tomto období mramor takmer nepoužíval. Vo väčšej miere sa začal používať až okolo roku 200. Obávam sa teda, že Sväté schody sú podstatne mladšie,“ vyjadril sa pre Live Science profesor z Archeologického inštitútu Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme Orit Peleg-Barkat.

 

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie bol hraničný priechod v Berlíne a patril k najznámejším priechodom rozdeleného Berlína.  Nachádzal sa križovatke medzi ulicami Friedrichstraße a Kochstraße. Roky spájal americký a sovietsky sektor mesta. Bod kontroly bol priechodom na diaľnicu v mestečku Helmstedt.

Checkpoint Charlie je známy aj vďaka obrázkom z októbra 1961, kedy na ňom počas povstania stáli sovietske a americké tanky.  Po páde Berlínskeho múru bol Checkpoint Charlie presunutý do múzea a táto replika bola inštalovaná ako turistická atrakcia.

View this post on Instagram

CharliesCheckPoint 🙋🏻‍♀️

A post shared by Zehra Yılmaz (@zehraylmz) on

Historické centrum Varšavy

Každý, kto mal niekedy v živote dejepis vie, že Varšava bola počas druhej svetovej vojny zbombardovaná do takej miery, že sa takmer celá stavala na novo. Takže historické centrum je staré cca 70 rokov. Vedel si, že má prezývku „poľský Fénix“? Napriek tomu, že historické centrum je replikou toho pôvodného, stojí za návštevu. Dnes je zapísané na zozname pamiatok Unesco.

Parthenon v Aténach

Nechať sa oklamať atmosférou antických Atén je extrémne jednoduché. Slávny aténsky Parthenon láka do Atén milióny turistov ročne a všetci sú ochotní veriť, že tento monument obstál v skúškach času. Ale nie.

Hoci je kostra chrámu pôvodná, chrám nevydržal útok Benátčanov v roku 1687.  Budova, ktorú dnes obdivujú davy ľudí z celého sveta, prechádza od roku 1975 rozsiahlou obnovou. Vedel si, že mnoho mramorových sôch z tohto chrámu sa nachádza v najslávnejšom múzeu Londýna?

Ak si si práve povedal, že Atény zo svojho Must visit listu škrtáš, nerob to. Atény sú nádherné a ich dedičstvom nie je len Akropola.

Zdroj: Elizwrites, Britannicca, The Atlantic, Dailymail, Live Sience, VisitBerlin, The History Tourist, Unesco World Heritage, Hroch, Jstor

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech