Poznáš svoju hodnotu na trhu práce? Pri výške platu ber do úvahy tieto veci

  • Veľa mladých ľudí nevie, aký plat si má pýtať
  • Keď si uvedomíš jednotlivé aspekty, ľahšie sa zorientuješ v platových možnostiach na pracovnom trhu
  • Pohovor je obchodné stretnutie, obe strany kupujú a predávajú
adult-advice-boss-70292
  • Veľa mladých ľudí nevie, aký plat si má pýtať
  • Keď si uvedomíš jednotlivé aspekty, ľahšie sa zorientuješ v platových možnostiach na pracovnom trhu
  • Pohovor je obchodné stretnutie, obe strany kupujú a predávajú

Väčšina mladých ľudí nevie, aký plat si má na pohovore pýtať a ako má vlastne určiť svoju cenu na trhu práce. Kvôli tejto nevedomosti si niektorí pýtajú viac, ako si zaslúžia a iní zase menej. Čo treba brať do úvahy pri nacenení seba samého, alebo skôr svojej pracovnej sily?

Produkt sa predáva ľahšie – veľmi zjednodušene, spočítaš náklady na materiál a prirátaš niečo navyše za čas strávený pri výrobe. Mnoho ľudí však nevie, akú hodnotu má jeho pracovná sila v danom konkrétnom zamestnaní, respektíve, čo stoja jeho skúsenosti či vedomosti. Je to aj preto, že nemajú vzor, s ktorým by sa mohli nejak spravodlivo porovnať.

Prehľad

Na to, aby sme nestrieľali úplne vedľa, musíme mať najskôr prehľad o platových možnostiach a platovom priemere v danej oblasti a na danej úrovni. Už to nám načrtne, okolo akej sumy sa môžeme pohybovať. Taktiež si porovnaj viaceré ponuky. Rôzne firmy majú iné požiadavky a iné odmeny na tej istej alebo podobnej pozícii.

Čo ponúkaš?

Súčasný aj potencionálny šéf by mal byť pre teba vždy autoritou. Ale uvedom si, že pohovor je vo svojej podstate obchodné rokovanie. Uchádzač aj zamestnávateľ niečo kupujú a predávajú. Nemusíš sa teda báť či hanbiť sa hovoriť o plate, pretože je to podstatnou súčasťou tohto obchodu.

Pri vyjednávaní o plate obchoduješ so svojimi vedomosťami, časom a talentom. Dávame do pomeru cenu, kvalitu a garancie. Špecialista si môže vypýtať viac ako niekto na „štandardnej“ pozícii. Svoju hodnotu na trhu práce preto môžeš ovplyvniť najmä výberom školy.

Časť tvojej výplaty závisí od rokov praxe. Čím viac praxe máš, tým viac si môžeš vypýtať. Tak to chodí. Ideálne je pracovať alebo aspoň stážovať už popri škole. Ak si absolvent bez praxe, zmier sa s tým, že chvíľu potrvá, kým naberieš vyššiu hodnotu a zároveň buď vďačný za príležistoť učiť sa.

Pozor na chamtivosť. Ak si niekto vypýta neadekvátne veľa v pomere k jeho skúsenostiam, ktoré si zamestnávateľ vie ľahko overiť, môže uchádzač vyznieť tak, že si nevie spočítať dve a dve, nie je realista a možno nespravodlivo preceňuje aj svoje schopnosti. Opakom a taktiež neprávne je, pýtať si príliš málo. Robí to veľa ľudí preto, že nechce zamestnávateľa odradiť vysokou cenou. Keď si však pýtaš príliš málo na pozícii, kde je priemer vyšší, môžeš vyzerať neisto, že neveríš svojim schopnostiam a kvalitám.

Tí, ktorí sa v tej istej brandži pohybujú dlhšie, sa dokážu ohodnotiť lepšie, pretože vidia aj kvality a výkon ostatných.

Dôležitá je aj sebakritika. Každý by si mal uvedomiť rezervy a nedostatky, ktoré má. Táto vedomosť ti môže signalizovať, že si pýtaš príliš veľa, keď nevieš alebo sa ešte musíš čo to doučiť. Keď máš potenciál a budeš rýchlo napredovať, môžeš si časom vypýtať viac, poprípade sa na takomto scénari dohodnúť už na pohovore.

Finále

Treba byť realista, ale zároveň obchodník. Odporúča sa stanoviť si tri platové varianty:

  1. Suma, pod ktorú by si nešiel, alebo skôr najnižšia možná suma, ktorá ešte pokryje tvoje mesačné náklady na život.
  2. Najvyššia suma, akú by si chcel (aj vzhľadom k danej pracovnej pozícii).
  3. Plat, ktorý si napokon vypýtaš, by si mal predstaviť ako variabilnú sumu od – do. Považuje sa to za slušné a zároveň ti to uľahčí stanovenie výšky platu. Keď povieš sumu od najnižšieho platu, za aký si ochotný/á pracovať po najvyššiu sumu, ktorú chceš, šéf si môže vybrať niečo medzi tým a v konečnom dôsledku by mali byť všetci spokojní.

Už keď si nejakú cenu určíš, priprav si argumenty, prečo toľko stojíš.

Častým javom je, že zamestnávateľ ponúkne zamestnancovi nižší plat s tým, že sa má časom zvyšovať. Pri „obchodovaní“ skús navrhnúť, že by si radšej prijal o niečo vyšší plat s tým, že určitý čas nebudeš žiadať o zvýšenie. Keby si aj pristál na nižší plat, môže sa stať, že sa budeš cítiť nedostatočne ohodnotený a čoskoro budeš mať potrebu opäť zmeniť prácu.

Taktiež by si sa potom musel druhý raz trápiť, ako a či žiadať o zvýšenie. Firmy si nevyberajú kandidáta len preto, že chce nižší plat, ale podľa toho, kto za požadovanú sumu ponúka najvyššiu úroveň požadovaných zručností a osobnostných predpokladov.

Ak si žena, pravdepodobne by si mala k svojej výslednej sume pripočítať 7%. Ženy si podľa prieskumov z nejakeho dôvodu zvyknú pýtať menej ako muži v priemer o spomínaných 7%. Maj to preto na pamäti.

Ak máš z rozhovoru o plate paniku, upokoj sa tým, že nemáš čo stratiť, pri najhoršom ti povedia „Nie“ a dajú ti menej alebo to skúsiš inde.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá