Pozor, časť Slovenska dnes čaká prvé sneženie. Doprava sa môže poriadne skomplikovať

  • Tohtoročné októbrové teploty sa pohybujú pod hranicou normálu. Bude ešte chladnejšie
  • Deti sa budú ráno tešiť z prvého snehu, vodičov podobná radosť nečaká
Sneh
Unsplash/Jonathan Kneppe, Kajetan Sumila
  • Tohtoročné októbrové teploty sa pohybujú pod hranicou normálu. Bude ešte chladnejšie
  • Deti sa budú ráno tešiť z prvého snehu, vodičov podobná radosť nečaká

Na Slovensku je už týždne cítiť jeseň, tohtoročné teploty sa dokonca pohybujú pod hranicou dlhodobého normálu, informuje portál iMeteo. Vo večerných hodinách k nám príde ďalšia vlna ochladenia a prinesie so sebou aj prvé vločky tohto roka.

Sneh zavíta prvýkrát aj do obývaných oblastí

Počasie je každým rokom nevyspytateľnejšie a momentálne sa zdá, že mierime rovno do zimy, aj keď je len začiatok októbra. Teploty budú v najbližších dňoch pripomínať skôr koniec novembra a niektorí Slováci sa dokonca zobudia do „zasneženého rána“.

Prvé náznaky výrazného ochladenia budú citeľné už dnes večer, od severozápadu k nám prúdi studený front, s ktorým bude spojené aj zrážkové pole.

Ešte pred polnocou treba preto počítať s dažďom. Ten k nám dorazí od Moravy, no do rána sa pravdepodobne stihne rozšíriť nad mnohé územia severozápadnej polovice Slovenska.

zdroj: imeteo.sk

Na cestách si dávaj pozor

Pršať bude na mnohých miestach, no v Žilinskom a Prešovskom kraji má aj snežiť. Zrážky najviac potrápia ľudí v Žilinskom kraji a najintenzívnejšie bude pršať medzi 1:00 a 7:00 ráno. Bude skutočne chladno, potvrdzuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Portál iMeteo spomína, že studený front, ktorý sem smeruje, k nám od severu vtiahne aj výraznú vzduchovú hmotu: „Práve vďaka tomu začne hranica sneženia výraznejšie klesať a z oblasti hôr sa dostane aj do obývaných oblastí.“

Aj napriek tomu, že prvé vločky môžu znieť krásne, treba si kvôli nim dávať poriadny pozor. Nenapadne veľa snehu, no prvý sneh predstavuje na cestách každoročne riziko. 

V noci by malo snežiť na územiach od nadmorskej výšky 1 000 m. n. m., no do rána hranica sneženia poklesne na 600 m. n. m. Napadnúť by mohlo od jedného po tri centimetre nového snehu.

Vyššie polohy severného Slovenska tak zažijú prvé, ako-tak zasnežené ráno: „Ďalšia a zrejme aj výraznejšia snehová nádielka príde v priebehu štvrtka.“

Prvé vločky už zavítali aj k susedom do Česka. Český hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti zverejnil fotky, ktoré potvrdzovali ich predošlú predpoveď.

Zdroje: Slovenský hydrometeorologický ústav, imeteo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK