Pozor, máš poslednú šancu v živote vidieť kométu Neowise

  • Neowise je najpôsobivejšia kométa, ktorú máme možnosť za posledných 25 rokov pozorovať
  • Najbližšie k Zemi bola minulý týždeň a počas tohto má stúpať vyššie
  • Ak budeš v noci hľadiet na oblohu, máš možno poslednú šancu zachytiť ju
Neowise Comet
Instagram/ brucehargravephotography, weownthemoment
  • Neowise je najpôsobivejšia kométa, ktorú máme možnosť za posledných 25 rokov pozorovať
  • Najbližšie k Zemi bola minulý týždeň a počas tohto má stúpať vyššie
  • Ak budeš v noci hľadiet na oblohu, máš možno poslednú šancu zachytiť ju

Máš poslednú šancu vidieť najpôsobivejšiu kométu, ktorú bolo za posledných 25 rokov možné pozorovať zo Zeme. Neowise preletela minulý štvrtok najbližšie okolo našej planéty a pomaly sa vzďaľuje.

Podľa Eddieho Irizarryho z NASA by mala kométa tento týždeň pomaly stúpať vyššie a mal by byť na ňu najlepší výhľad. Stúpa však pomalšie, ako sa predpokladalo, preto musíš sledovať pozorne a trpezlivo. 

Je pravdepodobné, že po návrate do vesmíru sa stratí na dlhých 6 000 rokov. 

Jedinečná kométa

Kométa Neowise je už treťou kométou tento rok, ktorú astronómovia objavili. Tvrdia, že je možné pozorovať ju voľným okom a to možno ešte jasnejšie ako s pomôckami.

 Kométu podľa nich stačí nájsť ďalekohľadom. Zábery z NASA ukázali, že má viac chvostov, vďaka ktorým je ju ľahšie rozpoznať. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Volker Ettwein (@volker_ettwein),

Nestáva sa bežne, aby bolo možné vidieť kométu voľným okom. Podľa Emily Kramer z vedeckého tímu kozmickej lode NASA Neowise, ktorá kométu objavila, je veľmi zriedkavé, aby bola na to dostatočne jasná. „Už je to dosť dlho,“ povedala. „Naposledy to bolo v rokoch 1995 – 1996, s kométou Hale-Bopp.“

Nebeské divadlo

Pri kométach je veľmi ťažko predpovedateľné, ktorým smerom sa ich dráha bude uberať. Kométy Atlas a Swan mali tiež rovnaký potenciál ako Neowise, rozpadli sa však alebo zhasli skôr, ako sa stali natoľko jasnými, aby bolo možné pozorovať ich. 

FOTO: Slovák Samuel zhotovil dokonalé fotky unikátnej kométy Neowise, vidieť ju raz za 6 000 rokov

Veteránsky pozorovateľ komét Michael Mattiazzo si myslí, že pri Neowise existuje vysoká šanca, že bude mať viac sily ako Swan a Atlas. „Povedal by som, že existuje 70% šanca, že táto kométa prežije perihelion.“   

Počas posledných týždňov niekoľko ľudí zdieľalo svoje amatérske zábery, na ktorých bola kométa zachytená v momente, keď sa objavila na oblohe tesne nad obzorom.

Ak patríš k obdivovateľom nebeských úkazov, tento týždeň by si mal spozornieť a sledovať dráhu, ktorou by sa kométa mala vydať. Máš na to približne dva až tri týždne, kým sa úplne stratí vo vesmíre na dlhých 6 000 rokov. Jej ďalšia cesta okolo našej Zeme sa odhaduje na rok 8786.

Zdroje: cnet.com, earthsky.org, msn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech