Slováci na diagnózu radšej využívajú Google než skúsených lekárov. POZOR na internetové rady

  • V priemere až dvaja ľudia z piatich si stanovia vďaka googleniu svojich symptómov vážnu diagnózu
  • Dostupnosť informácií online je užitočná, v prípade diagnostiky chorôb však môže byť nebezpečná
  • Druhý názor od skutočného odborníka sa dá bezplatne získať cez poisťovne a je súčasťou životného poistenia
koop1
  • V priemere až dvaja ľudia z piatich si stanovia vďaka googleniu svojich symptómov vážnu diagnózu
  • Dostupnosť informácií online je užitočná, v prípade diagnostiky chorôb však môže byť nebezpečná
  • Druhý názor od skutočného odborníka sa dá bezplatne získať cez poisťovne a je súčasťou životného poistenia

Získanie ďalšieho názoru na nečakanú diagnózu človeka prináša množstvo pozitív – nielenže zanalyzuje proces navrhnutej liečby, ale navyše utvrdí pacienta v tom, aký má zdravotný problém a ako sa dá riešiť.

Namiesto toho, aby sa ľudia obrátili na odborníkov, však mnohí využívajú na stanovenie diagnózy radšej Google. Samodiagnostike sa je však lepšie vyhýbať.

Vygooglená diagnóza je väčšinou oveľa horšia ako skutočný problém

Až 65 % percent obyvateľov USA sa pravidelne obracia na Google so svojimi príznakmi a v 43 % prípadoch bola výsledkom ich hľadania nesprávna diagnóza, ktorá bola oveľa vážnejšia ako ich reálny problém.  

Doktor Google úraduje 24 hodín 7 dní v týždni a je len na jedno kliknutie v mobile. Práve preto sa naňho obracia väčšina populácie, vrátane Slovákov. Problémom je, že väčšinou sa naozaj stane, že výsledkom neodborného hľadania diagnózy na rôzne problémy sú vážne choroby. Laici totiž nevidia súvislosti a nie sú lekármi. 

zdroj: Google – Príklady vyhľadávaných pojmov spojených so slovom „bolesť“.

Problémom googlenia diagnózy nie je len to, že spôsobuje ľuďom zbytočný stres, ale vynechanie návštevy lekára a spoliehanie sa na samodiagnostiku môže vyústiť v ignorovanie príznakov skutočnej choroby, ktorú by mali liečiť.

Druhý posudok zdravotného stavu môže poskytnúť aj špecialista zo zahraničia, a to dokonca zdarma

MSO (medical second opinion), teda druhý medicínsky názor, je služba, ktorú na Slovensku ponúka napríklad aj poisťovňa Kooperativa ako štandardnú súčasť viacerých produktov životného poistenia.

V zahraničí je služba už etablovaná a pacienti so stredne vážnou alebo vážnou diagnózou ju využívajú bežne. Možnosť poradiť sa okrem svojho domáceho ošetrujúceho lekára aj so špičkovými odborníkmi v zahraničí sa dostáva pomaly do popredia aj na Slovensku, keďže to má pre pacientov neoceniteľný prínos.

Ak vám bude, napríklad, diagnostikovaná rakovina – svoju dokumentáciu budete môcť poslať na posúdenie aj do niektorej zo zahraničných kliník, špecializujúcich sa na daný typ onkoochorenia.

Komunikácia prebieha prostredníctvom call centra so slovensky alebo česky hovoriacimi operátormi. Pacienti vďaka nim získajú druhý názor od skutočného odborníka na základe reálnych zdravotných záznamov.

Ako prebieha získanie druhého medicínskeho názoru

Vďaka druhému medicínskemu názoru, ako ponúka napríklad Kooperativa, si môže pacient overiť doma stanovenú diagnózu aj u ďalších špecialistov zo zahraničných kliník. Tí môžu vďaka im dostupnej, konkrétne špecializovanej diagnostike a skúsenostiam s liečbou pacientov z celého sveta doplniť detailnejšie dáta o špecifikách konkrétneho nádorového ochorenia.

Výhody druhého medicínskeho názoru

Veľkou výhodou je možnosť vybaviť všetko z domu – pacient nikam nemusí chodiť, komunikuje výhradne s operátormi infolinky, kam aj zasiela celú zdravotnú dokumentáciu od svojho lekára. Tí oslovia špecialistov v pacientom vybranom zahraničnom zdravotníckom zariadení.

Dokumentáciu následne posudzuje tím odborníkov na konkrétnu diagnózu. Pacient sa nemusí sa obávať jazykovej bariéry ani zbytočnej byrokracie. Celý proces trvá maximálne 10 dní a  komplexnú správu v slovenskom jazyku spolu s USB nosičom, kde sú informácie zaznamenané aj v elektronickej podobe, mu prinesie kuriér priamo domov. Pacient môže tento rozšírený posudok okamžite zdieľať so svojím lekárom.

Keď je človek konfrontovaný s určitou chorobou, väčšinou sa musí, čo najrýchlejšie nastaviť liečba. Rýchlosť rozhodnutia môže veľakrát zachrániť život.

Vďaka službe druhý medicínsky názor získa pacient ešte detailnejší obraz o svojom stave a ošetrujúci lekári na Slovensku viac informácií od kolegov v zahraničí pre optimálne nastavenie jeho liečby. A tieto informácie sa nedajú porovnať s tými, ktoré získate, keď sa pacient rozhodne navštíviť len doktora Google.

zdroj: Unsplash/Gunter Valda – Lekárske záznamy vyhodnocujú odborníci zo zahraničia.

 

Zdroje: DailyMail , Wikipedia 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá