„Pozorujeme výrazný nárast rakoviny u mladých ľudí. Je to frustrujúce,“ hovorí primár gastroenterológie

  • V poslednom období stúpa výskyt rakoviny u mladých ľudí
  • Odborníka sme sa pýtali na možné príčiny a spôsob prevencie
MUDr. Boris Pekárek, PhD.
archív MUDr. Boris Pekárek, PhD.
  • V poslednom období stúpa výskyt rakoviny u mladých ľudí
  • Odborníka sme sa pýtali na možné príčiny a spôsob prevencie

Rakovina je u Slovákov dlhodobo na vzostupe, čo zvyšuje potrebu inovatívnych liečebných metód. Jedným z priekopníkov v tejto oblasti je MUDr. Boris Pekárek, PhD., primár Gastroenterologického oddelenia Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave, ktorý ako prvý na Slovensku zaviedol jedinečnú endoskopickú metódu na odstraňovanie nádorov z tráviaceho traktu.

Tento typ výkonu, ktorý sa odborne nazýva endoskopická submukózna disekcia, umožňuje odstránenie aj veľkého nádoru bez použitia skalpela. S Pekárekom sme sa rozprávali o výhodách takejto liečby, ale aj o tom, aké faktory výrazne prispievajú k zvýšenému výskytu rakoviny na Slovensku.

  • Aké sú príčiny rakoviny u mladých ľudí?
  • Sú ultraspracované potraviny naozaj škodlivé?
  • Existuje účinná ochrana proti rakovine?
  • Aká bude budúcnosť liečby rakoviny?

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším výskytom rakoviny pankreasu a hrubého čreva. V čom robíme my Slováci najväčšie chyby?

Pri rakovine hrubého čreva a konečníka ide pravdepodobne najmä o vysokú konzumáciu spracovaného mäsa a červeného mäsa u nás. Pri rakovine pankreasu, resp. u oboch má významný vplyv aj fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita. Ochranný vplyv pri rakovine hrubého čreva a konečníka má pravidelný fyzický pohyb a väčšie množstvo vlákniny v strave.

Pozoruje sa tiež zvýšený výskyt rakoviny u mladých ľudí do 40 rokov. Vnímate to aj vy vo svojej praxi?

Áno, je to frustrujúce, máme popisovaný výrazný nárast u ľudí do 55 či 50 rokov, ale poznateľný je aj nárast výskytu u mladých do 40 roku života. Osobne vnímam nárast týchto rakovín aj ja, ale moje vnímanie je určite ovplyvnené tým, že pracujem v špecializovanom onkologickom centre. Každopádne priznávam, že kolonoskopiu som si dal spraviť skôr, ako som dosiahol odporúčaný vek pre skríning.

Čo je podľa vás hlavnou príčinou?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroj: MUDr. Boris Pekárek, PhD.

Najnovšie videá

Trendové videá