Pozri sa hore. Na oblohe dnes uvidíš v podstate celú slnečnú sústavu

  • Merkúr, Jupiter, Venuša, Urán a Mars sa dnes večer na oblohe zarovnajú s Mesiacom
  • Pozorovatelia hviezd budú môcť vidieť takmer celú slnečnú sústavu
Dnes nesmieš premeškať planetárne divadlo, päť planét sa zoradí na nočnej oblohe
Dnes nesmieš premeškať planetárne divadlo, päť planét sa zoradí na nočnej oblohe, Unsplash/Bryan Goff, Shaian Ramesht
  • Merkúr, Jupiter, Venuša, Urán a Mars sa dnes večer na oblohe zarovnajú s Mesiacom
  • Pozorovatelia hviezd budú môcť vidieť takmer celú slnečnú sústavu

Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Urán sa dnes večer na nočnej oblohe zosúladia s Mesiacom, čo znamená, že budeš môcť pozorovať takmer kompletnú slnečnú sústavu.

Tento unikát bol na niektorých miestach viditeľný už po včerajšom západe slnka, ale tento večer bude najlepšou príležitosťou na pozorovanie „planetárneho sprievodu“. Treba sa pozerať smerom na západ, informuje Space.

Nebeské divadlo

Venuša bude najľahšie viditeľnou planétou, pretože je to vždy najjasnejší objekt na nočnej oblohe, ak neberieme do úvahy Mesiac. Astronómovia tvrdia, že Jupiter a Mars budú dnes po zotmení tiež „ľahko viditeľné voľným okom“, dokonca aj z mesta plného svetiel, akým je napríklad Londýn.

Na to, aby si si mohol bez problémov vychutnať pohľad na Merkúr a Urán, však budeš pravdepodobne potrebovať ďalekohľad. „Za jednu noc uvidí každý, kto bude v správnom čase na správnom mieste, takmer celú slnečnú sústavu,“ povedal pre Popular Science astronóm Rory Bentley z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

Odborníci tvrdia, že najlepšie planetárni nadšenci urobia, ak sa večer presunú z veľkých miest niekam na ich okraj, alebo do prírody, čo im poskytne najlepšiu príležitosť na jasnejší výhľad, pretože mestské oblasti sú silno osvetlené, čo kazí viditeľnosť.

Pozorovatelia oblohy musia pozorovať oblohu tesne po zotmení, pretože Merkúr a Jupiter rýchlo zmiznú za obzorom, varuje Daily Mail. Planetárna prehliadka sa koná, keď sa niekoľko planét nachádza v rovnakej konštelácii.

Je to zriedkavý jav

Aj keď nie je nezvyčajné vidieť na oblohe dve alebo tri planéty, zarovnanie piatich je veľmi zriedkavé. Naposledy k takému fenoménu došlo minulý rok a takisto v rokoch 2020 a 2016.

Jupiter, Merkúr, Venuša, Urán a Mars sa dnes večer zosúladia s Mesiacom na nočnej oblohe
zdroj: Unsplash/Greg Rakozy

K planetárnemu zarovnaniu, ako je toto, dochádza, pretože slnečná sústava má tvar plochého disku, pričom planéty obiehajú rovnakú plochú oblasť vo vesmíre. Znamená to, že z času na čas sa dostanú do zarovnania pozdĺž tejto rovnej čiary s rôznym počtom planét viditeľných v rôznom poradí.

Jupiter bude najbližšie k horizontu a dá sa ľahko spozorovať aj v pretrvávajúcom slnečnom svetle súmraku, keďže je taký jasný. Merkúr bude v tesnej blízkosti. Mal by byť viditeľný voľným okom, ale určite bude viditeľný ďalekohľadom.

O niečo vyššie na oblohe nájdeš Venušu, ktorá intenzívne žiari z jej ultrareflexných hustých oblakov. Sprevádzať ju bude Urán, ktorý bude svietiť len o kúsok vyššie – naň si už určite budeš musieť do ruky zobrať ďalekohľad. Na konci nebeskej prehliadky bude žiariť Mars, ktorý bude umiestnený blízko polmesiaca.

Nestihneš, nevadí

Pozorovatelia oblohy nemusia mať hlavu v smútku, ak by im toto predstavenie uniklo, keďže tento rok sa uskutoční aj množstvo ďalších planetárnych zosúladení. Očakáva sa, že za menej ako mesiac sa Merkúr, Urán, Venuša a Mars opäť zoradia v 35-stupňovom sektore oblohy.

Minulý rok mali pozorovatelia hviezd na severnej pologuli úžasnú príležitosť pozrieť sa na Merkúr, Venušu, Mars, Jupiter a Saturn naraz.

Tento nebeský úkaz môže byť originálnym nápadom na romanticky strávený večer vo dvojici, alebo na príjemné nasávanie vesmírnej energie o samote, tak ber do vrecka ďalekohľad a buď po západe Slnka pripravený.

Zdroje: Daily Mail, Popular Science, Space

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá