Pozri sa pravde do očí. Virtuálne múzeum ťa prevedie peklom vojny na Ukrajine

  • Virtuálnu prehliadku ponúka turistický portál Kyjevskej oblasti v spolupráci s projektom Vojna je blízko
  • Po víťazstve sa budú tešiť na návštevníkov
ukrajina ponúka virtuálne múzeum vojny
TASR/Natacha Pisarenko
  • Virtuálnu prehliadku ponúka turistický portál Kyjevskej oblasti v spolupráci s projektom Vojna je blízko
  • Po víťazstve sa budú tešiť na návštevníkov

Ukrajina je vo vojne od 24. februára, síce už v roku 2014 začali Rusi okupáciou Krymu a časti Doneckej a Luhanskej oblasti. Od začiatku invázie Rusi úplne zničili 118 medicínskych zariadení a poškodili viac ako 600, píše 360° war.in.ua na svojom Twitteri.

Aktuálne ponúka možnosť virtuálne nahliadnuť do ťažko zasiahnutých miest ruskou vojenskou agresiou v okolí Kyjeva. 

Virtuálnu prehliadku spustil turistický portál Kyjevskej oblasti v spolupráci s projektom Vojna je blízko. Môžeš si v 3D pozrieť následky ruskej invázie v mestách Buča, Irpiň, Hostomel, Boroďanka, Stojanka či Horenka. Projekt ukazuje mestá v štádiách od okupácie až po oslobodenie či následky delostreleckej streľby a leteckých útokov. 

Virtuálne múzeum zdevastovaných miest ponúka aj nekomerčný portál 360war. Na začiatku mája zverejnil panoramatické fotografie zasiahnutých lokalít.

„Každá hrivna, dolár či euro investované do pomoci pre ukrajinskú armádu nám pomáha chrániť náš domov. A naším domovom je celá krajina,“ píše 360° war.in.ua na svojej úvodnej stránke.

Obsadené medzi prvými

Mestá a dediny v Kyjevskej oblasti už v prvé dni invázie obsadili ruské okupačné vojská. Stiahli sa približne na začiatku apríla, avšak po oslobodení svet šokovali informácie o masových hroboch a masakroch na civilistoch.

Medzi obeťami boli aj deti, ktoré boli v mnohých prípadoch znásilnené. Moskva poprela zodpovednosť aj cez existenciu rôznych dôkazov.

ukrajina ponúka virtuálne múzeum vojny
zdroj: TASR/Natacha Pisarenko

Samotný ruský vojak Alexej Byčko natočil, ako znásilňuje bábätko pomocou kefky na mihalnice. V úvode videa sa predstavil a následne ho uverejnil na ruskej sociálnej sociálnej sieti VKontakt.

Viac ako 10 miliónov obyvateľov Ukrajiny muselo opustiť svoje domovy, do ktorých sa po útokoch ruských vojsk už nemôžu vrátiť. Ukrajinská polícia eviduje od začiatku ruskej invázie približne 12 000 zabitých civilistov.

V okolí Kyjeva ich napočítala 1 500. Nedávno úrady objavili ďalší masový hrob. Podľa polície sa v ňom nachádzalo sedem zavraždených civilistov, ktorí boli predtým mučení. 

Po ukrajinskom víťazstve sa budú tešiť na návštevníkov

„V spolupráci s projektom Vojna je blízko zaznamenávame ničenie, aby sme si zapamätali a ukázali našim potomkom, čo nás stojí náš boj za slobodu a nezávislosť,“ uviedol turistický portál Kyjevskej oblasti ako cieľ zaznamenávania ničenia. 

ukrajina ponúka virtuálne múzeum vojny
zdroj: TASR/Efrem Lukatsky

Sú si istí, že po víťazstve všetko obnovia a Kyjevský región sa opäť stane miestom pre život, kde bude chcieť mať každý dom a venovať sa aktívnej turistike. Na záver dodali, že sa budú tešiť na návštevníkov Kyjevskej oblasti po víťazstve Ukrajiny nad ruskými okupantmi. 

„Okamžitá dodávka ťažkých zbraní na žiadosť ukrajinskej vlády a úplné embargo na dovoz ruskej energie je primeranou cenou za milióny zachránených životov,“ píše nekomerčný portál 360war.

Nemecký kancelár prisľúbil ďalšiu pomoc Ukrajine

TASR uviedla, že nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil Ukrajine ďalšiu podporu pri bojoch s ruskými okupačnými jednotkami. Kyjevu prisľúbil, že zbrane ktoré od Nemecka žiada proti ruským inváznym silám dorazia včas, aby mohli zvrátiť situáciu v bojoch na Donbase. 

Vo svojom príhovore pripomenul, že spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim Ukrajinu nedávno navštívil. Zdôraznil, že by jej mal byť udelený kandidátsky štatút EÚ a pokúsi sa získať 27 súhlasných názorov na rozhodnutie EÚ otvárajúce danú perspektívu.

V rozhovore pre agentúru DPA vyjadril presvedčenie, že členské štáty EÚ nájdu spoločnú pozíciu k žiadosti Ukrajiny o členstvo v Únii.

Zničená budova na Ukrajine
zdroj: Twitter/360° war.in.ua

 

Zničená budova na Ukrajine
zdroj: Twitter/360° war.in.ua
 

Zničená budova na Ukrajine
zdroj: Twitter/360° war.in.ua

ukrajina
zdroj: Twitter/360° war.in.ua
Zdroje: TASR, Startitup, Pravda, Kyiv Region, 360° war.in.ua, Twitter/360° war.in.ua, iDNES.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá