Pozrite sa na 10+ najbizarnejších miest na našej planéte. V jednom nesmiete zomrieť, v ďalšom sa zase nachádzate doslova v pekle

  • Každé mesto na Zemi je svojim spôsobom špecifické. V našom zozname nájdete tie najneobyčajnejšie mestá na svete.
collagegg-b-j
wikimedia.org/Bjørn Christian Tørrissen, flickr.com/ José Luis Sánchez Mesa
  • Každé mesto na Zemi je svojim spôsobom špecifické. V našom zozname nájdete tie najneobyčajnejšie mestá na svete.

Hovorí sa, že konkrétne mesto už inde na svete nenájdete a každé mesto je na svete len jedno. To však nemusí byť celkom pravda, keďže Číňania skopírujú snáď čokoľvek tak, ako to urobili v prípade jedného mesta z nášho zoznamu.

Mesto, kde nemôžete zomrieť

Mesto Longyearbyen, ktoré sa nachádza na Svalbarde, je jedno z najsevernejších miest na svete. Zároveň je to miesto, kde nemôžete oficiálne zomrieť. V meste je síce cintorín, ale už 70 rokov sa nepoužíva. Dôvodom je mrazivé podnebie, ktoré bráni rozkladu mŕtvych tiel a tie lákajú divé zvieratá. Ľudia, ktorí pravdepodobne zomrú v krátkom čase, sa prepravujú do pevninského Nórska lietadlom.

Foto: flickr.com

Mesto dvoch krajín

Mestá zdieľané medzi dvoma krajinami sú bežnejšie, než si myslíte. Nachádzajú sa po celom svete, ale toto mesto je z nich najneobvyklejšie. Büsingen am Hochrhein je nemecká exkláva vo Švajčiarsku. Ekonomicky je to časť Švajčiarska, z administratívneho hľadiska je to súčasť Nemecka. Büsingen je jediné nemecké mesto so švajčiarskym frankom ako hlavnou menou. Má dve poštové smerovacie čísla: švajčiarske a nemecké. Občania používajú švajčiarske i nemecké telefónne čísla a FC Büsingen je jediný nemecký tím, ktorý hrá švajčiarsku futbalovú ligu.

Foto: wikimedia.org

Peklo na Zemi

Štát Michigan v USA je miestom, kde nájdete peklo. Pôvod názvu mesta Hell je neistý, ale obyvatelia mesta sú šťastní, že si zachovalo svoje pekelné pomenovanie. Turisti sa tu radi fotografujú s ceduľou „Vitajte v pekle“ a v miestnom obchode so suvenírmi si môžete kúpiť kúsok „pekla“.

Foto: flickr.com

Rakúske mesto v Číne

Číňania sú známi tým, že robia repliky čohokoľvek na svete – vrátane celých miest. Aby mali možnosť cestovať bez toho, aby opustili krajinu, rozhodli sa postaviť repliku rakúskej dediny Hallstatt. Najprv bol postavený kostol, po ktorom nasledovali ulice, ktoré vyzerali presne ako tie pôvodné. Mimochodom, nehnuteľnosti v čínskom Hallstatte sú drahšie ako v rakúskom.

Foto: wikimedia.org

Posledné bezplatné mesto

Slab City je kalifornské mesto obývané hlavne bezdomovcami, dôchodcami a tými, ktorí nemajú kam ísť. Ľudia tu žijú v prívesoch a improvizovaných chatrčiach bez tečúcej vody, elektriny alebo adries. Verejné služby tiež chýbajú, rovnako ako dane a nájomné. To všetko znie ako veľké množstvo nepríjemností, ale mnohí z tých, ktorí tu boli, hovoria, že je to skutočne veľmi pohodlné miesto. Obyvatelia Slab City  nazývajú svoje mesto ako „posledné bezplatné mesto v Amerike.“

Foto: flickr.com

Mesto v jaskyni

Matmata v južnom Tunisku je mestom, kde stále existuje veľa berberských podzemných obydlí. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia tu boli postavené povrchové domy, ale mnohí miestni obyvatelia dávajú prednosť žitiu v ich tradičných domoch. Fanúšikovia hviezdnych vojen spoznávajú toto miesto ako domov Lukea Skywalkera.

Foto: flickr.com

Mesto pod jednou strechou

Celé mesto Whittier, Aljaška, sa nachádza v 14 poschodovej budove bývalého vojenského zariadenia. Táto budova taktiež poskytuje strechu všetkým obchodom, policajnej stanici, nemocnici a kostolu. Cieľom bolo ušetriť na vykurovaní, pretože počasie je chladné a veterné počas celého roka. Počet obyvateľov mesta je len 220 ľudí.

Foto: flickr.com

Najmodrejšie mesto

Steny, dvere a dokonca aj schody prekrásneho mesta Chefchaouen v Maroku sú namaľované rôznymi odtieňmi modrej farby. Jednou z teórií ich pôvodu je, že boli namaľované Židmi, ktorí tu kedysi žili. Modrá je pre Židov posvätná farba. Hoci Židia sú už dávno preč, ich tradícia sa zachovala.

Foto: flickr.com

Mesto mimozemšťanov

V roku 1947 údajne došlo k havárii UFO v blízkosti mesta Roswell v Novom Mexiku. To, či sa to naozaj stalo, alebo nie, sa neodvážime tvrdiť, ale Roswell sa odvtedy stal všeobecne známym ako „Mesto mimozemšťanov“. Toto miesto hostí „mimozemské“ festivaly a dokonca aj miestny McDonald’s zdobia obrazy mimozemšťanov.

Foto: flickr.com

Mesto na mori

Neft Daşları alebo v preklade „Ropné skaly“ je priemyselné mesto v Azerbajdžane. Nachádza sa na kovových plošinách na otvorenom mori nad ropným poľom. Mesto nemá žiadne stále obyvateľstvo. Približne 2 000 ľudí tu pracuje niekoľko mesiacov v roku.

Foto: flickr.com

Mesto vytesané do skaly

Mesto Setenil de las Bodegas v Španielsku priťahuje turistov z celého sveta – pravdepodobne preto, že je postavené v obrovskej čadičovej hornine. V tomto meste sa nachádzajú ulice, kde nad vašimi hlavami môžete vidieť skaly namiesto oblohy. Možno sa zdá, že sa chystajú spadnúť, ale tieto skaly stoja pevne už celé stáročia.

Foto: flickr.com

Mesto, kde je viac mŕtvych než živých

Mesto Colma v Kalifornii je domovom 17 cintorínov. Mŕtvi prevyšujú živých v pomere tisíc na jedného. Stalo sa to preto, že sa úrady raz rozhodli presťahovať všetky cintoríny z neďalekého San Francisca, a tak boli všetky telá znovu pochované v Colme. Populácia mesta pozostávala len z hrobárov, kvetinárov a kamenárov, ale v osemdesiatych rokoch sa tu začali usadzovať aj ľudia z iných odvetví. Motto mesta je „Je skvelé byť nažive v Colme!“

Foto: flickr.com

Do nášho zoznamu sa určite nezmestili všetky netradičné mestá na svete. Ak nejaké poznáte, dajte nám o ňom vedieť do komentáru.

Zdroj: interez.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech