Pracovať pod ním musí byť čistá hrôza. Zamestnanci Elona Muska prezradili, aký je šéf

  • Vo svojich spoločnostiach Tesla a SpaceX zamestnáva spolu viac ako 100 000 ľudí
  • Pravidlá v nich majú voľnosť
pravidlá v spoločnostiach elona muska majú voľnosť
Pexels/energepic.com Instagram/elonofficiall
  • Vo svojich spoločnostiach Tesla a SpaceX zamestnáva spolu viac ako 100 000 ľudí
  • Pravidlá v nich majú voľnosť

Elon Musk pracuje na revolúcii dopravy na Zemi a vo vesmíre prostredníctvom spoločnosti Tesla a SpaceX. Raketová spoločnosť SpaceX má po financovaní v máji 2022 hodnotu 125 miliárd dolárov. V roku 2020 sa podľa štatistík Forbes umiestnil ako 31. najbohatší človek na svete. O dva roky neskôr sa stal najbohatším človekom planéty.

Portál News Hub uviedol, že nedávno otvoril v texaskom Austine novú továreň spoločnosti Tesla, kde zamestnáva približne 20 000 pracovníkov. Jeho spoločnosti na výrobu elektromobilov a rakiet zamestnávajú spolu viac ako 100 000 ľudí. 

Portál Insider píše, že predstavenstvo sociálnej siete Twitter v apríli prijalo jeho ponuku na kúpu spoločnosti vo výške 44 miliárd dolárov. Používateľov, ale aj zamestnancov čakajú veľké zmeny. Aké je pracovať pre najbohatšieho človeka na svete?

Inšpirácia zamestnancov

Bývala šéfka získavania talentov v spoločnosti SpaceX Dolly Singh pre Insider povedala, že diamanty vznikajú pod tlakom a Elon Musk je majster vo výrobe diamantov. „Možno tiež vie, aké nepríjemné je to na strane prijímateľa, ale vie, že ak bude v tlaku pokračovať, ľudia prekonávajú svoje očakávania,“ dodala.

Jeden zo softvérových inžinierov Tesly ešte predtým povedal, že vyzýva a inšpiruje ľudí, aby robili veci, o ktorých si myslia, že ich nedokážu a v niektorých ohľadoch sú naozaj skvelé.

Začiatkom roku 2015 sa Musk v rozhovore pre Wall Street Journal predstavil ako nano manažér. Avšak v roku 2018 bývalí a súčasní zamestnanci Tesly pre CNBC povedali, že Muskov mikromanažment stojí spoločnosť čas a peniaze. 

Opovrhovanie konvenciami

Portál Entrepreneur uviedol, že v roku 2018 Elon Musk poslal svojim pracovníkom e-mail, v ktorom vyjadril, že vo všeobecnosti by malo byť menej kratších stretnutí a ľudia, ktorí im nepridávajú hodnotu, by mali odísť. „Nie je neslušné odísť,  je neslušné prinútiť niekoho zostať a strácať čas,“ odkázal im.

Pravidlá v jeho spoločnostiach majú voľnosť. Drží sa názoru, že zamestnanci by mali vynechať žargón a preskočiť reťazec príkazov. Môže to docieliť zlepšenie komunikácie. 

pravidlá v spoločnostiach elona muska majú voľnosť
zdroj: Unsplash/Israel Andrade

V októbri 2021 poslal manažérom Tesly e-mail, kde spomína jeho tri spôsoby postupovania po odoslaní e-mailu s jasnými pokynmi. Patrí k ním vysvetlenie, prečo sa mýli, požiadanie o vysvetlenie či vykonanie pokynov. „Ak sa nič z vyššie uvedeného neurobí, manažéra požiadame, aby okamžite odstúpil,“ napísal.

Náchylnosť na výbušné incidenty

News Hub píše, že o Muskovi sa hovorí, že je náchylný na výbušné incidenty. Vedúci inžinier v Tesle v roku 2018 povedal pre Wired, že ak by ste povedali alebo urobili niečo zlé, rozhodol by sa, že ste idiot. Neexistovalo by nič, čo by mohlo zmeniť jeho názor. 

„Niekedy podnikne náročný krok, keď prepustí ľudí, ktorí majú nedostatočnú výkonnosť, a ohrozí tak úspech celej spoločnosti,“ povedal v tom istom čase zástupca Tesly pre Wired.

Insider uviedol, že zamestnanci ho považujú aj za náročného a nepredvídateľného. Robí si v podstate kedykoľvek, čo chce. 

Reportér Wall Street Journal Tim Haggins vo svojej knihe spomína jeho časté výbuchy na vedúcich a nižších zamestnancov. Samotný miliardár vyvrátil niektoré príbehy z knihy a nazval ich falošnými a nudnými.

Poprel, že by mal výbušné stavy vybíjajúce sa na zamestnancoch, pričom dodal, že poskytuje úprimnú spätnú väzbu, ktorá sa dá považovať za vtip. 

Zdroje: Forbes, Entrepreneur, I N S I D E R, NEWS HUB

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá