Pracovníci z predčasne zatvorených lyžiarskych stredísk začali sadiť stromčeky

  • TMR musela v dôsledku opatrení proti šíreniu koronavírusu uzavrieť všetky svoje strediská a má nulové tržby
  • Skoro 2 500 ľudí ohrozuje nezamestnanosť, no našli si zatiaľ alternatívu v sadení stromčekov
  • Za dva dni by mali vysadiť spolu 1 800 stromov, ide predovšetkým o smreky a jedle
TMR - sadenie stromov
Zdroj: TASR Archív/ Unsplash-Noah Busher
  • TMR musela v dôsledku opatrení proti šíreniu koronavírusu uzavrieť všetky svoje strediská a má nulové tržby
  • Skoro 2 500 ľudí ohrozuje nezamestnanosť, no našli si zatiaľ alternatívu v sadení stromčekov
  • Za dva dni by mali vysadiť spolu 1 800 stromov, ide predovšetkým o smreky a jedle

Spoločnosť Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) musela v dôsledku opatrení proti šíreniu koronavírusu uzavrieť všetky svoje strediská a má nulové tržby. Hlavný akcionár firmy Igor Rattaj v tejto súvislosti upozornil, že väčšina z takmer 2 500 pracovných miest v TMR je ohrozená, pretože firma zatiaľ nemôže využiť ani schválenú vládnu podporu.

Začiatkom mesiaca prišiel preto s návrhom, poskytnúť zamestnancov TMR, ktorí by pod dozorom odborných lesníckych organizácií a pri dodržaní všetkých karanténnych a bezpečnostných opatrení mohli pomôcť s výsadbou stromčekov.

Vo štvrtok 16. apríla začalo 22 zamestnancov horského strediska Jasná sadiť stromčeky neďaleko doliny Hlboká, v lokalite medzi Tálmi a Srdiečkom, ako aj v lokalite Srdiečko – Krupová. Do sadenia sa zapojil personál z lanoviek, zo zasnežovania, z hotelov, gastronómie a obchodov. Za dva dni by zamestnanci mali vysadiť spolu 1 800 stromčekov, predovšetkým smrekov a jedlí.

kampan zadarmo od startitup

„Myslím, že sme spojili príjemné s užitočným. Vyšli sme v ústrety požiadavkám lesníkov, naši ľudia priamo v teréne pomáhajú s obnovou lesa, zároveň sme im mohli dať konkrétnu pracovnú náplň v čase, keď sú naše strediská pre preventívne opatrenia uzavreté. Sme radi, že štát našiel spôsob, ako podporiť aj veľkých zamestnávateľov a my sa budeme na oplátku snažiť aj takýmto spôsobom vrátiť spoločnosti to, čo dostávame. Takto z toho bude mať osoh príroda aj ľudia,“ uviedol Igor Rattaj.

Zamestnanci horského strediska by po skončení sadenia na južnej strane hrebeňa Nízkych Tatier chceli v sadení pokračovať aj na severe. „V tejto veci už komunikujeme s vlastníkmi lesov. Pre množstvo snehu ale so sadením ešte chvíľu budeme musieť počkať,“ informoval riaditeľ strediska Jasná Matej Hulej.

„V TMR si myslíme, že takýto projekt, kde my dáme ľudí, odborníci odborný dozor a vláda pomôže s dotáciami na výplaty, je lepší ako nič. Určite je to lepšie riešenie, ako poslať ľudí na úrady práce,” povedal Igor Rattaj a dodal, že len mesačné mzdové náklady spoločnosti TMR predstavujú približne 2 milióny eur. To je podľa jeho slov zatiaľ prekážka aj pre čerpanie už schválených vládnych opatrení na podporu zamestnanosti.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech