Prácu si môžeš spríjemniť malými radosťami jednoducho a hneď

  • Ak miluješ svoju prácu, si omnoho kreatívnejší
  • Pri nedostatku motivácie si stanov nové ciele
  • Prácu môžeš mať rád aj pre veci, ktoré ti prináša nepriamo
  • Ak miluješ svoju prácu, si omnoho kreatívnejší
  • Pri nedostatku motivácie si stanov nové ciele
  • Prácu môžeš mať rád aj pre veci, ktoré ti prináša nepriamo

Tvoja práca je spôsob, akým sa prezentuješ a vyjadruješ svoje schopnosti, talent a prispievaš svojej komunite. Dobrý výkon súvisí so šťastím, preto si uvedom vlastné hodnoty a buď si istý tým, čo robíš dobre.

Najlepším spôsobom, ako milovať svoju prácu, je nájsť čo najväčší súlad medzi tým, čo robíš rád, a tým, čomu musíš venovať čas. Dobré je tiež vedieť, že neexistuje dokonalá práca.

Sebarealizácia v práci, oceňovaná výkonnosť a spokojnosť v pracovnom kolektíve sú obrovským dielom nášho života. Veď v práci strávime väčšinu svetlej časti dňa, päť dní v týždni. Aj tí, ktorí sú v práci spokojní, by si to mali z času na čas pripomínať.

Psychologička Petra Brown pre Startitup vysvetľuje: „Človek miluje to, čo je mu nejakým spôsobom blízke, na čo má nadanie, čomu rozumie a čo môže ďalej rozvíjať. Keď miluje svoju prácu, tak sa do nej celý ponorí a je kreatívny. Veľa dáva a zároveň veľa dostáva. Takáto práca ho napĺňa a umožňuje mu vnútorne rásť. Prácu vníma ako hobby. A nemôže prísť k takzvanému vyhoreniu. Preto je ideálne, keď sa človek vo svojej práci nájde a realizuje tak svoje danosti.“

Prácu môžeš milovať aj pre veci, ktoré ti prináša

Časopis Forbes vo svojom článku rozoberá temnejšiu tému, avšak s možným priaznivým dôsledkom – hovorí o situáciách, keď v práci pociťujeme určitý diskomfort. Zdôrazňuje sa v ňom, že ak aj necítime hlboký zmysel svojej práce, aj takáto skúsenosť môže byť užitočná.

Pocit šťastia vytvára veľa zložiek, a patrí k nim aj učenie sa niečomu novému. Vlastne každá práca je skvelým miestom na získavanie nových zručností. Aj keď si myslíš, že ti už nič nové neprinesie, každý deň je iný, každá situácia sa odohráva nanovo. Vždy hľadaj aj ďalšiu príležitosť na rast.

Okrem toho, všetci potrebujeme určitú životnú rutinu, či sa nám to páči, alebo nie. Rutina je zdrojom pocitu istoty. Už len každodenné chodenie do práce je rutina, ktorá vytvára rytmus dňa či týždňa.

Aby sme sa cítili fit, je dobré mať pravidelný spánkový režim, aj rovnaký čas zaspávania aj prebúdzania, aby sme popri bežných nevyhnutnostiach života mali čas na priateľov a dobrú náladu.

Všetko nevyhnutné aj obohacujúce v pravý čas a v správnej miere spoluvytvára našu životnú kondíciu a pohodu.

práca, ako milovať svoju prácu
zdroj: Unsplash/Bruce Mars - Mladí ľudia, ktorí trávia na sociálnych sieťach viac ako 300 minút denne, majú 2,8-krát väčšiu šancu prepadnúť depresii ako osoby, ktoré tam trávia menej ako 120 minút. 

Nezamieňajme si však rutinu so stagnáciou, rutina je akási istota, predvídateľnosť. Neupadaj do stagnácie, stanov si v práci vlastné ciele. Môže to byť účasť na zaujímavom projekte, povýšenie či zvýšenie platu. Avšak, ak sa ti túžby nenaplnia, nesmú byť prekážkou tvojho šťastia.

Navyše, keď sa cítime šťastní mimo práce, je väčšia pravdepodobnosť, že si dobré nastavenie prenesieme aj do práce. Pocity životnej spokojnosti prináša pekne strávený čas s rodinou, rôzne záujmy a koníčky, napríklad cvičenie, inému sa pocit spokojnosti prepája s pocitom vlastnej užitočnosti pri dobrovoľníckych aktivitách.

Niekomu sa spokojnosť spája s čírym relaxom, keď si doprajeme voľno bez konkrétnych cieľov a najmä bez výčitiek. Nie každý môže mať prácu, ktorá je zároveň jeho koníčkom, avšak sú cesty a spôsoby, ako sa môžeme naučiť milovať to, za čo dostávame zaplatené.

Ako si spríjemniť rutinu

Nastaviť pohľad na seba samého v sieti pracovných povinností, ktoré niekedy nie sú pohodlné, je cesta hľadania a dodržiavania predsavzatí. Vylepšia náš prístup k práci, ktorá nás občas nenadchýna.

Prinášame ti pár tipov, ako si spríjemniť každodennú prácu.

  • Aby si sa necítil vyčerpaný a následne mrzutý, nastav si rutinu aj počas pracovného dňa, píše Energy Resourcing: 90 minút intenzívne pracuj a potom si daj 30 minút pauzu, prípadne si nájdi vlastné časové rozvrhnutie.
  • Nájdi si jednu konkrétnu vec, ktorá ťa najviac baví zo všetkých tvojich pracovných povinností, radí Time: snaž sa v nej zdokonaľovať, urobí ťa to šťastnejším. Uvidíš, že táto skúsenosť ťa povzbudí aj pri zvládaní nových úloh.
  • Vynov si kanceláriu, premiestni nábytok, orientáciu pracovného stola a prines si novú zelenú rastlinku.
  • Vezmi si jeden deň voľna a odstrihni sa od civilizácie, vypni internet, telefón a zabudni na všetky domáce aj pracovné povinnosti. Medituj.
  • Pochváľ sa aj sám za činnosti a tvoj dobrý prístup k činnostiam, ktoré sú pre tvoju firmu a prácu osobitným prínosom.

Zamestnanci najlepšie hodnotia vzťahy na pracovisku a pestrosť náplne práce

To, či sme spokojní v práci, nie je len ľahká konverzačná téma medzi pracovníkmi. Záujem „vypestovať“ spokojnosť u svojich pracovníkov má každý dobrý zamestnávateľ, a tí najlepší aj zisťujú, ako sa im to darí. Sociológovia a psychológovia navyše skúmajú, čo všetko na spokojnosť vplýva, dokonca aj to, aké emocionálne dopady má spokojnosť pracovníkov.

Ikaros publikoval výsledky prieskumu spokojnosti človeka v práci, a odpovede zo vzorky 220 respondentov zhrnul nasledovne: „Z rôznych predložených faktorov práce respondenti vyjadrili najväčšiu spokojnosť v oblasti vzťahov na pracovisku, pozitívne sa vyjadrili k vzťahom s nadriadeným a k rôznorodosti a pestrosti práce. Najväčšiu nespokojnosť pociťovali k výške mzdy, k možnostiam kariérneho rastu a k zamestnaneckým výhodám.

Rozdiely boli aj medzi pohlaviami: kým ženy pozitívne hodnotili odovzdanú zodpovednosť pri plnení úloh, muži najlepšie vnímali vzťahy na pracovisku. Obe pohlavia však vyjadrovali najväčšiu nespokojnosť s výškou mzdy a zamestnaneckými výhodami.

Zdroje: Forbes, Energy Resourcing, Time, Ikaros

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá