Praha nám darovala lavičku z rozprávok o Krtkovi. V Bratislave ju nájdeš už dnes na príznačnom mieste

  • Prazska lavicka sa stane aj bratislavskou
  • V meste ich postupne pribudne 1 000 s československým dizajnom, ako aj smetné koše a cyklostojany
  • Dizajn lavičky sa ti môže zdať povedomý, je totiž známa z rozprávok o Krtkovi
BeFunky-collage-45
Youtube, FILMY ČESKY A ZADARMO/Unsplash,Thorsteinn Svavarsson
  • Prazska lavicka sa stane aj bratislavskou
  • V meste ich postupne pribudne 1 000 s československým dizajnom, ako aj smetné koše a cyklostojany
  • Dizajn lavičky sa ti môže zdať povedomý, je totiž známa z rozprávok o Krtkovi

Máme novú lavičku. Dizajn osvedčenej pražskej lavičky získala v spolupráci s českou metropolou aj Bratislava. Môžeš si ju prísť pozrieť a vyskúšať na prvom nádvorí Primaciálneho paláca. Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil koncept verejného obstarávania rámcovej zmluvy na dodanie prvkov mestského mobiliáru, ktorej súčasťou budú aj mestské časti.

Verejnú súťaž mesto vyhlási do konca roka 2020. V Bratislave postupne pribudne 1000 nových lavičiek s československým dizajnom, ako aj smetné koše a cyklostojany.

Pražská lavička svojím dizajnom nadväzuje na historickú československú lavičku – funkčnú, ergonomickú a pohodlnú na sedenie. Jej autormi sú dizajnéri Michal Froněk a Jan Němeček zo štúdia Olgoj Chorchoj, víťazi architektonickej súťaže na pražskú lavičku z roku 2017.

Dizajn lavičky sa ti môže zdať povedomý, je totiž známa z rozprávok o Krtkovi. V rámci úspešnej spolupráce s mestskou organizáciou MIB sa Praha podelila o tento dizajn, ktorý sa už osvedčil v pražských uliciach. 

bratislavska lavicka
zdroj: Twitter @matusvallo

„Dizajn lavičky nadväzuje na starú dobrú československú lavičku. Napadlo nám, že tento krásny dizajn by sa cítil doma aj v Bratislave. Poučili sme sa tiež z toho, že v Prahe architektonická súťaž trvala skoro dva roky a bol to komplikovaný a drahý proces.

Do bratislavských ulíc chceme dostať viac pohodlných miest na sedenie čo najskôr. Preto sme oslovili Prahu, či by sa o svoj dizajn s nami podelili. Bratislava takto ušetrí čas – mesiace až roky – a tiež náklady, ktoré predstavujú asi 90-tisíc eur,“ dodáva  Matúš Vallo, primátor Bratislavy. 

Skvalitňovanie verejného priestoru pre Bratislavčanky a Bratislavčanov je jedným z hlavných poslaní vedenia mesta. Preto zriadili Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý už za rok svojej existencie pripravil niekoľko úspešných architektonických súťaží.

Dizajn lavičky spĺňa princípy manuálu verejných priestorov, ktorý v Metropolitnom inštitúte tvoria a ktorého dôležitou súčasťou je aj mestský mobiliár.

bratislavska lavicka
zdroj: Twitter @matusvallo

„Som nadšený z toho, že sa bratislavskému kolegovi a primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi zapáčili naše pražské lavičky, ktoré v blízkej dobe nájdu svoje miesto aj v bratislavských uliciach. Väzby medzi Českou republikou a Slovenskom majú dlhú históriu a sú dlhodobo nadštandardné. Aj po rozdelení ostávame prepojení a vieme sa učiť navzájom,“ povedal primátor Prahy Zdeněk Hřib. 

Riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy Ján Mazúr súčasne informuje, že spolu s lavičkou pribudnú do Bratislavy aj ďalšie prvky mobiliáru podľa českého vzoru kôš a stojan na bicykle, ktoré ladia s mestským prostredím, tvoria jednotný set vhodný do centra mesta, ako aj do okolitého prostredia a mestských častí a budú aj v súlade s manuálmi verejných priestranstiev oboch miest. Štandardizácia mestských prvkov zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní kvalitného a komfortného priestoru bez vizuálneho smogu.

„Mäkké tvary lavičky definujú ergonómiu sedenia, ktorú ocenila aj medzinárodná porota. Subtílnosť oceľovej konštrukcie dodáva dizajnu ľahkosť a eleganciu, ktorá mnohým prvkom vo verejnom priestore chýba. Zároveň lavička umožňuje jednoduchý servis a ľahkú výmenu jej jednotlivých prvkov pri poškodení či opotrebovaní,“ vysvetľuje Roman Žitňanský, architekt Metropolitného inštitútu Bratislavy a riaditeľ sekcie verejných priestorov.

Predstavenie novej bratislavskej lavičky mesto spúšťa od štvrtka 6. augusta. Svoj názor môžeš vyjadriť vyplnením dotazníka. Spätnú väzbu budú zbierať dobrovoľníci počas prvých dní od štvrtka 6. 8. do utorka 11. 8. od všetkých, ktorí si prídu posedieť a vyskúšať kvality lavičky pri fontáne sv. Juraja na prvom nádvorí Primaciálneho paláca.

 

Zdroje: TS, Bratislava.sk, Twitter @matusvallo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech