Praha smúti. Staromestské námestie pokrylo vyše 22-tisíc krížov nakreslených bielou kriedou

  • Kríže sú nakreslené kriedou a sú súčasťou happeningu, ktorým si chce hnutie uctiť obete epidémie
  • Na 22. marca totiž pripadá výročie úmrtia prvého českého pacienta s ochorením COVID-19
praha
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • Kríže sú nakreslené kriedou a sú súčasťou happeningu, ktorým si chce hnutie uctiť obete epidémie
  • Na 22. marca totiž pripadá výročie úmrtia prvého českého pacienta s ochorením COVID-19

Dlažbu na Staromestskom námestí v Prahe dnes symbolicky pokryli tisíce krížov, píše o tom slovenská tlačová agentúra TASR. Symbolizujú obete epidémie koronavírusu, ktorých počet v Česku sa blíži k 25-tisíc. Za touto spomienkou na obete stojí hnutie Milion chvilek pro demokracii, informoval v pondelok spravodajský portál Novinky.cz.

Kríže sú nakreslené kriedou a sú súčasťou happeningu, ktorým si chce hnutie uctiť obete epidémie. Na 22. marca totiž pripadá výročie úmrtia prvého českého pacienta s ochorením COVID-19. Bol ním 95-ročný muž, ktorý zomrel v pražskej Nemocnici na Bulovke. Kríže sú podľa hnutia „symbolom vlády zmarených životov”.

Mnohí z nich zomreli zbytočne. Zodpovednosť nesie vláda zmarených životov, ktorá uprednostňuje svoje kšefty pred svojimi občanmi. Za COVID-19 vláda nemôže, za zbytočne zmarené životy áno,“ napísal na Twitteri predseda spolku Benjamin Roll. Ľudia si podľa organizátorov môžu nakresliť krížik na svoj respirátor.

Podľa člena zastupiteľstva Prahy 1 Davida Bodečka je na dlažbe historického námestia vyše 22 000 krížov. Polícia pôvodne uviedla, že happening nie je protiprávnym konaním a kriedou nakreslené kríže budú popoludní odstránené. Nakoniec sa tak nestane a počká sa, kým kríže nezmyje dážď. Rozhodli sa tak členovia koalície na pražskom magistráte, ktorú tvoria zoskupenie Praha sebe, Piráti a Spojené sily pre Prahu.

praha
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Zvony napoludnie pripomenuli obete covidu

Dnes napoludnie sa v celej krajine rozozvučali zvony kostolov, píše ďalej TASR. K piete, ktorú navrhla iniciatíva Minúta ticha, sa pripojili cirkvi, mestá, dediny a rôzne médiá. Informoval o tom portál Novinky.cz. 

Ako prvá sa k piete pridala Česká biskupská konferencia. Petr Pospíchal z iniciatívy Minúta ticha povedal denníku Právo, že sa prihlásilo mnoho obcí. „Pripojili sa aj celoštátne i regionálne rádiá a všetky veľké televízie,“ povedal s tým, že sa stretáva len s pochopením a podporou.

Minúta ticha už vyzvala ľudí, ktorí majú medzi svojimi blízkymi obeť covidu, aby iniciatíve poslali jej fotografiu bez mena, s odkazom či spomienkou. Tie potom zverejní na svojom profile na Facebooku.

praha
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

29. 10. 2020 nám COVID-19 vzal našu milovanú maminku. Tá diera a tá neskutočná prázdnota zostanú navždy. Čas beží a bolesť nijako neprestáva. 15. 4. by sa dožila 60 rokov. Dávajte na svojich najbližších pozor a ochraňujte ich,“ napísala k fotografii mamičky jej dcéra Petra.

Minúta ticha za obete pandémie pre mňa znamená stíšenie a duchovné prepojenie s tými, ktorí ochorením trpia, i s tými, ktorí preň opustili naše rady,“ uviedol v odkaze biskup Václav Malý.

Podľa Pospíchala je zmyslom akcie o obetiach rozprávať, aby sa zmarené životy nestali len štatistickým údajom. Zároveň môže dať verejnosť najavo, akou veľkou stratou sú pre ňu obete, a že má veľké pochopenie pre pozostalých.

Iniciatíva dneškom svoju činnosť nekončí. Pospíchal verí, že sa uskutoční aj celonárodná zbierka na Pamätník obetiam pandémie, podľa vzoru niekdajších morových stĺpov, dodal portál Novinky.cz.

praha
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Zdroje: TASR, Milion Chvilek, Novinky.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK