Pravda je na strane Ruska, rečnil Putin. Na Kyjev zatiaľ padali rakety

  • Putin sa vo svojom novoročnom odkaze prihovoril Rusom
  • Bol to rok ťažkých, nevyhnutných rozhodnutí a veľkých krokov, vravel
  • Kyjevom zatiaľ otriasali výbuchy
Zničený hotel v Kyjeve, ktorý zasiahla ruská raketa na Silvestra. Šéf Kremľa Vladimir Putin
Twitter/NEXTA TASR/AP, Valeriy Sharifulin
  • Putin sa vo svojom novoročnom odkaze prihovoril Rusom
  • Bol to rok ťažkých, nevyhnutných rozhodnutí a veľkých krokov, vravel
  • Kyjevom zatiaľ otriasali výbuchy

Bol to rok „ťažkých, nevyhnutných rozhodnutí, veľkých krokov“ smerom k úplnej nezávislosti Ruska. To teraz bojuje o svoju budúcnosť, uviedol vo svojom novoročnom príhovore Rusom šéf Kremľa Vladimir Putin. Odkaz nahrali v sídle Južného vojenského okruhu, kam Putin ráno dorazil. Počas príhovoru stál pri armáde.

Ako informuje ruská agentúra TASS, ruský prezident uviedol, že Západ roky klamal o mieri a tento rok „to už otvorene priznáva, už sa nehanbí a cynicky využíva Ukrajinu a jej obyvateľov na oslabenie a rozdelenie Ruska“.

„Ruskí vojaci, milície či dobrovoľníci teraz bojujú za svoju rodnú zem, za pravdu a spravodlivosť. Aby boli spoľahlivo poskytnuté záruky mieru a bezpečnosti pre Rusko. Všetci sú našimi hrdinami, teraz je to pre nich najťažšie,“ rečnil Putin. Povedal, že pravda je na strane Ruska, ktoré bráni svojich ľudí na svojich historických územiach.

Šéf Kremľa, ktorý 24. februára vydal rozkaz spustiť ruskú inváziu na Ukrajinu, v závere povedal, že sa bojuje za budúcnosť Ruska „Vždy sme vedeli a dnes sme opäť presvedčení, že suverénna, nezávislá, bezpečná budúcnosť Ruska závisí len od nás,“ dodal Putin s tým, že Rusi „musia“ veriť.

Silvestrovský útok na Kyjev

Ruské útoky na Ukrajinu pokračujú aj na úplnom konci roka a v hlavnom meste Kyjev hlásia viacero výbuchov. Moskva podľa predstaviteľov Ukrajiny spustila sériu vzdušných útokov o viacerých oblastiach.  Informuje o tom agentúra TASR na základe správy denníka The Guardian.

V Kyjeve zabili najmenej jedného človeka, informovali agentúry AP, DPA a APF.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že starší človek zomrel v Solomianskom obvode na juhozápade mesta, kde tiež hospitalizovali tri zranené ženy. Medzi zranenými v inej časti mesta je podľa neho aj japonský novinár.

 V Kyjeve bolo krátko po poludní, po vyhlásení leteckého poplachu po celej Ukrajine, počuť najmenej desať výbuchov, informovali novinári viacerých agentúr a miestni obyvatelia.

Útoky a následné požiare i zranených hlásili aj v Mykolajivskej oblasti na juhu a Chmeľnyckej, Žytomyrskej a Vinnyckej oblasti na západe krajiny.

Vo viacerých regiónoch preventívne prerušili dodávky elektriny, aby obmedzili škody v prípade zásahu energetickej infraštruktúry.

Rusko od polovice októbra podniklo 11 sérií rozsiahlych útokov zameraných z veľkej časti na infraštruktúru Ukrajiny, dosiaľ posledný tento štvrtok. Výpadky prúdu postihujú milióny ľudí.

Straty na ruskej strane

Ako informuje agentúra SITA, v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 105 960 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas piatka zahynulo 710 ruských vojakov. Moskva navyše v priebehu dňa prišla aj o helikoptéru, 16 bojových obrnených vozidiel či šesť dronov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo o 3 029 tankov, 6 075 bojových obrnených vozidiel, 4 707 vozidiel a palivových nádrží, 2 016 delostreleckých systémov, 423 odpaľovacích raketových systémov, 213 systémov protivzdušnej obrany, 269 vrtuľníkov, 283 lietadiel, 1 746 dronov, 711 striel s plochou dráhou letu, 16 lodí a 180 kusov špeciálnej techniky.

Počas piatka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedol generálny štáb.

Vojnové zločiny

Desať mesiacov od vypuknutia vojny na Ukrajine drvivé množstvo dôkazov ukazuje, že ruské sily viedli totálnu vojnu bez ohľadu na medzinárodné zákony upravujúce zaobchádzanie s civilistami a správanie sa na bojisku.

Ukrajina vyšetruje viac ako 58-tisíc potenciálnych ruských vojnových zločinov, medzi nimi zabíjanie, únosy, nerozlišujúce bombové útoky či sexuálne útoky. Táto rozsiahla dokumentácia však naráža na tvrdú realitu.

Hoci úrady nazhromaždili ohromujúce množstvo dôkazov, je nepravdepodobné, že by v dohľadnom čase zatkli väčšinu z tých, ktorí stlačili spúšť alebo zasadili úder, nehovoriac o veliteľoch, ktorí vydávali rozkazy a politických vodcov, ktorí povolili útoky.

Ukrajina od marca označila za podozrivých viac ako 600 Rusov, z ktorých mnohí sú vysokopostavení politickí a vojenskí predstavitelia, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua, ale zatiaľ tí najmocnejší nepadli do ukrajinskej väzby.

Medzi zdokumentovanými zločinmi Ruska, ktoré zrejme porušujú vojnové zákony, je taktiež 93 útokov na školy, 36 útokov, pri ktorých boli zabité deti, a viac ako 200 priamych útokov na civilistov, vrátane mučenia, únosov a zabíjania civilistov, a znesvätenie mŕtvych tiel.

Medzi ciele Ruska patria kostoly, kultúrne centrá, nemocnice, potravinové zariadenia a elektrická infraštruktúra. Rusko používalo kazetové bomby a iné nerozlišujúce zbrane v obytných štvrtiach a dopúšťalo sa útokov na budovy, v ktorých sídlia civilisti.

Zdroje: TASR, SITA, Twitter/NEXTA, TASS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá