Pravda o útoku na dvojičky: Biden odtajňuje nové dokumenty

  • Nové dokumenty zachytávajú výpoveď vtedajšieho viceprezidenta Dicka Cheneyho a prezidenta Georgea Busha
  • Hovoria aj povolení zostreliť 4. lietadlo. K zostreleniu ale nikdy nedošlo
Bush
Flickr/TASR/Wikimedia, MacMax, Keith Srakocic
  • Nové dokumenty zachytávajú výpoveď vtedajšieho viceprezidenta Dicka Cheneyho a prezidenta Georgea Busha
  • Hovoria aj povolení zostreliť 4. lietadlo. K zostreleniu ale nikdy nedošlo

„Je šesťdesiat míľ ďaleko. Majú (bojoví piloti) oprávnenie zapojiť sa?“ pýtal sa veliteľ námorníctva Anthony Barnes amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho ráno 11. septembra 2001.

Dve veže Svetového obchodného centra (WTC) už v tom čase boli v plameňoch, potom, ako do nich narazili dve civilné lietadlá v rukách teroristov.

Zasiahnutá bola aj budova ministerstva obrany USA vo Virgínii, do ktorej narazilo tretie unesené lietadlo. Štvrté unesené lietadlo sa malo pohybovať len približne 100 kilometrov od hlavného mesta Washington D. C. Lietadlo s označením letu 93 by dosiahlo hlavné mesto Spojených štátov za pár minút. Jeho cieľom bol pravdepodobne Kongres alebo Biely dom.

„Pane, potvrdzujete, že ste dali povolenie?“ pýtal sa znovu Barnes viceprezidenta. Ten znovu odpovedal kladne.  

Piloti Marc Sasseville a Heather „Lucky” Penneyová nasadli do svojich lietadiel a vydali sa na samovražednú misiu. Stíhačky pre nedostatok času neboli naložené zbraňami potrebnými na zostrelenie lietadla, jediný spôsob, ako „dať lietadlo dolu“ bolo naraziť do neho.

Dohodli sa, že jeden narazí do kokpitu, kým druhý si vezme chvost lietadla. V tom čase netušili, že let 93 už nie je. Teroristi ho nasmerovali do poľa v Pennsylvánii po tom, ako sa jeho pasažieri vzbúrili.

Sept_11_Book_Excerpt_Afghan_Journalist_51246-8d5af410e16a4708839d542e3dc0a069
zdroj: TASR/AP, Keith Srakocic

Často kladenou otázkou je, či viceprezident Cheney žiadal o súhlas vtedajšieho prezidenta Georgea Busha mladšieho. Ak by viceprezident konal na „vlastnú päsť“, bol by to problém, pretože druhý muž Spojených štátov nemá právomoci spojené s armádou.

Súčasný prezident Joe Biden odtajnil výpovede Cheneyho a Busha ohľadom povolenia zostreliť lietadlo. Obaja tvrdia, že povoleniu predchádzal telefonát, v ktorom prezident povolil zostrelenie lietadla, uvádza Wall Street Journal.

„Áno, zaútočte na nepriateľa‘,“ povedal Bush Cheneymu. „Máte právomoc zostreliť lietadlo.“

Obaja muži vypovedali pred Komisiou skúmajúcou útok z 11. septembra. Ich výpovede ale nie sú zaznamenané v podobe audionahrávky ani prepisu. Dôvodom mali byť utajované skutočnosti. Bush sa mal tiež obávať, že by to mohlo uškodiť jeho popularite.

Neexistujú listinné dôkazy a zdroje sú neúplné, konštatovala komisia v minulosti

Komisia vo svojich záveroch, ktoré sú známe roky, nenašla priamy dôkaz, že by Bush povolenie vydal predtým, než ho Cheney tlmočil armáde.

„Rekonštrukcia udalostí z toho rána zo strany komisie však toto tvrdenie spochybňuje,“ uvádza American Public Media.

Po tom, ako tretie lietadlo narazilo do Pentagónu, bol Cheney evakuovaný do bunkru. Bush bol presunutý do bezpečia Air Force One. Viceprezidenta v konferenčnej miestnosti čakala správa, že letectvo chce vytvoriť bojovú leteckú hliadku (CAP) nad Washingtonom. To ho malo priviesť k telefonátu s prezidentom, v ktorom povedal, že lietadlo môže byť zostrelené.

O tomto hovore neexistuje žiadny záznam. Hovoria o ňom však zdroje. „Medzi zdrojmi, ktoré odrážajú ďalšie dôležité udalosti toho rána, neexistujú žiadne listinné dôkazy pre toto povolenie a relevantné zdroje sú neúplné,“ uvádza správa komisie.

19909383662_555b55ec88_k
zdroj: Flickr/The U.S. National Archives. Viceprezident Dick Cheney počas 11. septembra 2001 v bunkri so skupinou predstaviteľov Bieleho domu.

Niektorí ľudia, ktorí boli s viceprezidentom, hovor opísali.

„(Poradkyňa pre národnú bezpečnosť Condoleezza) Riceová, ktorá vstúpila do miestnosti krátko po viceprezidentovi a posadila sa vedľa neho, si spomenula, že ho počula informovať prezidenta: ‚Pane, CAP sú hore. Pane, budú chcieť vedieť, čo robiť.’ Potom si spomenula, že ho počula povedať: ‚Áno, pane’,“ uvádza záznam.

Bush tvrdí, že si telefonát pamätá a povolenie vydal.

Bush si nevedel prestaviť, že by ako pilot dostal taký rozkaz

O chvíľu na to armáda informovala o štvrtom lietadle, ktoré mieri na Washington. Viceprezident im dal povolenie na zostrelenie. Stalo sa to približne v čase 10:12 až 10:18 hod.

Nasledoval ďalší hovor s prezidentom. „Viceprezident bol prihlásený, aby o 10:18 zavolal prezidentovi cez dvojminútový rozhovor, v ktorom získal povolenie,“ uvádza sa v správe.

„Prezidentov tlačový tajomník robil poznámky; Ari Fleischer zaznamenal, že o 10:20 mu prezident povedal, že v prípade potreby povolil zostrelenie lietadla,“ uvádza komisia.

6106439667_9697195211_k
zdroj: Flickr/The U.S. National Archives. George Bush telefonuje na palube Air Force One 11. septembra 2001.

Busha povolenie na zostrelenie lietadla vrátilo späť do vojenských čias. Náčelník Bieleho domu Andy Card uviedol, že Bush sa po ukončení telefonátu rozhovoril.

„Bol som pilotom Leteckej národnej gardy – bol by som jedným z ľudí, ktorí dostali tento rozkaz. Neviem si predstaviť, že by som dostal tento rozkaz.“

Zdroje: Wall Street Journal, American Public Media, 9/11 Comission

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá