Pravidelné cvičenie doma a live kontakt s trénerom? Vďaka Cvičme Online už tvoje výhovorky, prečo necvičíš, neplatia

  • My v Startitup si uvedomujeme, aký je šport a pohyb v dnešnej dobe dôležitý, preto fandíme každému, kto sa pokúsi aj do tejto oblasti priniesť trochu inovácie. Napríklad v podobe live online formátu. Práve takto experimentuje Patrik Karas s jeho projektom Cvičme Online, ktorého základnými piliermi sú ústretovosť a prispôsobenie sa dnešnému zhonu.
cvicme-online
Cvičme Online
  • My v Startitup si uvedomujeme, aký je šport a pohyb v dnešnej dobe dôležitý, preto fandíme každému, kto sa pokúsi aj do tejto oblasti priniesť trochu inovácie. Napríklad v podobe live online formátu. Práve takto experimentuje Patrik Karas s jeho projektom Cvičme Online, ktorého základnými piliermi sú ústretovosť a prispôsobenie sa dnešnému zhonu.

Ahoj, Patrik. Na úvod – prečo sa človek rozhodne pre povolanie kondičného trénera a aké kvalifikácie sú pre výkon tejto práce potrebné?

Ahoj. K ceste kondičného trénera som sa dostal cez koníčky z detstva. Ako dieťa som hrával futbal, avšak blízky mi bol pohyb všetkého druhu až som skončil pri akrobatickom rock and rolle. Práve tento tanec ma nakopol a rozhodol som sa že raz budem mať svoj klub. Aby som sa dozvedel ako správne trénovať iných ľudí išiel som študovať trénerstvo na FTVŠ UK v Bratislave. FTVŠ mi dala kopec možností na vlastnú športovú profiláciu. Okrem vedomostí, zručností a praxe z tanečnej oblasti som sa dostal aj k predmetom súvisiacim s fitness a kulturistikou. Ako tanečník som mal aj silovú prípravu a ešte počas školy prichádzali prvé možnosti na osobné tréningy v posilňovniach, kam som chodil cvičiť. Takže moja snaha pomôcť priateľom a známym odštartovala cestu kondičného trénera.

Čo sa týka kvalifikácie určite by som všetkým, čo nevedia ako a s kým začať cvičiť, odporučil navštíviť stránku http://www.sport.gov.sk, kde nájdete všetky športové zväzy, vzdelávacie organizácie, kluby, športovcov aj športových odborníkov ktorý môžu vykonávať túto prácu podľa Zákona o športe  440/2015 Z. z. Odporúčam teda trénerov, ktorí absolvovali FTVŠ, ako aj trénerov s certifikátom od vzdelávacích organizácií spomínaných vyššie.

Máš za sebou roky praxe. Čo ťa nakoplo k tomu, trénovať ľudí cez appku a nie prostredníctvom priameho kontaktu?

Áno, mám za sebou roky praxe a za toto obdobie si zlepšilo život a zdravie niekoľko stoviek klientov pod mojím vedením. Robím v oblasti služieb a presadiť sa v konkurencii niekedy nie je ľahké. Osobný kontakt je určite najlepší, no často sú ľudia hanbliví, niektorí si nevedia nájsť čas a mnohí si nemôžu dovoliť z finančných dôvodov zaplatiť osobného trénera. Nehovoriac o tom, že pri individuálnych tréningoch po práci je takmer nemožné nájsť voľnú hodinu.

Ako sa vraví, všetko je o komunikácii a podobne je to aj v tomto prípade. Nápad vznikol pri priateľskom rozhovore s mojím klientom, ktorý chodil cvičiť ku mne osobne, no veľakrát ho obmedzovali pracovné povinnosti natoľko, že kvôli presunu z práce na tréning bolo nereálne prísť na tréning načas. Tak sme hľadali možnosti, ako ponúknuť cvičenie čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí majú podobné časové problémy s presunom. Nie takým, čo už cvičia a starajú sa o seba, ale hlavne takým, ktorí o tom uvažujú, ktorí to bytostne potrebujú, ale majú nejaké “prekážky a výhovorky”, ktoré im znemožňujú pravidelne cvičiť vo fitku. Snažili sme sa to vymyslieť tak, aby to bolo čo najprístupnejšie, využiť internet a online prostredie, kde vo veľkej miere aj tak všetci trávime veľa času –  a tu niekde vznikol základ projektu “Cvičme Online”

S rozšírením internetu je v podstate veľmi jednoduché cvičiť sám s nejakým videom z youtube. Čím je váš koncept jedinečný?

Máš pravdu, zacvičiť si týmto spôsobom je dnes veľmi jednoduché. Zámerne som tu však použil slovo “zacvičiť si”, pretože – a iste mi dáš ty a aj mnoho čitateľov za pravdu – týmto spôsobom to vo väčšine prípadov aj skončí. Ba dokonca mnohokrát si to video na youtube len pozrieme, keďže je zo záznamu, máme možnosť klikať si v čase dopredu a zmysel pravidelného cvičenia sa stráca. O pár minút, na druhý deň, sme už aj zabudli, že sme nejaké video pozerali a nebodaj s ním chceli cvičiť.

Našim cieľom je, aby s nami klienti trénovali pravidelne a dlhodobo, keďže len tak to má zo zdravotného aj kondičného hľadiska význam. Preto s našimi klientmi cvičíme len v priamom prenose, bez možnosti pretáčať dopredu, v termínoch čo najviac prispôsobených širokému spektru ľudí. Navyše počas vysielania naživo s cvičencami komunikujeme prostredníctvom live chatu a k tomu navyše používame unikátny systém pripomínania cvičenia, ktorým tiež motivujeme klientov k pravidelnosti a dlhodobému cvičeniu.

V dokrútke spomínaš, že cvičenie s vlastnou váhou je najlepším druhom cvičenia. Prečo je tomu tak? Je natoľko univerzálne, že sa s ním dá schudnúť, nabrať svalovú hmotu aj “vyrysovať”?

Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým dôvodom je že keď sa naučíš cvičiť základné cviky, ktoré nevyžadujú žiadne stroje ani náčinie môžeš si zacvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Druhým dôvodom je, že záťaž nosíš stále so sebou – je to tvoje telo. Ďalším pozitívnym aspektom je, že pri troške kreativity máš neobmedzené možnosti cvičenia. Možností je veľmi veľa a podľa intenzity a druhu cvičenia môžeš dosiahnuť tak vyrysovanie svalovej hmoty, ako aj schudnutie. Je iba na tebe a tvojej kondičke, aký typ cvičenia zvládneš odcvičiť. S naberaním svalovej hmoty je to trošku zložitejšie a tento spôsob cvičenia na to nie je vhodný, nakoľko na nárast svalovej hmoty je potreba zvyšovať hmotnosť s ktorou cvičíme. Neviem si však celkom predstaviť, ako v domácom prostredí získame vhodné náčinie na takéto cvičenie.

Pre koho sú teda takéto cvičenia na diaľku určené?

Cvičme Online je zamerané na všetky vekové kategórie, predovšetkým pre tých, čo chcú vôbec začať cvičiť, pre tých, ktorí majú radi svoje súkromie a viac im vyhovuje cvičenie z pohodlia domova. Takisto sa pri ňom dá ušeriť a zároveň cvičiť pod dohľadom kvalifikovaného osobného trénera. A samozrejme, zlepšiť si kondičku a zdravotný stav.

Cvičíte teda v skupinách a máte online chat počas toho, čiže svojim spôsobom live kontakt tam je. Na čo sa vás najčastejšie ľudia počas hodiny pýtajú?

Najčastejšími otázkami sú otázky týkajúce sa pocitu počas cvičenia. Napríklad pri cvičení bicepsového zdvihu činky podhmatom. Pri správnom vykonaní cviku by mal byť cítiť hlavne sval bicepsu. Keď mi napíše klient do chatu, že veľmi cíti predlaktia, je to znamením toho, že priveľmi zviera päsť. Ak dôjde k takémuto nedorozumeniu, všetko znovu vysvetlím a snažím sa naviesť klienta na správne vykonanie daného cviku. Odporučím trochu uvoľniť zovretie pästi a problém je väčšinou vyriešený. :) V podstate otázka jedného klienta môže pomôcť aj ďalším, pretože ja to vysvetľujem priamo do éteru. Ide iba o nabranie odvahy položiť tú otázku. :)

Znie to všetko veľmi dobré a ideálne, no čo s rizikom zranenia? Ako tréner v posilke vieš vďaka priamemu kontaktu včas predísť natiahnutej šlache.

Áno. Máš pravdu. Vždy je tu nejaké riziko zranenia. Ale dá sa to prirovnať niečomu podobnému ako keď si pôjdeš zacvičiť aerobik. Tiež to je masovka a inštruktor nemá šancu dohliadať na všetkých čo cvičia na hodine – a to ich má priamo pred očami. Všetci cvičia na vlastnú zodpovednosť. Ani priamy kontakt neznamená nezranitelnosť. Dokonca si myslím, že na hodine aerobiku si môžeš vyvrtnúť členok skôr, ako by sa ti to mohlo stať počas nášho cvičenia.

Čo považuješ za najväčšie zlo moderného spôsobu života? Hýbu sa ľudia viac alebo menej ako pred  20mi rokmi, ak zoberieme do úvahy aj čoraz rozšírenejšie cvičenie v posilke?

Najväčším zlom moderného života je podľa mňa neustály zhon. Dnešná doba ponúka oveľa viac možností na sebarealizáciu ako tomu bolo v minulosti, no mám pocit že väčšina ľudí svoj život iba prežíva a nežije. Často sme nútení dať svoje koníčky bokom kvôli finančnej situácii v rodine. Čo sa pohybu týka, myslím si, že ľudia sa hýbu menej. Voľnočasové aktivity sú v úzadí, nakoľko v mnohých prípadoch musí mať jednotlivec aj dve roboty aby uživil rodinu. Nečudo, že energie a voľného času je potom málo. Aj napriek tomu všetkému by si ale ľudia mali uvedomiť, že sedavým zamestnaním svoje zdravie pomaly ale isto ničia, nakoľko svalstvo atrofuje, to je spojené so zlým držaním tela. Ak k tomu ešte pridáme teraz veľmi aktuálne riziko obezity, vznikne tak nebezpečná kombinácia zlých vplyvov na zdravie, akú si nezaslúži nikto. Do posilky si chodia zacvičiť ľudia ktorí presne vedia čo chcú a hlavne vedia, prečo tam chodia. Aj keď pravdou je, že aj v posilňovniach sa už využívajú nové trendy a nie je to iba o zdvíhaní ťažkého železa. Náš projekt má byť pomocnou barličkou pre všetkých, čo sa do posilňovne z akéhokoľvek dôvodu dostať nevedia.

Máte už nejaké výsledky od klientov, ktorí si vás pochvaľujú? Čo prináša najväčší pocit zadosťučinenia sa v takomto povolaní?

Na prvú otázku je odpovedať ťažko, nakoľko je celý projekt ešte iba na začiatku. Určite vieme, že klienti, ktorí sa už zapojili do tohoto projektu, si pochvaľujú domáce súkromie počas cvičenia, ako aj domáci komfort spojený s potréningovými aktivitami typu rýchla sprcha a voľný čas na čokoľvek bez nutnosti presúvať sa domov, lebo už doma sú. Mojím najväčším potešením je, keď je klient spokojný s tréningom a pri pravidelnom cvičení príde sám na zmeny, ktoré sa objavia. Napríklad šnúrky na topánkach si nemusí viazať štýlom potápača – na jeden zadržaný nádych, dokáže prejsť po schodoch a oveľa menej sa zadýcha, zlepšením držania tela ho prestanú určité partie bolieť, lepšie znáša únavu, zistí že si môže obliecť oblečenie ktoré bolo niekoľko rokov zašité niekde vzadu v skrini a podobne.

Ako je to s konkurenciou? Je jej na Slovensku v tejto oblasti dosť, aj takej, ktorá to robí férovo?

Osobných a kondičných trénerov je veľa no vždy sa nájdu aj takí, čo by to robiť nemali. Uvidíme, čo vyreguluje už hore spomínaný Zákon o športe. Keď sa na to ale pozriem očami projektu Cvičme Online, tak sme vlastne bezkonkurenční. Možno sú to silné slová, ale naša konkurencia vlastne nie je našou konkurenciou, nakoľko nevysiela ani pravidelne, ani naživo. Naši konkurenti fungujú na systéme nahratých videí na YouTube, ktoré zasielajú svojim klientom aby podľa nich cvičili, čím sa stráca vlastne celý zmysel vysielania online. Ich poňatie online je úplne iné ako naše.

Plánujete nejaké vylepšenia alebo rozšírenia služieb do budúcnosti?

Určite áno. Máme predstavu kam by sme sa chceli posunúť, no zatiaľ o tom  nebudeme hovoriť nakoľko celý projekt sa iba rozbieha a čas nám ukáže či je naša vízia do budúcnosti uskutočniteľná. Rozhodne veríme, že zaujmeme veľa ľudí, ktorým bude vyhovovať náš systém a tešíme sa na pravidelné cvičenie s novými fanúšikmi a priateľmi v Cvičme Online. 😋

Ďakujeme Ti za rozhovor a prajeme ešte veľa spokojných cvičencov. My v Startitup si uvedomujeme, aký je šport a pohyb v dnešnej dobe dôležitý, preto fandíme každému, kto sa pokúsi aj do tejto oblasti priniesť trochu inovácie. Napríklad v podobe live online formátu. :)

Článok vznikol v spolupráci s Cvičme Online.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá