Pre fajčiarov platí po novom zákaz, o ktorom väčšina ľudí nevie. Porušenie ťa môže vyjsť až na 1 659 eur

  • Ak si zapáliš cigaretku, policajti ťa môžu pokojne pokutovať
  • Infikovať sa vírusom je možné cez vydychovaný cigaretový dym
rúško, cigareta
Unplash/Mika baumeister, pexels/ Dylan Fout
  • Ak si zapáliš cigaretku, policajti ťa môžu pokojne pokutovať
  • Infikovať sa vírusom je možné cez vydychovaný cigaretový dym

Od 15. marca 2021 sa povinnosť prekrytia dýchacích ciest rozšírila na nosenie respirátora vo všetkých interiéroch. V exteriéroch je naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šálom alebo šatkou.

Existujú aj výnimky, kedy si rúško na ulici alebo respirátor v interiéri môžeš zložiť. Fajčenie to však nie je. Vírusom SARS-CoV-2 sa totiž dá nakaziť aj cez vydychovaný cigaretový dym.

Ako vo všetkých pravidlách, aj v tých o rúškach existujú výnimky. Tie sa týkajú detí, športovcov, mentálne postihnutých ľudí či špecifických profesií. Fajčiarov medzi nimi nenájdeš. Dodržiavanie epidemiologických opatrení je prísne. Jednoducho povedané, zapáliť si cigaretku na ulici nesmieš.

Vakcína funguje: V európskej krajine už regióny hlásia nula úmrtí na COVID, obete rátali v stovkách denne

Policajti pokutujú fajčiarov

Webnoviny informujú, že portálu v Zdravotníctve.sk to potvrdila aj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková. „Takáto činnosť nie je uvedená medzi výnimkami z povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.“ Či sa ti to páči, alebo nie, ak si zapáliš cigaretu, policajti ťa môžu pokojne pokutovať. Sankcie zostávajú v blokovom konaní vo výške do 1 000 eur a v správnom konaní do 1 659 eur.

Infikovať sa vírusom dá pokojne aj cez vydychovaný cigaretový dym. „Dym z cigariet obsahuje nielen toxíny a karcinogény, ale môže tiež obsahovať kvapôčky z dýchacích ciest od fajčiara, ktoré môžu prenášať vírus,“ dodala Račková.

cigarety
zdroj: Pixabay/Martin Büdenbender

Pravidlá je potrebné rešpektovať

Fajčenie poškodzuje pľúca, zvyšuje riziko mnohých vážnych zdravotných problémov vrátane respiračných problémov a kardiovaskulárnych ochorení. Predošlé zistenia WHO naznačujú, že v porovnaní s nefajčiarmi môže mať fajčenie v anamnéze podstatne zvýšenú pravdepodobnosť nepriaznivých zdravotných následkov pre pacientov s COVID-19, a to vrátane vyššej pravdepodobnosti prijatia na intenzívnu starostlivosť z dôvodu komplikácií, vyžadovania pľúcnej ventilácie a vážnych zdravotných následkov, ktoré môžu zhoršovať priebeh ochorenia.

Používanie elektronických cigariet ako náhrady za cigarety môže byť rovnako škodlivé pre zdravie obyvateľov. ÚVZ SR informuje, že používanie elektronických cigariet taktiež zvyšuje riziko srdcových a pľúcnych porúch, ktoré môžu zvýšiť riziko vážnych symptómov spôsobených chorobou COVID-19.

„Vzhľadom na momentálnu epidemiologickú situáciu chceme vyzvať aj fajčiarov, aby rešpektovali opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia a dodržiavali tak zákaz vychádzania a pohybovania sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest,“ píše sa na ich webovej stránke.

cigareta
zdroj: Unsplash/Jayson Hinrichsen, Markus Spiske

Pozrime sa na výnimky

Rúško môžu v interiéri nosiť deti, ktoré navštevujú prvý stupeň základných škôl. Na ne sa povinné nosenie respirátora nevzťahuje. Podobne to je aj s ľuďmi vo väzbe alebo vo výkone trestu v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Webnoviny informujú, že sa to týka aj zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci, ako je napríklad práca pri vysokých peciach. Rúško nemusia nosiť deti do 6 rokov, pre deti od 3 do 6 rokov platí len odporúčanie.

Sociálny experiment znechutil Slovákov: 16-ročné deti si pýtali cigarety od dospelých a, žiaľ, uspeli

Medzi výnimky patria aj osoby s vážnymi poruchami autistického spektra a osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, ďalej športovci, umelci pri umeleckom výkone, aj tlmočníci a fotografované osoby. Nemyslíme tým, že si budeš robiť selfie bez rúška, ale osoby, ktoré sú fotografované pre výkon procesu fotografovania.

Zdroje: Webnoviny, v Zdravotníctve.sk, ÚVZ SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá