Prečo sa dnes mladým ľuďom nechce pracovať ako našim rodičom? Toto sú hlavné dôvody

  • Až 43 % mladých ľudí plánuje v práci zostať približne dva roky a len 28 % v nej plánuje zostať viac ako 5 rokov
  • Mladí ľudia dnes okrem práce, ktorá ich baví, hľadajú aj balans s osobným životom a dostatočné ohodnotenie
  • Zamestnávatelia sa ich snažia udržať na jednom mieste predovšetkým vďaka balíčku benefitov
  • Do karát im však nehrá odliv mozgov, starnutie pracovnej sily či automatizácia
adult-chair-company-380769
Pexels
  • Až 43 % mladých ľudí plánuje v práci zostať približne dva roky a len 28 % v nej plánuje zostať viac ako 5 rokov
  • Mladí ľudia dnes okrem práce, ktorá ich baví, hľadajú aj balans s osobným životom a dostatočné ohodnotenie
  • Zamestnávatelia sa ich snažia udržať na jednom mieste predovšetkým vďaka balíčku benefitov
  • Do karát im však nehrá odliv mozgov, starnutie pracovnej sily či automatizácia

V spolupráci s Tatra bankou sme pre teba pripravili zaujímavý seriál, v ktorom sa na rôzne témy porozprávame s ostrieľanými odborníkmi, a teda okrem biznis článkov a lifestylu nájdeš u nás už aj poradňu.

O tom, ako mileniáli vnímajú svoju prácu, sa hovorí často. Nechce sa im pracovať, najradšej by dostávali tisícky eur mesačne za pár hodín práce, stále fungujú len online, radšej vycestujú, než by mali podporiť domácu ekonomiku.

Nuž a povedzme si pravdu, niečo na všetkých tých slovách kritikov staršej generácie predsa len je. Podľa mnohých prieskumov mladí túžia po balanse medzi pracovným a osobným životom, sú natoľko ambiciózni, že hneď po škole ašpirujú na pozície generálnych riaditeľov a pýtajú si omnoho vyššie ohodnotenie, než by im personalisti radi prisúdili (viac si prečítaš v našom článku TU).

zdroj: Pexels

Toho, že budú chcieť tisícky absolventov, ktorí končia už budúci mesiac pracovať len v odbore, ktorý vyštudovali, sa báť naozaj nemusíš.

Podľa portálu Profesia.sk minulý rok TOP 5 všeobecne najvyhľadávanejších pozícií na tomto portáli výrazne ovplyvnili práve absolventi, ktorí nemajú záujem pracovať v oblasti, ktorej sa venovali počas svojich štúdií. Priemerný plat, ktorý pritom čerství absolventi očakávajú, je približne 1 000 eur.

Vedel si však, že už nemalú časť zamestnancov naprieč celým svetom nahradili stroje? Automatizácia nahrádza ľudské ruky najmä v strojárenskom odvetví, no oddelenia HR bojujú aj s odlivom mozgov či starnutím pracovnej sily. Sú to nové problémy súčasnej doby, s ktorými sa zamestnávatelia snažia bojovať po svojom. Odborníci odporúčajú dostatočne motivovať kvalitných zamestnancov tak, aby zostávali v spoločnostiach, pretože samotné stroje predsa len potrebujú niekoho, kto ich bude riadiť.

Či už rozmýšľaš nad sférou automatizácie alebo tradičnej personalistiky, okrem toho, vedieť ako si tých najlepších zamestnancov udržať, by si mal vedieť aj to, ako ich získať. Najmä mladí majú dnes omnoho špecifickejšie požiadavky, než tomu bolo doteraz.

Na túto tému sme sa porozprávali s odborníčkou na klinickú psychológiu, Barborou Malík, riaditeľom odboru ľudských zdrojov v Tatra banke, Júliusom Benkom a Luciou Ventuchovou zo spoločnosti Menkyna & Partners Management Consulting.

Sú dnes ľudia vo veku 20-30 rokov pripravení pracovať ako naši rodičia? Tzn. byť v zamestnaní roky na jednom mieste, rešpektovať autoritu?

Psychologička Barbora Malík:

Aktuálne sa mladí ľudia vo veku 20 – 30 rokov správajú inak ako naši rodičia. Je to aj z dôvodu, že sú na nich kladené iné nároky a požiadavky. V tomto veku hovoríme ešte len o mladých dospelých, ktorí často študujú, končia vysoké školy, pričom naši rodičia v tomto veku už naplno pracovali, založili rodiny a boli istým spôsobom nútení mať stále pracovné miesto. Mladí dospelí sú schopní pracovať v jednej firme aj dlhšie obdobie, výskumy však ukázali, že aby boli ľudia efektívni, je vhodná zmena pracovného miesta a kariérny rast raz za 2- 3 roky.

zdroj: Pexels

Aká je v súčasnosti fluktuácia zamestnancov? Čím sa ich darí udržať na mieste?

Július Benko, Tatra banka:

Zamestnancov si vieme udržať vytváraním vhodného prostredia a podmienok pre prácu, ktoré rozvíjame na základe ich potrieb, hodnôt a trendov, ktoré sú pre nich aj pre organizáciu ako takú, dôležité. Taktiež  systém zamestnaneckých benefitov, široké možnosti sebarealizácie, kariérneho postupu, vzdelávania a osobnostného rastu, sú dlhodobo silným dôvodom, prečo sú naši zamestnanci spokojní a nemajú potrebu odchádzať k iným zamestnávateľom.

Je si dnes možné vyberať si na trhu? Ako pracovať s ľuďmi, ktorých majú firmy k dispozícii?

Lucia Vantuchová, Menkyna & Partners Management Consulting:

Napriek tomu, že sa hovorí dlhodobo o nepriaznivej demografii, reálny dopad na trhu ešte len pocítime, a to o približne 15 – 20 rokov, keď silná generácia Husákových detí pôjde do dôchodku.

Ak sa pozrieme na fakty, tak situácia je objektívne náročnejšia, nakoľko je ovplyvnená externými faktormi ako nižšia nezamestnanosť, odliv šikovných ľudí (dnes už sme skôr svedkami návratu mladých ľudí späť, nakoľko sú vo veku kedy si zakladajú rodiny), zároveň sa nároky na ľudí zvyšujú. Motivácia, ktorá prirodzene núti urobiť maximu preto, aby boli úspešní nerastie. Dôležitejšie pre nich je byť spokojní a šťastní a robiť niečo, čo im dáva zmysel. Je to vo všeobecnosti dobrá správa.

Čo považujem za kľúčové, je zmena motivácie ľudí. Dnes sa ľudia o mnoho viac zaoberajú svojimi potrebami a kladú si otázky, prečo by to mali robiť, či im to dáva zmysel. Viac sa opierajú o svoje emócie a pocity a aj práve preto sa čoraz viac stretávame s trendom, kedy sa zamestnávatelia zamýšľajú viac nad tým, čo dať ľuďom na výber z pohľadu benefitov.

Zdroj: Profesia, TLNT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá