Pred domom si postavili snehuliaka v auguste. V noci sa Slovenskom prehnala supercela s krúpami

  • Búrky na naše územie prišli z Českej republiky
  • Slovákov okrem bleskov prekvapilo aj krupobitie
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/Michal Krasňan/Severe Weather Slovakia, commons wikimedia/ Ivan Koev
  • Búrky na naše územie prišli z Českej republiky
  • Slovákov okrem bleskov prekvapilo aj krupobitie

Kombinácia teplého a vlhkého vzduchu so sebou priniesla búrky s krupobitím. Už počas utorkového večera informoval portál Imeteo o tom, že intenzívne supercelárne búrky sa tvoria v oblasti východného Česka.

Kruposnehuliak v lete

Supercelárne búrky sa vo večerných hodinách presúvali severom Moravy ďalej na východ a následne sa dostali aj na územie Slovenska. Tie zasiahli najmä okolie Považia. Okrem početných bleskov sa s búrkami dostavili aj krúpy.

Nakoľko mali niekoľko centimetrov, ľudia z nich mohli stavať hoc aj snehuliakov. Príkladom bol Michal Krasňan, ktorý zdokumentoval situáciu v Považskej Teplej.

„Postavil som kruposnehuliaka v lete, hádam zostanú do rána,“ napísal na profile Severe Weather Slovakia.

Krúpy
zdroj: Facebook/Michal Krasňan/Severe Weather Slovakia

Celý proces trvá hodinu

A ako sa vlastne krúpy vytvárajú? Nie je asi nijakou novinkou, že vznikajú v búrkových oblakoch. Vodné kvapôčky sa v nich pohybujú medzi rôznymi vrstvami, stúpajú a klesajú, a až potom padajú na zemský povrch.

„Ich pohyb je zabezpečený vzdušnými prúdmi vnútri búrkového oblaku Ľadové častice, ktoré sa nachádzajú v horných vrstvách oblaku sa dostávajú kvôli svojej hmotnosti späť do dolných, kde na ne primŕzajú ďalšie vodné kvapôčky. Prúdy vzduchu prúdiace zo zemského povrchu sa následne opäť postarajú o cestu zväčšených krúp späť do vyšších vrstiev. Ľadové častice vo vysokých vrstvách búrkového mraku do seba narážajú a postupne sa ďalej zväčšujú,“ vysvetľuje portál Povetrie.

Ďalej dodávajú, že celý proces sa niekoľkokrát opakuje a dochádza tak k formovaniu jednotlivých vrstiev krúp. Vytvorenie jednotlivých krúp vraj trvá viac ako hodinu.

Búrka
zdroj: flickr/texaus1
Zdroje: Facebook/Severe Weather Slovakia, Povetrie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie