Pred Novou Cvernovkou spadne múr. Miesto neho vyrastie nový priestor pre verejnosť

  • Pred budovou Novej Cvernovky vyrastie park
  • Rozprestierať sa bude na ploche 8200 štvorcových metrov
  • Okrem neho pribudne aj cyklotrasa a skatepark
TASR, Nová Cvernovka
TASR, Nová Cvernovka
  • Pred budovou Novej Cvernovky vyrastie park
  • Rozprestierať sa bude na ploche 8200 štvorcových metrov
  • Okrem neho pribudne aj cyklotrasa a skatepark

Pred budovou bývalej priemyselnej chemickej školy na Račianskej ulici, kde teraz sídli Nová Cvernovka, spadne múr. Nepôjde o žiadnu symboliku k novembru 89′, múr spadne doslovne a nahradí ho nový verejný priestor. Tým má byť park, ktorý okrem toho, že do areálu prinesie zeleň, prepojí aj Novú Cvernovku s ulicou. Park vznikne na ploche 8200 štvorcových metrov.

Nová Cvernovka má zatiaľ k dispozícii architektonickú štúdiu, ktorá vznikla v spolupráci s Nadáciou VÚB. Tá pomohla projektu sumou 4000 eur. Na presnejšom nacenení sa bude pracovať potom, čo bude hotová presnejšia projektová dokumentácia.

zdroj: Nová Cvernovka

„V novej podobe parku vzniknú pobytové plochy, miesta pre dočasné aj trvalé umelecké inštalácie, terasa umožňujúca organizáciu kultúrnych podujatí. V zmysle adaptačných opatrení na klimatické zmeny pribudnú kosené a nekosené trávnaté plochy, záplavová lúka a zvýši sa množstvo stromov,“ približuje Nadácia Cvernovka pre TASR.

zdroj: Nová Cvernovka

Na svoje si prídu aj milovníci športu, a to konkrétne cyklisti aj skateri. K parku sa pridruží cyklotrasa aj skate park v zadnej časti areálu. Počas uplynulých dvoch rokov boli v parku zrealizované brigádnické a odborné práce, keď bol priestor vyčistený, stromy a kríky orezané, pokosené a vysadené nové trávniky.

zdroj: Nová Cvernovka

Pribudol tiež nový dočasný povrch chodníkov, náteru sa dočkalo chátrajúce oplotenie. Pribudli detské ihrisko, letná terasa a pódium kultúrneho priestoru, terasa cukrárne, verejná sauna, alebo dočasne umiestnený pavilón kognitívnych ilúzií Amesova izba. V susednej časti areálu sa rozrastá komunitná permakultúrna záhrada.

zdroj: Nová Cvernovka

Nejde pritom o jediný nový zelený priestor, ktorý v Bratislave v poslednej dobe vzniká. Minulý týždeň sme tiež priniesli informáciu o tom, že v mestskej časti Petržalka má pribudnúť verejný ovocný sad. Mesto už teraz pracuje na jeho vybudovaní a verejnosti ho sprístupní začiatkom jari.

Čítaj viac TU>>Bratislava bude mať mestský ovocný sad. Nájdeš v ňom 75 odrôd stromov

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech