Pred vojnou na Ukrajine sa podarilo zachrániť tisíce zvierat

  • Počas vojny na Ukrajine bolo evakuovaných 11-tisíc zvierat
  • Vo Vyšnom Nemeckom pomáhajú dobrovoľníci
  • Organizácia Sloboda zvierat vyhlásila materiálnu zbierku na pomoc týmto zvieratám
pjimage-2
unsplash/Margarita Kosior SITA/AP, Serhii Nuzhnenko
  • Počas vojny na Ukrajine bolo evakuovaných 11-tisíc zvierat
  • Vo Vyšnom Nemeckom pomáhajú dobrovoľníci
  • Organizácia Sloboda zvierat vyhlásila materiálnu zbierku na pomoc týmto zvieratám

Týždeň od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boje stále pretrvávajú. Veľké mestá ako Kyjev a Charkov sú neustále bombardované, pričom prichádzajú o život desiatky civilistov. Mnohí zo svojej krajiny utekajú na Západ a Európa tak čelí vlne utečencov. S tou sa pasuje aj Slovensko, ktoré ľuďom utekajúcim podalo pomocnú ruku vo viacerých smeroch.

Záchrana zvierat z Ukrajiny

Zaujímavosťou je, že o život u nášho východného suseda nebojujú len ľudia, ale aj rôzni zvierací miláčikovia. V tomto čase bolo z Ukrajiny spolu s jej občanmi evakuovaných aj 11-tisíc zvierat.

V dôsledku toho sú na hraničnom prechode vo Vyšnom Nemeckom potrební dobrovoľníci, ktorí pomáhajú ľuďom prichádzajúcim aj so svojimi zvieratami. Organizácia Sloboda zvierat vyzýva aj ďalších, aby sa prihlásili na pomoc.

„Ak ste to Vy, kontaktujte nás cez dobrovolnici@slobodazvierat.sk, sprostredkujeme Vám bližšie informácie,“ píšu na Facebooku.

Organizácia Sloboda zvierat uvoľní miesta vo svojom regionálnom útulku vo Veľkých Kapušanoch pre tie, ktoré sú presúvané na Slovensko. „Na tomto mieste vytvárame bezpečný sklad väčších zásob krmiva pre zvieratá na Ukrajine, odkiaľ bude cielene distribuované, hneď ako nám to situácia umožní. Hľadáme riešenia a prijímame akékoľvek podnety z vašej strany,“ informovali na Facebooku.

O zvieratá sa postarajú

Tým, ktorí pred vojnou utiekli aj so svojimi zvieratami, v útulku poskytnú potrebné čipovanie, očkovanie, vystavenie pasu spoločenského zvieraťa, krmivo, nevyhnutné ošetrenie a v prípade potreby aj karantenizáciu zvieraťa.

Prostredníctvom OZ Na konci sveta bola vyhlásená materiálna zbierka v bratislavskom útulku. „Urgentne potrebujú menšie balenia granúl, prenosky pre zvieratá, misky, konzervy, kapsičky pre psy aj mačky,“ oznamuje Sloboda zvierat a dodáva, že vyzbierané dary bude distribuované na hranice.

Pomoc pre utečencov

V tomto náročnom období sa ľudia spojili a rôznymi spôsobmi poskytujú humanitárnu pomoc pre Ukrajinu. Prostredníctvom materiálnych či finančných zbierok pomáhajú bežným ľuďom trpiacim vo vojnových úkrytoch. Vláda sa k problému utečeneckej vlny postavili čelom a ľuďom utekajúcim pred konfliktom sa rozhodli na území Slovenska čo najviac uľahčiť pobyt.

Už pred týždňom minister financií Igor Matovič sľúbil pre utečencov viacero výhod. Jednou z nich je status tzv. dočasného útočiska.

Je to zjednodušený status azylanta, kde nebudú musieť čakať mesiace na to, kým ho získajú, ale priamo na hranici tento status dočasného útočiska získajú. Tým získajú právo na tolerovaný pobyt,povedal financmajster.

Ľudia prechádzajúci z Ukrajiny, ktorí sa rozhodnú na území Slovenska zostať, budú mať uľahčené si nájsť aj ubytovanie či prácu. 

Solidaritu s Ukrajinou vyjadrili kurióznym spôsobom aj medzinárodné rádiostanice. Rádiá z celej Európy totiž dnes zahrali ikonické piesne od Johna Lennona s názvami Green Peace a Chance. Podľa prieskumu od 25. februára do 1. marca je 61 percent Slovákov ochotných pomôcť Ukrajincom.

Zdroje: Facebook, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá