Šokoval ešte predtým, ako ho niekto videl. RTVS odvysiela dokument V sieti, zo správania mužov ťa bude napínať

  • Dokument V sieti sa po prvýkrát objavil v kinách pred rokom
  • Upozorňuje na problém zneužívania detí na internete
  • RTVS ho odvysiela 10. marca
v sieti film dokument slovensko
Dokument V sieti, Filmtopia
  • Dokument V sieti sa po prvýkrát objavil v kinách pred rokom
  • Upozorňuje na problém zneužívania detí na internete
  • RTVS ho odvysiela 10. marca

Pred vyše rokom prišiel do kín dokument V sieti, ktorý otvorene upozorňuje na problém zneužívania detí na internete. Hoci mnohí pred ním zatvárajú oči, alebo ho nepovažujú za skutočnú hrozbu, opak je pravdou.

Dokumentárny film od Víta Klusáka a Barbory Chalupovej zožal od premiéry vo februári minulého roka obrovský úspech. Ak si premiéru v kine nestihol, nemusíš zúfať. Už čoskoro sa tento dokument objaví aj v televízii. Ako RTVS informovala, odvysielajú ho už v stredu.

zdroj: Filmtopia

Vyhrážal sa znásilnením, dnes mu hrozí väzenie

Celý dokument sa točí okolo troch dievčat v troch miestnostiach, ktoré boli premenené na ich detské izby. Počas 10 dní trávili vo svojich fingovaných izbách čas, pričom prostredníctvom sociálnych sietí boli vystavené obrovskému množstvu sexuálnych predátorov.

Ako uvádza CSFD, tento dokument získal niekoľko cien. Konkrétne bol ocenený cenou Českého leva a cenou českých filmových kritikov za najlepší dokumentárny film. Ocenenie si odniesla aj dvojica režisérov, ktorých filmoví fanúšikovia uznali za najlepšiu réžiu.

v sieti film dokument slovensko
zdroj: Filmtopia

Aj napriek tomu, že celý dokument bol považovaný za experiment, na konci sa zvrhol. Ako iROZHLAS informoval, vďaka tomuto filmu totiž polícia obžalovala jedného zo sexuálnych predátorov pod prezývkou Sneeky. Trestné stíhanie začalo v novembri 2020, hrozí mu 12-ročné väzenie.

Sneeky podľa herečky Terezy Těžkej spočiatku pôsobil ako milý chlapec, no už o deň neskôr sa jeho správanie radikálne zmenilo. Dievčaťu sa vyhrážal znásilnením, posielal jej zoofilné porno, a keď ho niekoľko hodín ignorovala, zverejnil jej obnažené fotografie na sociálnej sieti, uvádza iROZHLAS.

Desiatky správ od neznámych mužov

Ako sme už spomenuli, hlavnú úlohu zohrávajú tri dievčatá, ktoré si režiséri vybrali na základe castingu. Trojica herečiek stvárnila mladé, 12-ročné dievčatá, ktoré boli vystavené sexuálnym predátorom na internete. V skutočnosti však ide o dospelé ženy s detským vzhľadom.

Videl si dokument V sieti?

Tereza, Anežka a Sabina sa tak vrátili v čase a ocitli sa v koži mladých dievčat. Každá z nich mala pripravenú detskú izbu, kde sa celý príbeh odohráva. Všetky tri dievčatá sa držali stanoveného pravidla – neoslovovať mužov, neflirtovať a samozrejme, každému pripomenúť, že majú len 12 rokov.

Šokujúci moment prichádza už na začiatku, kedy dievčatá v priebehu pár hodín od vytvorenia profilu kontaktovali desiatky mužov. Vtedy celý dokument začína poukazovať na skutočnosť, že sexuálni predátori na internete naozaj vo veľkej miere existujú.

Dokument si svoj cieľ splnil

Aj napriek tomu, že tvorcovia neprekročili hranicu zraniteľnosti, príbeh sa tiahne emotívnou cestou. Dokument, ktorý mal za cieľ upozorniť na neriešený problém zneužívania v online priestore, si teda svoju úlohu splnil. Vlnu záujmu aj pobúrenia vyvolal ešte predtým, než sa dostal do kín. Tvorcovia zverejnili krátke video kvôli zbierke na celovečerný dokumentárny film. Video sa okamžite stalo virálnym a namiesto plánovaných 850 000 českých korún vyzbieral neuveriteľné tri milióny. 

Vďaka svojej výpovednej hodnote má potenciál rozprúdiť v spoločnosti diskusiu o často tabuizovanej téme. Dokument aktuálne existuje v troch verziách, pričom jedna z nich je určená výhradne na školské projekcie, informuje Kinema.

Ak si V sieti nevidel v kine, o dva dni si tento mrazivý dokument budeš môcť pozrieť aj v televízii. RTVS ho odvysiela na Dvojke 10.marca o 21:10.

Zdroje: iROZHLAS, RTVS, Kinema, CSFD

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech