PREDPOVEĎ: Slovenskom sa už v nedeľu preženie výrazná zmena. Vystrieda teploty 25 °C

  • Sviatočné dni budú poriadne teplé
  • Neskôr však Slovensko schladia búrky a dážď
  • Stále nás trápi saharský prach
búrka slovensko
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc
  • Sviatočné dni budú poriadne teplé
  • Neskôr však Slovensko schladia búrky a dážď
  • Stále nás trápi saharský prach

Počas veľkonočných sviatkov Slovákov počasie potrápi svojou nevyspytateľnosťou. Vplýva naň totiž hneď niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť meteorologicky rozmanitý sviatočný víkend.

Dnes bude však počasie ešte relatívne stabilné. Bude jasno až polojasno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Ráno ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Mimoriadne teplo. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Najvyššia denná teplota dosiahne príjemných 20 až 25 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 m bude okolo 11 stupňov Celzia.

Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor 3 až 10 metrov za sekundu (10 až 35 km/h), na západe a severe ojedinele okolo 12 metrov za sekundu a v nárazoch okolo 18 metrov za sekundu (45, 65 km/h). Vo vysokých polohách búrlivý vietor až víchrica.

Meteorológovia nepredpokladajú zrážky. Nezvyčajne vysoké teploty sú výsledkom veľmi teplého vzduchu prúdiaceho do našej oblasti medzi tlakovou výšou nad východnou Európou a tlakovou nížou nad Atlantikom, s pôvodom v Afrike.

Zvrat na záver

Avšak teplé počasie nebude trvať dlho, keďže sa očakáva, že záver veľkonočných sviatkov prinesie vlnu búrok sprevádzaných ochladením, píše portál iMeteo. Tie spôsobí príchod studeného frontu z Francúzska.

búrka
zdroj: Unsplash/belEscobar

Prvé búrky by mohli na Slovensko doraziť už počas Veľkonočnej nedele, vytvorené nad severným Talianskom tlakovou nížou, ktorá postúpi cez Alpy. Pôjde však o typické „letné“ búrky, čo znamená, že ponad naše územie sa prenesú pomerne rýchlo.

Na Veľkonočný pondelok by mali teploty a slnečné počasie vrcholiť, no k večeru by opäť mohla nastať zmena v podobe búrok a ochladenia. Ich načasovanie a intenzita je však neistá. V prípade neskoršieho príchodu frontu môžu búrky na naše územie doraziť oslabené alebo sa úplne rozpadnúť pred dosiahnutím Slovenska.

Darček zo Sahary >>>

Ako sme ťa predošle informovali, nad Slovensko sa pred pár dňami zároveň presunul saharský prach, ktorý bude na počasie vplývať ešte aj počas dneška.

Ako opäť informuje portál iMeteo, hmoty zo Sahary je skutočne veľa, čo sa dá dokonca pozorovať na farbe oblohy. Miestami môže chytať biele až hnedasté odtiene.

Tento jav je dôsledkom pôsobenia dvoch tlakových útvarov: nízkeho tlaku nad západnou Európou a tlakovej výše nad Čiernym morom, ktoré spoločne dirigujú teplý vzduch zo Sahary priamo do strednej Európy.

Prach, ktorý sa nachádza nielen vo vyšších vrstvách ovzdušia, ale aj v tých najspodnejších, má významný vplyv nielen na oblačnosť, ale i na denné teploty. Očakáva sa, že množstvo prachu sa ešte zvýši, čo môže mať za následok ďalšie ovplyvnenie teplotných maxím.

Slovensko však v tomto fenoméne nie je osamotené, podobný jav zasahuje aj susedné krajiny, pričom nad Maďarskom je zaznamenaná najvyššia koncentrácia prachu. Podľa meteorológov by sme sa mali pripraviť na to, že saharský prach bude nad Slovenskom pretrvávať až do utorkového poludnia.

Zdravotné dôsledky tohto javu nie sú zanedbateľné, najmä pre ľudí trpiacich respiračnými ochoreniami, ako je astma či chronická bronchitída, ktorým sa odporúča zvýšená opatrnosť a používanie respirátorov či rúšok pri pobyte vonku. Saharský prach môže navyše ovplyvniť viditeľnosť, čo má potenciál komplikovať situáciu na cestách a v leteckej doprave.

Čítajte viac z kategórie: Počasie

Zdroje: SITA, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá