PREHĽAD: Najčastejšie „zimné pokuty“ Slovákov oberú o desiatky eur. Pozor si daj aj na soľ na ceste

  • V zime sú väčšie šance, že sa vodiči stretnú s policajtom, ktorému sa nebude páčiť stav ich auta
  • Za tieto priestupky ti hrozí pokuta
Žena v aute cez zimu a ruka, ktorá chytá sneh.
Ilustračné foto, Freepik/@teksomolika, Freepik/@wirestock
  • V zime sú väčšie šance, že sa vodiči stretnú s policajtom, ktorému sa nebude páčiť stav ich auta
  • Za tieto priestupky ti hrozí pokuta

Aj v lete môžeš naraziť na situáciu, keď ti za zlý technický stav auta hrozí pokuta, no počas zimných mesiacov je to ešte pravdepodobnejšie. Ľahko sa môžeš ocitnúť v situácii, keď ti policajt bude kontrolovať vozidlo a nájde dôvody na pokutu.

Zisti viac o tom, na čo by si mal dávať pozor obzvlášť počas zimy a aká vysoká pokuta ti hrozí, ak to zanedbáš. 

Nezabudni auto „oprášiť“

Veľa vodičov zabúda na to, že snehom zo strechy môžu ohroziť seba i ostatných účastníkov cestnej premávky. Ako sme ťa už raz informovali, kým o sneh na vozovke sa starajú cestári, o sneh na vozidle sa musia postarať práve vodiči. Je to totiž činnosť, ktorá je uložená zákonom.

Túto povinnosť stanovuje § 38 odst. 4 Zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V zime, keď v aute zapneš kúrenie a vnútro sa zohreje, sneh na streche sa môže topiť. Ak prudko zabrzdíš, tento sneh môže skončiť na tvojom čelnom skle ako lavína. Podobný problém nastane, keď zrýchliš, a sneh či ľad môžu letieť na auto za tebou, čo môže spôsobiť dopravnú nehodu.

Vodičovi v tomto prípade hrozí pokuta až do 50 eur. Policajti mu tiež môžu odobrať technický preukaz alebo zadržať tabuľky s evidenčným číslom.

Poznávacie značky musia byť vždy viditeľné

Okrem odstránenie snehu z kapoty, strechy a ďalších častí auta by však svoju pozornosť vodiči mali upriamiť aj na tabuľku s evidenčným číslom. V prípade, že ju auto nemá čitateľnú, nesmie byť prevádzkované na verejných komunikáciách.

Ak si nevšimneš, že tvoje štátne poznávacie značky nie sú čitateľné, môže ťa to stáť nemálo peňazí. Podľa zákona musia byť značky na aute vždy dobre viditeľné. Keď cestuješ počas snehovej kalamity, je dobré spraviť si občas prestávku.

Okrem doplnenia benzínu do auta si nezabudni očistiť poznávacie značky od snehu. V prípade, že sú značky zasnežené, radar ťa síce nemusí zachytiť pri prekročení rýchlosti, ale policajti ťa môžu zastaviť a dať ti pokutu do výšky 50 eur.

Pneumatiky nikdy nepodceňuj

Vodiči by nemali zabúdať počas zimy ani na výmenu letných pneumatík za zimné. Ak sa totiž rozhodnú túto povinnosť odignorovať, výrazne znížia svoju bezpečnosť, no aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho však porušujú predpisy, čo môže mať taktiež nepríjemné následky. Je preto veľmi dôležité držať sa povinností, ktoré vyplývajú zo zákona. 

Podľa vyhlášky Ministerstva dopravy Slovenskej republiky z 3. novembra 2009 je potrebné používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak je na cestách súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1)môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením „M+S“, „M.S.“ alebo „M & S“; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca,“ uvádza sa v zákone.

Toto ustanovenie neplatí v niekoľkých výnimkách:
  • pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
  • pre terénne motorové vozidlo,
  • pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

V praxi to znamená, že ak v polovici novembra na cestách nie je sneh, môžeš ešte používať letné pneumatiky. Musíš byť ale opatrný, lebo počasie môže byť nepredvídateľné. Nikdy nevieš, či sa ráno nezobudíš do zasneženého dňa alebo či večer pri návrate z práce nezačne mrznúť. Preto je dôležité sledovať počasie a byť pripravený na možné zmeny.

Ak vodič poruší tento predpis, polícia mu môže uložiť pokutu až do 50 eur. Okrem toho mu môže byť odobratý aj jeho technický preukaz alebo mu policajti môžu zadržať tabuľky s evidenčným číslom.

Pred použitím zimných pneumatík je dôležité overiť hĺbku ich dezénu. Pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony musí byť dezén aspoň 4 mm hlboký, zatiaľ čo u vozidiel nad 3,5 tony nesmie hĺbka dezénu klesnúť podľa zákona pod 6 mm. 

Ďalšie časté pokuty nájdeš na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: superpoistenie.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá