PREHĽAD: Najčastejšie „zimné pokuty“ Slovákov oberú o desiatky eur. Pozor si daj aj na soľ na ceste

  • V zime sú väčšie šance, že sa vodiči stretnú s policajtom, ktorému sa nebude páčiť stav ich auta
  • Za tieto priestupky ti hrozí pokuta
Žena v aute cez zimu a ruka, ktorá chytá sneh.
Ilustračné foto, Freepik/@teksomolika, Freepik/@wirestock
  • V zime sú väčšie šance, že sa vodiči stretnú s policajtom, ktorému sa nebude páčiť stav ich auta
  • Za tieto priestupky ti hrozí pokuta

Platnosť STK a emisnej kontroly

V zimnom období, ale ani počas roka nezabudni sledovať platnosť tvojej STK a emisnej kontroly, ktoré sa často vykonávajú naraz. Ak zmeškáš tento termín, nemusí ťa ani hliadka, ani polícia zastavovať. Ministerstvo dopravy ti totiž automaticky udelí pokutu 165 eur, a to len za jednu nevykonanú kontrolu.

Na snímke prevádzka STK v Martine.
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Ako ale uvádza portál superpoistenie.sk, pokuta sa môže vyšplhať v tomto prípade aj na 330 eur, ak nemá vodič platnú emisnú kontrolu ani STK.

Soľ na cestách môže tiež narobiť poriadne problémy

V zime často dochádza aj k netesnosti výfukového systému, čo môže spôsobiť soľ, ktorá koroduje jeho časti. Tento problém môže spôsobiť zvýšený hluk z vozidla.

Ak si takýto hluk všimneš, mal by si dať výfuk rýchlo opraviť. Nie je to len o pokute, výfukové plyny môžu unikať dovnútra aj von z auta, čo znečisťuje prostredie. Auto s takto poškodeným výfukom by tiež neprešlo technickou kontrolou.

V tomto prípade môže vodič dostať pokutu do výšky 50 eur. 

Prasknuté sklo daj ihneď opraviť

V zime je riziko poškodenia čelného skla väčšie, pretože na cestách je veľa štrku, ktorý môže vyhodiť na sklo. Poisťovne zaznamenávajú viac prasklín na čelnom skle. Ak máš takúto škodu, môžeš si ju dať preplatiť z PZP vinníka, ak ho nájdeš a prizná škodu. Ak nie, musíš si škodu zaplatiť sám alebo ju riešiť cez havarijnú poistku. 

V prípade, že to ale nehodláš riešiť vôbec a sklo si nedáš opraviť, môžeš pri bežnej cestnej kontrole dostať od polície pokutu do výšky 60 eur. 

Zdroje: superpoistenie.sk, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá