PREHĽAD: Najlacnejšie dovolenkové destinácie pre rok 2022 a efektívne cestovateľské triky

  • Zoznam najlacnejších dovolenkových destinácii v EÚ pre rok 2022 je zaujímavý
  • Náklady na návštevu toho najlacnejšieho miesta sú vo výške 31,45 eur
dovolenka
Ilustračný obrázok, Unsplash/Anna Berdnik, Unsplash/Mike Swigunski
  • Zoznam najlacnejších dovolenkových destinácii v EÚ pre rok 2022 je zaujímavý
  • Náklady na návštevu toho najlacnejšieho miesta sú vo výške 31,45 eur

Život pre Európanov je postupne čoraz drahší. Inflácia a energetická kríza spôsobujú nárast cien na väčšinu základných životných výdavkov. Mnohí odborníci a letecké spoločnosti tvrdia, že neustále rastúce náklady na palivo spôsobia problémy aj pri cestovaní, avšak zatiaľ to tak nie je, preto to treba naplno využiť.

Leto je doslova za dverami a väčšina ľudí má už svoju dovolenku naplánovanú. Mnohí si vydýchli, keď európske krajiny začali postupne uvoľňovať pravidlá pre vstup. V rastúcom dopyte po lístkoch do cudziny uvideli svoju šancu viacerí dopravcovia. Tí sa snažia prilákať cestujúcich extra lacnými ponukami. 

Reprezentatívne položky pre turistov

Zoznam najdostupnejších dovolenkových destinácií pre rok 2022 sa rozšíril o zaujímavé miesta. Na prvom mieste však vedie Marmaris Sea v Turecku. Ako informuje portál schengenvisainfo.com, celková suma za osem položiek, ktoré si cestujúci môžu počas svojich letných pobytov kúpiť, neprevýšila hodnotu 31,45 eur.

Položky, ktoré boli započítané do zoznamu, turisti považujú za reprezentatívne. Patrí k nim napríklad cena za trojchodovú večeru pre dvoch s fľašou vína, pivo, pohár vína, vodu, šálku kávy, opaľovací krém, repelent proti hmyzu či plechovku Coca-Coly. 

dovolenka
zdroj: Unsplash/Raphael Nogueira

Všetky uvedené veci sa dajú kúpiť na Slnečnom pobreží v Buharsku za 31,52 eura, čím sa krajina zaradila na druhú priečku zoznamu najlacnejších destinácii pre rok 2022. 

Tretie miesto v rebríčku patrí portugalskému dovolenkovému miestu Algarve. Zároveň je táto destinácia aj najlacnejšia v eurozóne. Pobyt na tomto miesto stojí v prepočte o 25 % menej než v španielskej destinácii Costa del Sol, ktorá zaujala v rebríčku štvrté miesto. 

Kapské mesto v Juhoafrickej republike a Paphos sa umiestnili na piatom a šiestom mieste. Tieto dovolenkové destinácie stoja v prepočte 64,14 eur a 68,01 eur. Ceny na Cypre klesli celkovo o 15 %, čo ho posunulo z jedenástej priečky na piatu. Kapské mesto svoje náklady na návštevu znížilo o 1,6 %, vďaka čomu sa z dovolenkovej destinácie stala tá najdostupnejšia v oblasti dlhých vzdialeností. 

Dovolenkové miesta na popredných priečkach

Medzi zostávajúce destinácie v EÚ, ktoré sa zaradili na popredné priečky v rebríčku, patrí aj Funchal na Madeire. Dovolenkové miesto dosiahlo náklady na návštevu vo výške 77,18 eur. Toto číslo predstavuje pre Funchal mierny nárast v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi. 

Ďalšími miesto je Lanzarote na Kanárskych ostrovoch v Španielsku s celkovou sumou 85,71 eur. Medzi dostupné miesto na návštev sa zaradila aj Praha v Českej republike. Aj keď sa nejedná o dovolenkové miesto, základné položky na jej návštevu predstavujú celkovo 80,84 eur. 

kanárske ostrovy
zdroj: Unsplash/Reiseuhu

„Sila libry voči väčšine mien pomohla udržať náklady na nízkej úrovni. Keď sa na ceny v miestnej mene použije výmenný kurz libry, britskí návštevníci zaplatia menej v polovici skúmaných destinácií,“ uvádza sa v správe.

Síce v Bulharsku a Portugalsku ceny klesli, severná časť európskeho kontinentu ich zdvihla. Patrí k nim aj hlavné mesto Islandu – Reykjavík. V súčasnosti ide o najdrahšiu destináciu v najnovšom prieskume. Za ním nasleduje Barbados a Dubaj, ktorých náklady na návštevu stúpli o 20 %. 

Efektívne spôsoby šetrenia

Mnohí ľudia hľadajú čo najdostupnejšie spôsoby, ktorými za svoje dovolenky dokážu ušetriť čo najviac peňazí. Podľa portálu Euronews existuje niekoľko kľúčových spôsobov. 

Medzi efektívne spôsoby šetrenia patrí aj čas rezervácie letnej dovolenky. Podľa viacerých cestovateľských vyhľadávačov je ten správny čas práve teraz. 

„Pre cestujúcich v Spojenom kráľovstve ceny medzinárodných letov na leto od začiatku roka neustále klesajú, ale so zvyšujúcim sa dopytom v nadchádzajúcich letných mesiacoch ceny pravdepodobne čoskoro opäť vzrastú,“ vysvetľuje Evan Day, manažér KAYAK pre Spojené kráľovstvo.

„Približne šesť týždňov vopred je optimálny čas na nájdenie skvelých medzinárodných letov na leto,“ doplnil.

Najlacnejšie letenky

Dramatické kolísanie cien leteniek môže mať za následok okrem iného aj vysoká cena ropy. Tú rapídne zhoršila aj prebiehajúca ruská invázia na Ukrajinu. 

„Rastúce ceny ropy vytvárajú rastúci tlak na cestovné, ale cena ropy nie je jediným faktorom; je to tak, že letecké spoločnosti s väčšou pravdepodobnosťou prenesú niektoré z týchto prípadných zvýšení nákladov na palivo na kupujúcich, ak bude dopyt po cestovaní naďalej rásť tak, ako doteraz,“ hovorí hovorca cestovnej technologickej spoločnosti Kiwi.

Expert z portálu Skyscanner tvrdí, že existuje niekoľko najlepších cestovateľských trikov, ktoré vám umožnia cenovo dostupnejší transport. Prvým z nich je nastavenie si cenového upozornenia, vďaka ktorým sa ako prvý dozvieš o poklese cien či iných zliav. 

Ďalším cestovateľským trikom je deň letu. Podľa experta je najlacnejším dňom na cestovanie piatok. V priemere ušetrite až 25 % pri lete v piatok a až 51 % pri rezervácii štyri týždne pred odletom. 

letisko košice ryanair lietadlo
zdroj: TASR/Roman Hanc

Rovnako aj kombinácia letov dokáže ušetriť množstvo eur. Let s jednou leteckou spoločnosťou a späť s druhou, či z jedného letiska a späť na druhé môže pomôcť ušetriť peknú čiastku.

Ceny leteniek do niekoľkých top európskych destinácií sú oproti minulému roku výrazne nižšie. Prvé miesto na tomto zozname zaujali Kanárske ostrovy, nasleduje Miláno, Paríž, Edinburgh, Malaga, Benátky alebo dokonca aj Viedeň. 

Zdroje: Euronews, schengenvisainfo.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá