PREHĽAD: Obľúbené destinácie zavádzajú „bič“ na turistov. Na tieto miesta sa už zadarmo nedostaneš

  • Turistické dane majú destináciám pomôcť zmierniť negatívne účinky cestovného ruchu
  • Taktiež sa považujú za priame reagovanie na nadmernú návštevnosť
Ľudia na pláži, peniaze
Turistické dane pomôžu s regulovaním masovej návštevnosti, Reprofoto: Unsplash/Tom Shakir, Markus Spiske
  • Turistické dane majú destináciám pomôcť zmierniť negatívne účinky cestovného ruchu
  • Taktiež sa považujú za priame reagovanie na nadmernú návštevnosť

Chorvátsko zvýšilo turistickú daň už v roku 2019. Zvýšená sadzba však platí len počas hlavnej sezóny v lete. Návštevníci platia okolo 10 kún (1,33 eura) na osobu a noc.

Aj pri návšteve Českej republiky stačí zaplatiť turistický poplatok. Je veľmi nízky (do 1 eura) a platí sa na osobu a noc až do 60 nocí. Daň sa nevzťahuje na deti do 18 rokov.

Vo Francúzsku sa platí „taxe de séjour“. Pripočítava sa do hotelového účtu a líši sa v závislosti od mesta. Ceny sa pohybujú od 0,20 eur do približne 4 eur na osobu a noc. Turistické „hotspoty“ ako Paríž alebo Lyon využívajú peniaze na údržbu turistickej infraštruktúry.

Holandsko má pozemnú turistickú daň a vodnú turistickú daň. V Amsterdame to predstavuje 7 percent z ceny hotelovej izby. Všeobecne sa nazýva toeristenbelasting.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paris Attractive (@paris.attractive)

Nemecko má v mestách ako Frankfurt, Hamburg a Berlín takzvanú „kultúrnu daň“ (kulturförderabgabe) a tiež „daň za posteľ“ (bettensteuer). Poplatok je približne 5 percent z tvojho hotelového účtu.

Turistická daň v Grécku závisí od počtu hviezdičiek hotela alebo počtu izieb, ktoré si prenajmeš na tvoj pobyt. Poplatok sa tak môže pohybovať od 4 eur vyššie. Zaviedlo ho grécke ministerstvo turizmu, aby pomohlo znížiť dlh krajiny.

Čo sa týka Portugalska, nízka turistická daň sa platí za noc a osobu a vzťahuje sa len na hostí, ktorí majú 13 a viac rokov. Ide o sumu okolo 2 eur a momentálne je účinná v 13 z 308 portugalských samospráv, vrátane miest Porto, Lisabon a Faro. Musíš ju však zaplatiť len počas prvých siedmich dní pobytu.

Turistické poplatky sa taktiež platia aj v Maďarsku, ale iba v Budapešti. Návštevníci tak musia zaplatiť navyše 4 percentá za každú noc na základe ceny ich izby.

Zdroje: Euronews Travel, Euronews Travel, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá