PREHĽAD: Polícia zverejnila ako bude od zajtra vyzerať kontrola zákazu vychádzania

  • Nové pravidlá zákazu vychádzania budú policajti vo zvýšenej miere kontrolovať od 27. januára na celom Slovensku
  • Zákaz vychádzania bude platiť do 7. februára 2021
policia, certifikat, testovanie
TASR/František Iván, Jaroslav Novák
  • Nové pravidlá zákazu vychádzania budú policajti vo zvýšenej miere kontrolovať od 27. januára na celom Slovensku
  • Zákaz vychádzania bude platiť do 7. februára 2021

Policajný zbor upozorňuje ľudí, že už od stredy 27. januára bude vo zvýšenej miere kontrolovať dodržiavanie nových pravidiel zákazu vychádzania vrátane kontroly certifikátov o absolvovaní testu na COVID-19.

Polícia na sociálnej sieti ďalej objasňuje, že pri kontrole sa budú uznávať negatívne výsledky z PCR testov a antigénových testov, ale aj doklad, ktorý dokazuje prekonanie ochorenia. Táto situácia bude platiť do 7. februára. Predstavitelia vlády avizovali, že po tomto dátume bude krajinu čakať zmierňovanie opatrení.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Negatívny test musíš mať pri sebe napríklad pri ceste do práce, na poštu alebo do banky, do autoservisu alebo aj do výdajných miest obchodov. Potrebný je však tiež na pobyt v prírode, a to vrátane individuálneho športu v okrese. 

V tomto prípade však majú výnimky deti do 15 rokov a osoby staršie ako 65 rokov. Testy sú tiež potrebné na cestu žiaka druhého stupňa do školy, sprevádzanie dieťaťa do materskej školy a žiaka do školy, alebo pri účasti na povolenom hromadnom podujatí. Testy sa vyžadujú podľa polície aj pri ceste do zahraničia.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Monday, January 25, 2021

Negatívny test nebudeš potrebovať pri nákupe v najbližšom obchode, ceste do lekárne alebo k lekárovi. So sebou ho nemusíš mať ani  pri ceste na testovanie alebo pri ceste za účelom starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na to odkázaná.

Možná je tiež vychádzka s dieťaťom do troch rokov do jedného kilometra od bydliska, prípadne cesta dieťaťa do materskej školy a do prvého stupňa základnej školy. Negatívny test nie je potrebný na dostavenie sa na úkon pred orgánmi činnými v trestnom konaní alebo na súdne pojednávanie.

Testovanie každých päť dní?

„Úplne optimálne by bolo pretestovať sa každých päť dní. Keby sme toto vedeli zabezpečiť, tak by sme mohli veľmi uvoľniť opatrenia. Stále by sme vychytávali pozitívnych medzi sebou,“ skonštatoval Krajčí.

Revolúcia v televízoroch: Ambilight TV od Philips so svetelnou technológiou
Reklama
Zistiť viac
Reklama
Zistiť viac
Pokojné Vianoce či divoká párty. Philips Ambilight TV mení každú obývačku na kino s revolučnou svetelnou technológiou.

Súhlasí preto s výzvami niektorých samospráv, že ak sa obyvatelia prišli počas skríningového testovania otestovať začiatkom týždňa, na testovanie by mohli prísť znova. Štát by mal takéto možnosti podporovať aj do budúcna, podľa neho to však záleží len od kapacít jednotlivých odberných miest.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň poznamenal, že ak by sme sa dostali do oveľa väčšieho kontinuálneho pretestovávania obyvateľov, bude si môcť krajina dovoliť ďalšie uvoľnenie opatrení. „Jediné, čo nám môže lockdowny skrátiť, je to, že sa budú ľudia zodpovedne testovať, teda najmä tí, ktorí sa budú stretávať s inými ľuďmi, lebo tam sa infekcia šíri,“ skonštatoval.

Otváranie ďalších obchodov a prevádzok za dodržiavania opatrení bude možné, ak 8. februára prejdeme na covid automat a zároveň ak bude počet infikovaných nižší ako 5 000.

Zdroje: Facebook/ Polícia SR, ÚVZSR, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech