PREHĽAD: Realitnému trhu dominovala kúpa Auparku za stovky miliónov eur. V roku 2022 sa očakáva rast investícií

  • Realitnému trhu na Slovensku dominovala kúpa nákupného centra Aupark v Bratislave za 450 miliónov eur
  • Druhým najaktívnejším odvetvím bol vlani na Slovensku z hľadiska záujmu investorov sektor IT a telekomunikácií
pjimage – 2022-01-27T113228.390
Unsplash/Palo Kertys Unsplash/Carlos Muza
  • Realitnému trhu na Slovensku dominovala kúpa nákupného centra Aupark v Bratislave za 450 miliónov eur
  • Druhým najaktívnejším odvetvím bol vlani na Slovensku z hľadiska záujmu investorov sektor IT a telekomunikácií

Rozvíjajúce sa trhy krajín strednej a východnej Európy boli vlani pre investorov oveľa atraktívnejšie ako v roku 2020. Na Slovensku sa najviac darilo sektoru nehnuteľností a stavebníctva, ktorý patril z hľadiska objemu aj hodnoty obchodov k najaktívnejším.

Realitnému trhu dominovala kúpa nákupného centra Aupark v Bratislave za 450 miliónov eur. Vyplýva to z najnovšej štúdie o fúziách a akvizíciách v regióne strednej a východnej Európy pod názovom Emerging Europe M&A 2021, ktorú vydala medzinárodná právnická kancelária CMS v spolupráci so spoločnosťou EMIS.

Na realitnom trhu zaujala spomínaná kúpa nákupného centra Aupark v Bratislave. „Tento obchod posunul hodnoty transakcií na slovenskom trhu v porovnaní s rokom 2020 o viac ako dvojnásobok. Celkovo vlani zrealizovali investori transakcie formou fúzií alebo akvizícii za 980 miliónov eur,“ uviedla partnerka v spoločnosti CMS Slovensko Soňa Hanková.

Na Slovensku investori podľa nej uzavreli len 28 transakcií a podľa ich počtu tak ide najnižšiu hodnotu za desaťročie.

Druhým najaktívnejším odvetvím bol vlani na Slovensku z hľadiska záujmu investorov sektor IT a telekomunikácií. Na treťom mieste skončil výrobný sektor, v ktorom počet obchodov klesol zo siedmich v roku 2020 na tri v roku 2021.

zdroj: Unsplash/Martin Katler

Partner v spoločnosti CMS Slovensko Michal Huťan však očakáva, že slovenskému investičnému trhu sa bude tento rok dariť. Jeho slová potvrdzuje aj Soňa Hanková, podľa ktorej sú vyhliadky pre región strednej a východnej Európy veľmi povzbudivé.

„Viaceré krajiny zaznamenávajú ekonomické oživenie a celková hodnota aj objem obchodov v tomto regióne bola vyššia ako v predchádzajúcom roku. Rast investícií teda očakávame v tomto roku aj na Slovensku,“ povedala.

Región strednej a východnej Európy sa nielen zotavil z poklesu v roku 2020, ale zvýšil sa aj počet zrealizovaných obchodov, a to takmer o pätinu. Celková hodnota investícií formou fúzií a akvizícií v tomto regióne stúpla na 94,27 mld. eur, čo je najviac od roku 2013.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá