Zbytočná apokalypsa v ruinách Bachmutu. V krvavom meste padli desaťtisíce na oboch stranách

  • Bachmut sa stal symbolom krutej vojny
  • Boje oň sú boje o prestíž skôr ako o strategickú výhodu
  • Umreli tu desaťtisíce vojakov a z mesta neostalo takmer nič
Ruiny Bachmutu, zničené budovy, katastrofa. Ukrajinskí vojaci pália z dela
Reprofoto: YouTube/The Independent, TASR/AP, Libkos
  • Bachmut sa stal symbolom krutej vojny
  • Boje oň sú boje o prestíž skôr ako o strategickú výhodu
  • Umreli tu desaťtisíce vojakov a z mesta neostalo takmer nič

Nezvratná, hrozivá, katastrofálna. Takto možno opísať situáciu z mesta na východe Ukrajiny. Ide o neslávny Bachmut, ktorý pred začiatkom ruskej invázie obývalo približne 70-tisíc ľudí.

Dnes sa však stal symbolom krvavého hororu spôsobeného niekedy obávanou „červenou armádou“. Tá o toto strategicky v podstate bezvýznamné mesto bojuje už od 1. augusta 2022.

Po úspešnom zatlačení ruských jednotiek na východný front sa Bachmut stal epicentrom vojny. Názov mesta sa opakovane objavoval vo všetkých svetových médiách a spájali sa s ním len hrôzy, ktoré so sebou boje oň prinášajú.

A teraz, po vyše 15. mesiacoch od začiatku invázie a po vyše stovke tisícov zabitých, sa svet môže pozrieť, čo z tohto mestečka ostalo. Apokalyptické zábery odrážajú krutú realitu.

Bachmut sa stal miestom, kde sa obe armády akosi zasekli. Viac ako 90-percent rezidentov z mesta utieklo. Prečo teda oň tak bojovať? Pre Rusko by bol zisk mesta už dlho nevídaným víťazstvom na bojisku a posilnením morálky.

Ukrajine by zas morálka mohla klesnúť, aj keď – ako hovoria jej spojenci – by jeho dobytie nemuselo znamenať veľký strategický rozdiel, píše Reuters.

Avšak najzrejmejšie odôvodnenie poskytol poradca prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoľak. Ten hovorí, že Ukrajina pokračuje v bojoch kvôli tomu, že bitka obmedzuje najlepšie ruské jednotky. A zároveň ich degraduje ich pred plánovanou ukrajinskou jarnou protiofenzívou.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Reuters, TASR, The Independent, YouTube/The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá