Prekvapivé zistenie: Ľudia s nižším platom častejšie trpia bolesťou chrbta, tvrdia vedci
- Až 9 z 10 Slovákov trpí bolesťami chrbtice
- Ľudia s nižším príjmom majú vyššiu šancu na bolesti chrbta
- Čo všetko odhalila nová štúdia?
- Až 9 z 10 Slovákov trpí bolesťami chrbtice
- Ľudia s nižším príjmom majú vyššiu šancu na bolesti chrbta
- Čo všetko odhalila nová štúdia?
Možno to poznáš a možno si na to ešte príliš mladý. Vstávanie z postele začína byť skutočne náročné – nielenže sa ti nechce, ešte to ani nejde.
Bolesťou chrbta trpia starší ľudia s nižším príjmom
Bolesť chrbta pozná každý človek po dvadsiatke, no nová štúdia prišla so zaujímavými výsledkami. Ako informuje Daily Mail, dlhodobými bolesťami chrbta trpia najmä starší ľudia, ktorí majú problémy s peniazmi. S platovými podmienkami na Slovensku, sa má každý priemerný občan na čo tešiť.
Ak sa obávaš o financie, máš dvojnásobnú šancu na to, že ťa bude trápiť ešte aj bolesť chrbta. Štúdiu publikovali v časopise BMC, pričom výskumnú vzorku predstavovalo 5-tisíc ľudí nad 65 rokov v Anglicku.
A hoci všetci z nich trpeli bolesťami chrbta, vedci z University of Oxford a University of Exeter zistili, že tí, ktorí mali vyšší príjem, sa s bolesťou chrbta pasovali až o 2 roky neskôr.
9 z 10 Slovákov trápili bolesti chrbtice
Dôvodov je viacero, no vedci sa domnievajú, že je to hlavne preto, lebo ľudia, ktorí majú nižšie príjmy, necvičia tak často a lekársku pomoc tiež nevyhľadávajú tak často, pretože je nákladná. Až deväť miliónov ľudí v Spojenom kráľovstve žije s bolesťou chrbta, na Slovensku to nie je o nič lepšie.
Podľa informácií Bratislavského kraja prichádzajú do ambulancií s bolesťami chrbtice čoraz častejšie mladí ľudia a tiež aj študenti. Štatistiky z roku 2013 dokonca hovoria o tom, že 9 z 10 Slovákov trpí bolesťou chrbtice.
Ako sa vyhnúť bolestiam?
V dnešnej dobe sa bolestiam chrbtice snáď ani nevyhneš. Sedenie za počítačom, zlé držanie tela, stres či nedostatok pohybu sa o to postarajú za teba. Ak máš sedavé zamestnanie, môžeš sa nachvíľku ísť prejsť a dať si pauzu od počítača, avšak to tiež nie je efektívne riešenie, najmä, ak v práci nestíhaš a prechádzka nepripadá do úvahy.
Napriek tomu ju lekári odporúčajú. Ak ťa nebaví len chodiť, môžeš sa hýbať aj inak, napríklad plávať alebo praktizovať cviky na posilnenie chrbtových svalov. Netreba to však preháňať, ide o to, aby sa svaly uvoľnili, nie dostali ešte väčší šok.
Ak si nevieš dať rady s cvikmi, môžeš sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý by ti mal vedieť pomôcť. Ďalšou dôležitou vecou, ak máš sedavé povolanie, je to, aby si vedel správne sedieť. Kľúčovým je nastaviť si stoličku tak, aby si mal rovný chrbát a nohy pevne na zemi. Bolestiam by si sa tým mal vyhnúť.
A samozrejme, tak ako pri všetkom, aj pri bolesti chrbta zaváži spánok a kvalitný matrac. Keď sa budíš z 8-hodinového spánku ešte rozbitejší, než ako si zaľahol, možno je načase investovať do kvalitného matraca. Ak však na bolesti nič nepomáha, určite ju neignoruj a vyhľadaj lekára.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Daily Mail, Bratislavský kraj, SITA, The Lancet