Prelom v medicíne: Tvoja pokožka ukrýva tajný liek proti superbaktériám, odhalili vedci

  • Vedci objavili nového obrancu proti stafylokokom
  • Bežná kvasinka na koži likviduje baktérie
  • Efekt je stopercentný po 2 hodinách
koža, mikroskop
  • Vedci objavili nového obrancu proti stafylokokom
  • Bežná kvasinka na koži likviduje baktérie
  • Efekt je stopercentný po 2 hodinách

Vedci objavili, že kvasinka žijúca na tvojej pokožke môže byť kľúčom v boji proti jednej z najsmrteľnejších baktérií na svete. Tento mikroorganizmus prítomný na pokožke každého človeka by mohol pomôcť v zápase proti riziku antibiotickej rezistencie.

Výskum ukazuje, že táto prirodzene sa vyskytujúca kvasinka by mohla otvoriť cestu k novým liečebným prístupom v čase, keď tradičné antibiotiká čoraz viac strácajú svoju účinnosť. Informuje o tom web Science Alert a štúdia uverejnená na portáli Cell

Kvasinka ako prirodzená obrana proti stafylokokom

Na pokožke každého človeka žije kvasinka Malassezia sympodialis, ktorá patrí medzi najbežnejšie mikroorganizmy na zdravej koži. Nové výskumy z Univerzity v Oregone ukázali, že táto kvasinka produkuje mastnú kyselinu, ktorá dokáže zastaviť rast a vývoj infekcie spôsobenej baktériou Staphylococcus aureus.

Výskumníci zistili, že M. sympodialis bojuje proti stafylokokom pomocou kyslých látok, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt jej metabolizmu. Tieto prirodzené kyseliny sa bežne nachádzajú na zdravej pokožke a pravdepodobne zamedzujú nadmernej kolonizácii stafylokokmi. Hoci stafylokok tvorí normálnu súčasť kožnej mikroflóry, jeho premnoženie alebo prienik do hlbších tkanív môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Infekcie spôsobené S. aureus predstavujú závažný problém pre zdravotníctvo. V Spojených štátoch hospitalizujú každoročne približne 500 000 pacientov pre tieto infekcie kože a mäkkých tkanív. Baktéria si dokáže vyvinúť odolnosť proti všetkým dostupným triedam antibiotík, čo núti vedcov neustále hľadať nové terapeutické možnosti.

Prehliadaný potenciál známej látky

Hlavná autorka štúdie Caitlin Kowalski, evolučná biologička z Univerzity v Oregone, zdôrazňuje, že ich výskum má odlišný prístup. Namiesto hľadania úplne nových antibiotických štruktúr identifikovali látku, ktorú vedci už poznajú, ale prehliadali jej antimikrobiálne vlastnosti.

Predmetná látka, kyselina 10-hydroxypalmitoová (10-HP), prejavuje svoje antibakteriálne účinky výlučne v kyslom prostredí, akým je pokožka. Štandardné laboratórne podmienky jej vlastnosti maskujú. Analýzou kožných vzoriek od zdravých dobrovoľníkov výskumný tím určil, že túto kyselinu produkuje kvasinka Malassezia.

Matthew Barber, vedúci výskumu, prirovnal objavenie kyseliny 10-HP k hľadaniu ihly v kope sena s tým rozdielom, že hľadali molekuly, ktoré nemožno vidieť. Tento výskum podčiarkuje komplexnosť kožného mikrobiómu a ukazuje, ako relatívne bežné mikroorganizmy môžu hrať kľúčovú úlohu v našej prirodzenej obrane proti patogénom.

Testy: Nádejné výsledky s výhradami

Laboratórne experimenty priniesli povzbudivé výsledky. Po dvojhodinovom pôsobení kvasinky klesol počet väčšiny testovaných kmeňov stafylokoka viac ako stokrát. Výskum však odhalil aj problematickú stránku – niektoré kmene stafylokoka si postupne vyvinuli odolnosť voči 10-HP podobným mechanizmom, akým získavajú rezistenciu voči klinickým antibiotikám.

Výskumníci ďalej zistili, že iné druhy stafylokokových baktérií, ktoré nie sú také nebezpečné, si už dávno vypracovali mechanizmy na koexistenciu s kvasinkou M. sympodialis. Vzhľadom na všadeprítomnosť kvasinky Malassezia v mikrobióme pokožky cicavcov vedci predpokladajú, že odkrývajú iba časť jej úlohy pri mikrobiálnych interakciách.

Kowalski a jej kolegovia v štúdii upozorňujú, že stafylokoky vyvinuli rezistenciu voči 10-HP podobným spôsobom, akým si vytvárajú odolnosť voči klinickým antibiotikám. To poukazuje na všeobecný mechanizmus, ktorým sa bakterie prispôsobujú rôznym protimikrobiálnym látkam. Vedci zdôrazňujú, že vzhľadom na rozšírenosť kvasinky Malassezia v mikrobiome pokožky cicavcov pravdepodobne iba začínajú odkrývať jej úlohy pri formovaní mikrobiálnych interakcií a kolonizačnej rezistencie v tomto prostredí.

Kowalski pokračuje výskumom genetických mechanizmov antibiotikami odolných stafylokokových infekcií, aby pochopila, ako baktérie rýchlo mutujú a vyhýbajú sa protimikrobiálnym látkam. Jej vedúci Matthew Barber uzatvára: „Pred nami stojí značná výskumná práca v pochopení mikroorganizmov a hľadaní nových spôsobov liečby alebo prevencie týchto infekcií.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Cell, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá