Prelomový počin medicíny: Vedcom sa podarilo zastaviť starnutie, napomáha k tomu úplne banálna vec

  • Zdraví dospelí nad 64 rokov boli umiestnení do tlakovej komory a počas 90 minút denne im bol podávaný čistý kyslík
  • Päť dní v týždni po dobu troch mesiacov nielenže došlo k oneskoreniu procesu starnutia, ale aj k jeho obráteniu
  • Vedci si pripisujú prvý krok v procese odvrátenia starnutia
HyperBaric Oxygen Therapy Chamber
Wikimedia
  • Zdraví dospelí nad 64 rokov boli umiestnení do tlakovej komory a počas 90 minút denne im bol podávaný čistý kyslík
  • Päť dní v týždni po dobu troch mesiacov nielenže došlo k oneskoreniu procesu starnutia, ale aj k jeho obráteniu
  • Vedci si pripisujú prvý krok v procese odvrátenia starnutia

Príbeh ako z filmu Benjamina Buttona. Predstav si, že by si namiesto starnutia, jednoducho mladol. Izraelskí vedci tvrdia, že sa im podarilo úspešne zvrátiť proces starnutia a to iba s použitím kyslíka. Nový výskum vedený profesor Shai Efratim z Tel Avivskej univerzity spolu s tímom z lekárskeho centra Shamir zistili, že keď boli zdraví dospelí nad 64 rokov umiestnení do tlakovej komory a počas 90 minút denne im bol podávaný čistý kyslík, päť dní v týždni po dobu troch mesiacov nielenže došlo k oneskoreniu procesu starnutia, ale aj k jeho obráteniu, píše o tom izraelský denník The Jerusalem Post.

Štúdia sa konkrétne zamerala na to, či by proces mohol zvrátiť dva kľúčové ukazovatele biologického starnutia: skrátenie DNA telomér a akumuláciu starnúcich buniek. Teloméry sú vyrobené z opakujúcich sa sekvencií nekódujúcej DNA, ktoré slúžia ako nárazníky na ochranu chromozómu pred poškodením počas replikácie.

O krok bližšie k večnej mladosti? Vedcom sa podarilo zvrátiť starnutie buniek

Zakaždým, keď dôjde k replikácii, tieto nárazníky chránia, čím sú kratšie a kratšie. Akonáhle telomer dosiahne určitú dĺžku, bunka sa už nemôže replikovať, čo vedie k starnúcim bunkám: starnutiu, nefunkčným bunkám, ktoré v konečnom dôsledku vedú k kognitívnym alebo iným poruchám súvisiacim s vekom a dokonca k chorobám, ako je rakovina.

Pri nedostatku kyslíka sa bunku regenerovali

Do štúdie bolo zapojených asi 35 dospelých vo veku nad 64 rokov, ktorým bola podaná hyperbarická kyslíková terapia (HBOT) s použitím 100% kyslíka pri vyššom tlaku prostredia na zvýšenie množstva kyslíka rozpusteného v tkanivách tela.

Každých 20 minút boli účastníci požiadaní, aby si na päť minút zložili masky, čím sa ich kyslík vrátil na normálnu hladinu. Počas tohto obdobia však vedci videli, že kolísanie koncentrácie voľného kyslíka sa interpretovalo na bunkovej úrovni ako nedostatok kyslíka.

Inými slovami, opakovaná prerušovaná zvýšená hladina kyslíka a vyvolala mnoho bunkových tmien, ktoré sa zvyčajne indukujú počas zníženia kyslíka. Zistenie Efrati nazýva ako hyperoxicko-hypoxický paradox.

AKTUÁLNE: Vedci sú o krok bližšie k spomaleniu starnutia. Došli na revolučné zistenie

Dôležitá je fluktuácia kyslíka, ktorú sme vytvorili,“ povedal pre The Jerusalem Post. „Počas tohto procesu došlo k stavu nedostatku kyslíka, ktorý spôsobil regeneráciu buniek.“

Medzi praktické dôsledky patrí zlepšenie pozornosti, rýchlosť spracovania informácií a výkonné funkcie, ktoré so starnutím zvyčajne klesajú.

Účastníci počas štúdie nepodstúpili žiadne zmeny životného štýlu, stravovania ani liekov, čo mohlo zmeniť výsledky.

Nespomaľujeme, ideme späť v čase

Nespomaľujeme – my ideme späť v čase,“ uviedol Efrati. Podľa štúdie boli zmeny porovnateľné s tým, ako bunky účastníkov boli na úrovni pred 25 rokmi.

Efrati už desaťročie študuje, ako zvrátiť proces starnutia. Táto štúdia je podľa neho prvým dôkazom, že bunkový základ procesu starnutia je možné zvrátiť, a dodáva, že „dáva nádej a otvára dvere mnohým mladým vedcom zamerať sa na starnutie ako na zvrátiteľné ochorenie“.

Zdroj: The Jerusalem Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK