Prelomový výskum: GPT-4 prekonáva ľudí v zásadnej oblasti (ŠTÚDIA)

  • Umelá inteligencia opäť prekonala ľudské schopnosti
  • Zistenia by mohli vyvrátiť sektor finančných služieb
1920×1080 (1)
Ilustračná fotografia Canva/Solen Feyissa, Kanpisut
  • Umelá inteligencia opäť prekonala ľudské schopnosti
  • Zistenia by mohli vyvrátiť sektor finančných služieb

Revolučná štúdia odhalila, že GPT-4 od OpenAI prekonáva ľudských finančných analytikov v presnosti predpovedí. Toto zistenie by mohlo priniesť zemetrasenie v sektore finančných služieb, ktorý sa podobne ako iné odvetvia ponáhľa s implementáciou generatívnych technológií umelej inteligencie.

Štúdia tiež odhalila, že veľký jazykový model, nazývaný skratkou LLM, dokázal s presnosťou analyzovať finančné výkazy. Dokonca v náročných situáciách, s ktorými sa analytici ťažko vyrovnávajú, ukázal tento jazykový model výraznú prevahu.

Umelá inteligencia má potenciál zohrať kľúčovú úlohu vo financiách

Výskumníci z Booth School of Business na Chicagskej univerzite uskutočnili štúdiu, ktorá porovnávala schopnosti veľkého jazykového modelu (LLM) s expertízou skúsených finančných analytikov. Zistili, že LLM dokázal s pozoruhodnou presnosťou analyzovať finančné výkazy a na základe nich generovať predpovede.

„V našej štúdii sme skúmali, či dokáže veľký jazykový model (LLM) úspešne analyzovať finančné výkazy a predpovedať smer budúcich ziskov, podobne ako profesionálny ľudský analytik. Zistili sme, že LLM prekonáva analytikov v tejto úlohe, a to aj bez akýchkoľvek informácií o kontexte spoločnosti alebo jej odvetví,“ informuje štúdia. Tá tiež hovorí, že v náročných situáciách, s ktorými sa analytici ťažko vyrovnávajú, LLM ukázal výraznú prevahu.

Okrem presných predpovedí generoval aj užitočné naratívne poznatky o budúcich vyhliadkach spoločností. Tieto poznatky by pre investorov a manažérov mohli predstavovať cenný nástroj pri rozhodovaní.

Výsledky štúdie naznačujú, že jazykový model má potenciál zohrávať kľúčovú úlohu v budúcnosti finančných analýz a predpovedí.

Implementácia LLM do rozhodovacích procesov by mohla priniesť revolúciu v sektore a otvoriť dvere k efektívnejším a presnejším investičným stratégiám. LLM by sa mohli stať cenným nástrojom pre investorov, analytikov a manažérov, ktorí sa snažia predvídať budúcnosť a robiť informované rozhodnutia.

Model GPT-4 je rýchlejší a inteligentnejší

O novinkách z oblasti umelej inteligencie ťa pravidelne informujeme aj na našom webe. Nedávno sme tiež písali, že OpenAI predstavil GPT-4o., novú verziu svojho populárneho jazykového modelu.

Podľa technickej riaditeľky OpenAI Miry Murati má písmeno „o“ na konci názvu odkazovať na latinské slovo „omni“, teda „všetko“. To naznačuje, že GPT-4o je v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami rýchlejší a lepšie pracuje s textom, obrazom aj zvukom.

Predplatitelia aplikácie ChatGPT budú aj naďalej mať až päťkrát vyšší limit pre zadávané otázky ako neplatiaci používatelia. Model bude dostupný aj pre neplatiacich, avšak s nižším limitom. Nový model GPT-4o bude dostupný v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Informuje o tom český portál CzechCrunch

Šéf OpenAI u Billa Gatesa: 3 oblasti, ktoré umelá inteligencia úplne zmení

Umelá inteligencia zažila za posledné roky obrovský nárast používanosti, pričom čoraz viac pracovných odvetví ju využíva každý deň. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti OpenAI Sama Altmana je však ChatGPT mimoriadne užitočný pre pracovníkov v troch špecifických odvetviach.

Podľa vývojára môže ChatGPT pomôcť programátorom dokončiť prácu až trikrát rýchlejšie ako zvyčajne. Najviac môže asistovať pri kontrole už napísaného kódu, alebo na poskytnutie odpovedí programátorovi. 

Okrem pomoci učiteľom pri navrhovaní učebných osnov a vytváraní personalizovaných plánov hodín pre študentov, tieto systémy môžu efektívne odľahčiť učiteľov od administratívnych úloh, ako je sledovanie dochádzky či zasielanie pripomienok úloh.

Zdroje: SSRN, CzechCrunch, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá