Premiér po kritike posiela aktivistov do osád v karanténe. „Šup zoberte si rúška, rukavice a batôžky,“ odkazuje

  • Na Slovensku máme momentálne uzatvorených spolu 5 osád v karanténe
  • Nariadenie, ktoré prijala vláda Igora Matoviča však robí vrásky na čele aktivistom obhajujúcim ľudské práva a na účet premiéra nešetria kritikou
  • Igor Matovič zdôrazňuje, že karanténa je hygienické a nie rasistické opatrenie
TASR - František Iván, MOSR
  • Na Slovensku máme momentálne uzatvorených spolu 5 osád v karanténe
  • Nariadenie, ktoré prijala vláda Igora Matoviča však robí vrásky na čele aktivistom obhajujúcim ľudské práva a na účet premiéra nešetria kritikou
  • Igor Matovič zdôrazňuje, že karanténa je hygienické a nie rasistické opatrenie

Premiér Igor Matovič sa v posledných dňoch stretáva s čoraz väčšou kritikou zo strany ľudskoprávnych aktivistov. Tím sa nepáči  rozhodnutie vlády, ktorá v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrela päť osád v okrese Spišská Nová Ves. 

„Vraj je to nehumánne, vraj je to nesprávne, vraj je to amaterizmus, vraj je to protirómske opatrenie, vraj v čase uzavretia osád neboli nachystané – pojazdné bankomaty, pojazdné predajne potravín, pojazdné predajne drogérií a dreva, pojazdné nemocnice, pojazdné psychologické poradne, pojazdné neviem čo,” vyjadril sa Igor Matovič. 

Premiér preto ľudskoprávnych aktivistov vyzval, aby išli príkladom „zobrali si rúška, rukavice, batôžky – a hor sa do karantenizovaných osád!” Podľa Matoviča sa práve teraz ich nezištná a odvážna pomoc zíde.

Gepostet von Ministerstvo obrany Slovenskej republiky am Sonntag, 5. April 2020

„A ak by ste sa napriek vašim odvážnym rečiam báli ísť na miesto činu, skúste nabrať odvahu ísť aspoň do všetkých doteraz netestovaných osád – máte ich na výber k dispozícii stovky. Potrebujeme vás v teréne na osvetu, nie v bezpečí na mudrovanie,” hovorí a pokračuje: „ak by sa nakoniec ukázalo, že odvážni ste len za bratislavskou klávesnicou, tak buďte ticho a neznevažujete prácu stoviek odvážnych ľudí – policajtov, vojakov, hygienikov, zamestnancov obecných a mestských úradov, sestričiek, lekárov, dobrovoľníkov a mnohých ďalších.”

kampan zadarmo od startitup

Títo ľudia podľa premiéra robia všetko, ako len najlepšie vedia, a na rozdiel od aktivistov riskujú svoje zdravie a životy. Matovič zároveň vyčíta bývalému premiérovi Petrovi Pellegrinimi, že nakazených pustil zo zahraničia do osád on, pretože im umožnil zostať  len v dobrovoľnej domácej karanténe a bez akéhokoľvek testu na koronavírus.

Podľa Pellgeriniho ide zo strany súčasného premiéra o lži. Domáca karanténa pre individuálnych navrátilcov zo zahraničia nebola dobrovoľná, ale povinná, a za jej porušenie hrozila pokuta 1 659 eur. Povinná karanténa v štátnom zariadení pre týchto ľudí platí až od tohto pondelka. Ak teda hrozila v osadách katastrofa, Matovičova vláda ju celé dva týždne vôbec neriešila,“ obhajuje sa na svojom profile na Facebooku Peter Pellegrini.

Gepostet von Ministerstvo obrany Slovenskej republiky am Sonntag, 5. April 2020

Podľa Igora Matoviča je uzatvorenie celej oblasti do karantény pri zvýšenom riziku nákazy regulérny protiepidemiologický postup všade na svete a nie je to opatrenie proti Rómom. Má ísť o opatrenie, ktoré má chrániť Rómov v osadách, ako aj ľudí mimo nich.

Momentálne stále platí, že každému nakazenému a jeho blízkemu z karantenizovanej osady je umožnené z osady oddísť do štátnej karantény, no využíva to len minimum z ľudí v osadách.

Ak sa podľa premiéra vyskytne  „nerómske“ sídlisko či obec, kde bude hroziť rovnaké zvrhnutie sa epidémie do okolia, štát taktiež pristúpi k úplnému uzavretiu  oblasti do karantény. Matovič zdôrazňuje, že karanténa je hygienické nie rasistické opatrenie.

Gepostet von Ministerstvo obrany Slovenskej republiky am Dienstag, 7. April 2020

Opatrenia vlády SR sú podľa stanoviska Únie Rómov prehnané. Situácia v rómskych osadách podľa nej nie je taká kritická, ako o nej hovorí premiér Igor Matovič. 

 „Toto opatrenie vlády je unáhlené a prehnané, nakoľko tvrdenia predsedu vlády Igora Matoviča o obrovskom infikovaní osád vírusom COVID-19 sa nepotvrdili ani na základe testovania v daných osadách. Identifikovali 31 pozitívnych z viac ako 6 900 obyvateľov, čo je veľmi malé číslo na to, aby boli v karanténe celé osady. Pri takejto matematike by museli byt v karanténe aj iné mestá a obce na Slovensku, ale tomu tak nie je. Sme svedkami selektívneho a diskriminačného prístupu k marginalizovaným rómskym komunitám zo strany vlády SR,“ píše sa v stanovisku.

🔴SLEDUJTE LIVE: Vyhlásenie po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch.

Gepostet von Jaro Naď – OĽANO am Montag, 13. April 2020

Únia Rómov sa domnieva, že Igor Matovič spoločne s Petrom Pollákom šírili poplašné správy o kritickej situácii v osadách

„Táto téma sa stala pre nich asi len marketingom a mediálnym PR, aby možno odviedli pozornosť od podstatných tém a nebolo vidno, že neriešia ozajstné krízové problémy v dnešnej dobe. Odmietame byť stále prezentovaní ako nezodpovední šíritelia vírusu, pravda taká nie je,“ píše sa v stanovisku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK