Prenajmi si loďku a dovolenkuj každý deň v inej zátoke. Zážitkovo a lacno

  • Čoraz viac Slovákov si prenajíma jachty, plachetnice či katamarány a s partiou sa vydávajú spoznávať blízke aj ďaleké moria
  • Statická dovolenka už nikoho neláka. Jedz ryby vylovené z mora, spi v kajute a večeraj tam, kde miestni. V zátoke a atmosfericky
  • Jediné, čo ti hrozí, je morská choroba. To sa však stáva výnimočne alebo vôbec
leto na jachte
archív Hanka Hillová
  • Čoraz viac Slovákov si prenajíma jachty, plachetnice či katamarány a s partiou sa vydávajú spoznávať blízke aj ďaleké moria
  • Statická dovolenka už nikoho neláka. Jedz ryby vylovené z mora, spi v kajute a večeraj tam, kde miestni. V zátoke a atmosfericky
  • Jediné, čo ti hrozí, je morská choroba. To sa však stáva výnimočne alebo vôbec

Turistov už viac neláka nasadnúť do lietadla či auta a zakotviť v „all inclusive“ hoteli. Ani tých slovenských. Čoraz viac sú populárnejšie dovolenky, kde prevažuje zážitok. Lebo adrenalín je nový oddych. Plachetnice, katamarány a jachty sú prostriedky, ktoré ťa naladia na leto ako z filmu. Ty sa nemusíš starať o nič.

Ak nemáš kapitánsky preukaz, vôbec nič sa nedeje. Mnohokrát je v cene. Rátať treba s extra palivom, turistickou daňou alebo upratovaním. Pri troche šťastia máš  v cene aj toto. A čím viac vás ide, tým lepšie. Zabudni na predsudky, že výlet na mori je len pre bohatých. Slováci takto posledné roky dovolenkujú, pochvaľujú si a mienia to robiť ďalej.

zdroj: archív Hanka Hillová

Katamarán na poslednú chvíľu

Niektoré rodiny to už považujú za tradíciu. Otcovia, dcéry a synovia majú kapitánske kurzy a loď si kormidlujú sami. Po ruke máš úplne všetko, čo potrebuješ. Toto plavidlo sa na niekoľko dní stáva tvojim pojazdným domovom. Spíš tu, ješ, umývaš sa, odchádzaš na lov rýb alebo sa len tak opaľuješ s lokálnym pivom v ruke. Absolútna idylka.

Medzi Slovákmi je stále veľmi populárne Chorvátsko, Grécko či Taliansko. Na zimu sa však pokojne vyber aj do teplých krajín. Aj tam totiž Slováci cestujú a plavia sa. A teda do Thajska alebo Karibiku.

Niektorí plánujú, iní konajú pudovo. „Teraz v lete bookujú aj deň pred nástupom v rámci ultra last minute ponúk. V piatok si u nás jachtu rezervujú a v sobotu sú už na mori a posielajú krásne dovolenkové fotky,“ potvrdzuje záujem Slovákov o takýto typ dovolenky CEO spoločnosti Boataround Jana Escher. Sú ale aj zákazníci, ktorí rezervujú rok vopred. „Už teraz predávame sezónu 2020 a napríklad aj prelom 2020/2021,“ dodáva Jana.

zdroj: archív Hanka Hillová

zdroj: archív Hanka Hillová

Na loď vezmi pokojne aj psa!

Ničomu sa v podstate medze nekladú. Dovolenka ťa v prepočte vyjde rovnako, alebo dokonca menej ako bežná, na ktorú si zvyknutý. A pridanou hodnotou, nech sú ti tie zážitky z paluby, na ktoré budeš ešte dlho spomínať. Alebo dlho ani nemusíš, lebo o rok pôjdeš bezpochyby zas.

Priestory sú síce úsporné, ale super vybavené. Na lodi je všetko. Voda, elektrina, toalety, sprchy, chladničky,“ hovorí o svojej prvej plavbe po chorvátskom pobreží Hanka Hillová.

zdroj: archív Hanka Hillová

Startup, ktorý naučil Slovákov plaviť sa

Na Slovensku prenajímaj cez Boataround. Spoločnosť vznikla ako startup a dnes má na svojom webe tisíce lodí po celom svete. Servis je skvelý, tím skúsený, jazykovo skvelo podchytený, milujú more, leto, majú kapitánske kurzy a alfou-omegou sú priateľské vzťahy medzi zákazníkom a tímom.

Keď sme prišli na trh, platili zákazníci za prenájom lode horibilné sumy,“ hovorí CEO spoločnosti Boataround Pavel Pribiš. Dnes je to inak. Len málo ľudí je ochotných dať veľa peňazí za málo muziky. Dnes fičia dovolenky, o ktorých rozprávaš dlhé hodiny kamarátom. A keď navyše dodáš, že sa to finančne oplatilo, presne vieš, čo budeš robiť o rok takýto čas.

Určite to stojí za to! Prenajali sme si dve lode, lebo nás bolo 15. Nalodili sme sa v Trogire a každú noc sme spali inde. V malých prístavoch alebo tichých zátokách. Kapitáni boli skvelí, vozili nás, kam sme chceli. Ale mnohokrát sme si dali aj poradiť, a dobre sme urobili,“ dodáva pre našu redakciu Hanka Hillová.

Jedinou nevýhodu môže byť morská choroba. Tú však 9 z 10 výletníkov vylučuje. Preto klikni na web a bookuj loď. Alebo sa rovno pobaľ a už zajtra sa môžeš slniť na palube jachty v jednej zo zátok Jadranského mora. Znie to ako sen, no najlepšie je, že ide o veľmi dotknuteľnú realitu.

zdroj: archív Hanka Hillová

Pre porovnanie a jasnejšiu predstavu si pozri Chorvátsko a zaži týždňovú dovolenku za 166 EUR na hlavu. A ak máš viac kamošov, prenajmi katamaran.

Zdroj: www.boataround.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá