Preočkovať planétu každý polrok je neudržateľné, kritizuje posilňujúce dávky spoluautor vakcíny AstraZeneca

  • Profesor Andrew Pollard sa tak vyjadril pre viaceré britské a americké média
  • Tvrdí, že vakcíny by mali predovšetkým smerovať zraniteľným ľuďom a do chudobných krajín
  • Opačný názor má zakladateľ spoločnosti BioNTech
5FA502001891594B771481
TASR/dpa-Bildfunk
  • Profesor Andrew Pollard sa tak vyjadril pre viaceré britské a americké média
  • Tvrdí, že vakcíny by mali predovšetkým smerovať zraniteľným ľuďom a do chudobných krajín
  • Opačný názor má zakladateľ spoločnosti BioNTech

Kým Izrael už začína vyhodnocovať podávanie štvrtej dávky ako prospešné, ozývajú sa hlasy, že nekonečné preočkovávanie obyvateľstva je neúnosné.

Vo viacerých rozhovoroch to britským a americkým médiám povedal vedec, ktorý pomohol vytvoriť vakcínu od Oxfordu a spoločnosti AstraZeneca. Upozornil na to portál americkej televízie CNN.

„Nemôžeme preočkovávať planétu každé štyri až šesť mesiacov. Nie je to udržateľné ani cenovo dostupné,“ povedal v rozhovore pre The Telegraph v utorok profesor Andrew Pollard, ktorý je riaditeľ Oxford Vaccine Group a zároveň šéf britského výboru pre očkovanie a imunizáciu.

Dodal tiež, že zamerať by sa malo hlavne na starších a zraniteľných a nie bezhlavo očkovať každého nad 12 rokov. Pred štvrtou dodávkou by sa podľa profesora Pollarda malo zistiť viac o tom, kedy a ako často zraniteľní občania budú potrebovať posilňujúcu dávku. K tomu je podľa neho potrebných viac údajov.

Podobne sa vyjadril aj v rozhovore pre televíziu Sky News, kde kritizoval nerovnosť v distribúcii vakcín vo svete. „V súčasnosti má menej ako 10 % ľudí v krajinách s nízkymi príjmami prvú dávku, takže celá myšlienka štvrtej dávky na celom svete jednoducho nie je rozumná,“ povedal v britskej televízii.

Aj v druhom rozhovore zopakoval, že preočkovanie každých šesť mesiacov celej populáciu z globálneho hľadiska nie je udržateľné a po finančnej stránke ani dostupné. Vo Veľkej Británii sa momentálne občania preočkovávajú treťou dávkou.

Štvrtú dávku už podáva Izrael, za je aj riaditeľ spoločnosti BioNTech

Pollardova kritika štvrtých dávok prichádza v čase, keď Izrael začal očkovať štvrtou dávkou očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech. Avšak, v krajine sa očkujú iba ľudia nad 60 rokov, o ktorých možno povedať, že spadajú do ohrozenej skupiny.

V utorok izraelský premiér Naftali Bennett počas návštevy Šebovej nemocnice, kde Izrael minulý týždeň spustil testovanie podávania druhej posilňujúcej dávky, povedal, že predbežné dáta o podávaní štvrtej dávky vakcíny proti koronavírusu ukazujú, že bezpečne vyvoláva zhruba päťnásobný nárast protilátok, informovala SITA.

Premiér tiež dodal, že zvýšenie protilátok naznačuje „veľmi vysokú pravdepodobnosť, že štvrtá dávka ochráni očkovaných ľudí do značnej miery, do určitej miery pred infekciou a pred závažnými príznakmi.“

Opačný názor na podávanie ďalších dávok vakcín ako profesor Pollard má Ugur Sahin, ktorý je riaditeľom spoločnosti BioNTech, ktorá vyvinula spolu so spoločnosťou Pfizer konkurenčnú vakcínu Comirnaty .

zdroj: TASR/AP, Andreas Arnold. Spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin.

Na začiatku decembra sa vyjadril, že tretie dávky by sa mali podávať už tri mesiace po druhej dávke a v krátkom časovom období by sa malo počítať aj so štvrtou dávkou.

„Štvrtá očkovacia dávka by mohla byť avšak i vakcína prispôsobená na variant omikron,“ citovala Sahina agentúra TASR. BioNTech je preto pripravený svoje výrobné kapacity na budúci rok navýšiť na približne štyri miliardy dávok vakcín.

Zdroje: CNN, The Telegraph, Sky News, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá