Prepisujú sa dejiny: Našli hrob luxusnej spoločníčky z čias Alexandra Veľkého. Nález fascinuje expertov

  • Archeológovia vykopali hrobku luxusnej gréckej spoločníčky
  • V hrobe kurtizány našli dôkaz o jej vysokom postavení
  • Aj Sokrates mal svoju „hetairai“
Alexander Veľký, kurtizána
Wikimedia/Bartolomeo Veneto,Yair Haklai
  • Archeológovia vykopali hrobku luxusnej gréckej spoločníčky
  • V hrobe kurtizány našli dôkaz o jej vysokom postavení
  • Aj Sokrates mal svoju „hetairai“

Archeológovia v Jeruzaleme objavili hrob kurtizány, ktorá žila za čias vlády Alexandra Veľkého. Otvorili tak fascinujúcu kapitolu starovekej histórie, píše IFL Science.

Tento záhadný hrob, pochádzajúci z 3. alebo 4. storočia pred naším letopočtom. Poskytol zaujímavý pohľad do života a postavenia tejto gréckej kurtizány.

Vážená eskortná pracovníčka

Objavenie tohto hrobu predstavuje významný míľnik v oblasti archeológie. Ide totiž o najstarší dôkaz kremácie v helenistickej dobe v Izraeli.

Doktora Guya Stiebela, archeológa, ktorý kurtizánu objavil, ohromilo to, že hrob gréckej ženy bol umiestnený pri ceste vedúcej do Jeruzalema. Zdá sa, že ju pochovali ďaleko od akejkoľvek súčasnej obce z tejto doby.

Tajomná prítomnosť kurtizány na takomto nezvyčajnom mieste sa stala jasnejšou, keď výskumníci začali skúmať obsah hrobu. Kľúčovým artefaktom bolo dobre zachované bronzové zrkadlo v krabicovej forme, ktoré našli vedľa jej pozostatkov.

Tieto zrkadlá boli v starovekom Grécku považované za luxusné predmety vysokého remeselného spracovania. Tradične takéto zrkadlá darovali gréckym ženám ako súčasť svadobného daru.

Práve prítomnosť tohto zrkadla v hrobe hovorí o príbehu váženej ženy. Poukazuje na to, že táto žena mohla byť hetairai, čo je termín označujúci spoločenské sprievodkyne v starovekom Grécku.

Podobne ako japonské gejše, hetairy sprevádzali významných vojenských dôstojníkov a vládnych úradníkov počas ich zahraničných výprav. Hoci niektoré z poskytovaných služieb mohli mať se*uálny charakter, zohrávali tiež dôležité sociálne úlohy.

Výskumníci predpokladajú, že vzácne zrkadlo v hrobe bolo pravdepodobne darom práve od helenistického vojenského alebo politického predstaviteľa pre túto kurtizánu.

Kurtizány známe ako „hetairai“

Hetairai boli osobitnou triedou žien v starovekom Grécku. Mali niekoľko výnimočných rysov v porovnaní s inými formami prostitúcie. Ich vzťahy s klientmi boli často komplexné a viacvrstvové.

Hetairai neboli obvykle obmedzené na fyzickú intimitu, ako trieda prostitútok zvaná „po*nai“, ale ponúkali svojim klientom aj duševnú spoločnosť a intelektuálnu stimuláciu.

Považovali ich za vzdelané a kultivované ženy, ktoré sa zaujímali o umenie, filozofiu a kultúru. Ich prítomnosť na banketoch a spoločenských udalostiach bola často vítaná, pretože vedeli prispieť do rozpráv a diskusií.

Hetairai boli niekedy dokonca ochraňovateľkami slávnych filozofov a politických vodcov, čo im poskytovalo istú spoločenskú prestíž. Napríklad slávny grécky filozof Sokrates mal hetairu s menom Aspasia, ktorá bola rovnako inteligentná a vzdelaná ako on sám. Jej vplyv na Sokratovu filozofiu a myšlienky neboli zanedbateľné.

Obdobie Alexandra Veľkého

Keď sa vedci zamysleli nad historickým kontextom, prišli na to, že kurtizána a jej ochranca mohli cestovať do Jeruzalema počas obdobia vlády Alexandra Veľkého a počas vojen Diadochov. Tie prebiehali medzi Alexandrovými generálmi, ktorí bojovali o nástupníctvo po jeho smrti.

Tento objav prinútil archeológov položiť si otázku o tom, aký mali život a postavenie grécke ženy v minulosti. Zatiaľ čo tradičné rodové role by obmedzovali vydaté ženy, ktoré ostávali doma, objav hetairai v hrobe ukazuje, že niektoré ženy v staroveku mali určitú mieru mobility a nezávislosti, aspoň v špecifickom spoločenskom kontexte.

Tento archeologický objav taktiež zdôrazňuje význam zrkadiel v živote gréckych žien. Okrem ich praktického využitia boli zrkadlá symbolom krásy, ešte sebaobdivu a spoločenského postavenia.

Skutočnosť, že zrkadlo ostalo dobre zachované, ako zdôraznila Liat Oz z Izraelského úradu pre starožitnosti, svedčí o jeho mimoriadnej kvalite a remeselnom spracovaní.

Skúmanie tohto hrobu a jeho obsahu stále poskytuje nové pohľady do starovekého sveta a odkrýva komplexný vzťah medzi pohlavím, mocou a spoločenskou dynamikou v helenistickej spoločnosti.

Zdroje: IFL Science, Youtube, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá