Prešla svet krížom-krážom, usadiť sa nechystá. Andrea Zahurancová pracuje na svojom úspešnom biznise z exotiky

  • Andrea Zahurancová je úspešná podnikateľka, ktorej účet na Instagrame sa teší obrovskej obľube
  • Čo ju baví na cestovaní a prečo sa nechystá usadiť?
andrea zahurancová
Andrea Zahurancová
  • Andrea Zahurancová je úspešná podnikateľka, ktorej účet na Instagrame sa teší obrovskej obľube
  • Čo ju baví na cestovaní a prečo sa nechystá usadiť?

Andrea Zahurancová je spoluzakladateľkou úspešného startupu eyerim. Ide o online optiku, ktorá si počas posledných rokov vybudovala na trhu stabilnú pozíciu. Spoločnosť v máji oslávila 6 rokov a Andrea si za ten čas prešla rôznymi pozíciami – od začiatkov pri balení balíčkov a posielanie, cez zákaznícky servis či dokonca web dizajn. Postupne sa uchytila najmä v kreatíve – fotila, tvorila videá a starala sa o sociálne siete. Dnes sa z veľkej časti venuje influence marketingu. Svoj úspech vníma s pokorou.

Výhodou je, že svoju prácu môže vykonávať z ktorejkoľvek časti sveta. To aj robí. Mnoho ľudí ju preto nepozná ako úspešnú podnikateľku, ale ako náruživú cestovateľku s nádhernými fotkami na Instagrame.

Celú koronakrízu strávila v zahraničí, jej druhým domovom je dnes Indonézia. „Nebolo to v pláne – každý rok cestujem na Vianoce a Nový rok do zahraničia, keďže toto obdobie v roku akosi rada nemám,“ povedala pre Startitup.

„Tak tomu malo byt i teraz – na mesiac do Indonézie. Keď som však pred plánovaným návratom sledovala situáciu v Európe a zároveň som zistila, že viem naplno pracovať a fungovať aj odtiaľto, rozhodla som sa ostať,“ hovorí. „Mohla som popri práci začať surfovať a tak využiť svoj čas na budovanie novej zručnosti – čo ma veľmi napĺňa a baví,“ povedala.  

Bali trpí ekonomicky

Ako vnímajú koronavírus obyvatelia Indonézie? „Koronakrízu tu taktiež vnímam veľmi intenzívne, avšak trošku odlišne. Ľudia berú koronu ako ďalšiu „nástrahu“ – pomedzi ich mnohé existenčné choroby, nástrahy, s ktorými už roky spolunažívajú,“ tvrdí. „Či už malária, dengue, existenčné problémy, zemetrasenia či hurikány,“ opisuje. Podľa nej to preto pre nich nie je zásadná zmena, tak to aspoň vníma zo svojho pozorovania.

Veľmi však trpia po ekonomickej stránke. „Špeciálne na Bali žilo posledné roky 80% obyvateľov z turizmu. Ten sa takmer úplne vytratil, podniky sa zatvorili, o služby nie je dopyt, domáci sa vrátili do svojich dedín, kde žijú z toho, čo „dom a príroda dá“.“ Ekonomicky a existenčne podľa nej veľmi trpia a každý deň dúfajú v otvorenie hraníc.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova)

Bali v posledných rokoch zažíva cestovateľský boom, často ho však pozorujeme len očami influencerov. Väčšina z nás si predstaví luxusný hotel a môžeme mať pocit, že ide o destináciu pre horných 10-tisíc. Andrea však žije „obyčajnejší“ život a tieto mýty búra.

Z jej pohľadu Bali nemá povesť luxusnej destinácie. „Je to, koniec-koncov, stále jedna z krajín juhovýchodnej Ázie, kde môže človek naozaj cestovať lacno – je iba na ňom, či zvolí päťhviezdičkový hotel alebo homestay u domácich,“ hovorí. Ona je fanúšikom druhej možnosti najmä kvôli unikátnym zážitkom, ktoré si človek kúpiť nedokáže. Spoznáva tak ich domáce jedlo, má úzke vzťahy s domácimi obyvateľmi a môže pozorovať ich každodenný život. Navyše tak podporí práve miestnych obyvateľov, naučí sa viac o kultúre a o živote v krajine.  

Žijú pre prítomnosť

Cestovanie ju veľa učí nielen o živote miestnych, ale aj o nej samotnej. V Indonézii ju prekvapila schopnosť ľudí žiť pre prítomnosť. „Ale to ma prekvapuje pri cestovaní často – najmä v rozvojových krajinách. V Európe žijeme akosi veľmi v minulosti – a strachujeme sa o budúcnosť,“ opisuje svoje dojmy Andrea. „Potom nám akosi neostáva veľa príležitostí myslieť a žiť v aktuálnom okamihu, v súčasnosti – čo je podľa mňa kľúčové pre šťastný, naplnený život,“ tvrdí.

Bežná realita domácich obyvateľov sa od tej našej líši. Ich najbežnejším dopravným prostriedkom sú motorky a skútre. Ceny v supermarketoch sú porovnateľné s našimi, preto sa veľmi neoplatí variť si doma, lacnejšie je najesť sa niekde vonku. Veľké čaro však majú trhy, ktoré ponúkajú lacný a široký sortiment ovocia a zeleniny. „Pre nás v Európe je toto ovocie exotické a stojí mnohokrát aj 10-krát viac. A chuť sa nedá porovnať – tu je všetko sladšie, výraznejšie, chutnejšie. Oh!,“ opisuje.

Aj ona dnes žije najmä pre prítomnosť, slovenské kauzy veľmi nesleduje. Podľa nej treba ale cestovať bezpečne a je rozdiel v tom, kam sa človek vyberie. „Podľa mňa veľmi záleží od spôsobu cestovania – či ide človek karavanom do hôr, alebo na party na Ibizu,“ hovorí. „Ak však dodrží všetky opatrenia, absolvuje všetky karantény, testy, je ochotný zaplatiť za všetky poplatky a najmä – cestuje a správa sa zodpovedne a v súlade s miestnymi opatreniami – nevidím cestovanie ako úplne no-go,“ hovorí. Podľa nej však dnes cestovanie nie je také radostné a slobodné, ako pred pandémiou. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova)

Práve preto je pre ňu dnes najväčším cestovateľským snom návrat slobodného cestovania. „Môcť cestovať slobodne – to je môj aktuálny sen. Pre nás všetkých. Prečo? Lebo cestovanie vnímam ako rozširovanie obzorov, vzdelávanie a budovanie otvorenej mysle, tolerancie a prispievanie k mierumilovnej a rešpektujúcej spoločnosti,“ hovorí.

Aký je život na cestách?

Život na cestách Andreu skutočne opantal, nateraz sa preto nechystá natrvalo „usadiť“ na Slovensku, ani inde. „Nechcem sa pripútavať na jedno miesto – preto si ani nerada kupujem veci, majetky,“ hovorí. Každá krajina je podľa nej jedinečná a nemá miesto, kam by sa nechcela vrátiť. „India bola náročná, no dala by som ju opäť,“ hovorí.

Svoju pozíciu v eyerim nedávno upravovala. Jedným z dôvodov bolo vyhorenie. „Preto sme nedávno posunuli časť mojej prace v eyerim – tvorbu kreatívnych materiálov – na nových ľudí,“ hovorí. „Verím, že to je správne, dať tomu nový dych, vyššiu kvalitu, nové krídla,“ opisuje. Práve cestovanie jej dokáže dobiť baterky. „Na každého však funguje niečo iné a musí prísť na to, čo to je. Aj mne trvalo dlho, kým som zistila, čo zachraňuje mňa.“

Na Instagrame ju dnes sleduje takmer 80-tisíc ľudí. Chodia jej aj ponuky na spolupráce. Považuje sa za influencerku? „Nedávam tomu žiadnu „nálepku“ – Instagram ma baví, je to skvelá sociálna sieť a rada s ľuďmi zdieľam pekné zážitky. Úprimne ma však teší, že to ľudí baví sledovať a ja sa naopak snažím dbať o to, aby to, čo postujem, malo zmysel,“ hovorí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea Zahurancova (@andreazahurancova)

Eyerim ju veľa naučil, no cesta k úspechu nebola jednoduchá. Z fungujúceho projektu sa teší, snaží sa však nájsť balans medzi osobným a pracovným životom. Nie vždy pritom čakala, že ju osud doveje k úspešnému podnikaniu. S úsmevom spomína na povolania, o ktorých snívala v detstve. „Keď som bola v škôlke, chcela som byt kvetinárkou. Neskôr som túžila po práci šoférky autobusu,“ hovorí.

Dôležitá je rovnováha

Záblesk túžby po niečom vlastnom sa však objavil už na strednej škole. „V jednom slohu som napísala, že by som si priala mať vlastný projekt,“ hovorí. „Keď som mala 17, začala som študovať medzinárodné podnikanie – ale nemyslím si, že to bol míľnik, respektíve, že mi to udalo akési smerovanie v mojej budúcej kariére,“ tvrdí. Podľa nej by si človek v 17-tke nemal vyberať budúcnosť, je to veľmi skoro. Projekt by podľa nej bol úspešný, nech by študovala čokoľvek.  

Andrea Zahurancová dosiahla úspech vo veľmi mladom veku. Teraz túži po tom, byť šťastná a spokojná. „Po tých intenzívnych rokoch v biznise, mnohých prepracovaniach, ťažkých obdobiach a mentálnych zrúteniach si naozaj prajem byť v mentálnej pohode a udržať si balans medzi pracovným a osobným životom,“ hovorí s úsmevom. „Za všetky negatívne skúsenosti som však vďačná – boli akýmsi alarmom a zdvihnutým prstom. Doteraz si viem vďaka nim pripomínať, ako veľmi vie mentálna nepohoda znížiť kvalitu života a vyradiť vás z mnohých radostí na mesiace a mesiace,“ uzatvára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK