Presne taká ako v Madride či Kodani. Pražská tržnica ožije vďaka 3 miliardám korún

  • Industriálny priestor by mal ostať zachovaný
  • Mesto Praha chce nalákať domácich aj zahraničných nájomcov
trznice-1180x590
CMC Architects
  • Industriálny priestor by mal ostať zachovaný
  • Mesto Praha chce nalákať domácich aj zahraničných nájomcov

Budova Pražskej tržnice v Holešoviciach dostane od mesta obrovskú investíciu, informovalo o tom portál praha7.cz. Aktuálne je budova zanedbaná a keďže ide o kultúrnu pamiatku, ktorá sa nachádza v centre mesta, hlavné mesto Českej republiky sa rozhodlo konať. Má ísť o podporu vo výške 3 miliardy Českých korún, čo je v prepočte viac ako 112 miliónov eur.

Ako na západe

Pražská tržnica zaberá svojou rozlohou priestor väčší ako Pražský hrad. Za rekonštrukciou by vďaka niekoľko miliardovej investícii mali stáť štúdie od dvoch renomovaných spoločností. Tie vznikli v spolupráci s Inštitútom plánovania a rozvoja hlavného mesta Prahy. Stratégia, ktorú spoločnosti nastolili by mala zabezpečiť fungovanie priestoru tržnice na ďalšie dekády. Potrebuje byť funkčná, nadčasová,komplexná a vizuálne atraktívna. 

Jednou z požiadaviek mesta je ekonomická udržateľnosť ale aj ekologický rozmer. Preto sa na výstavbu vymedzil rozpočet vo výške 2-3 miliardy Českých korún. Investície by sa mestu Praha mali podľa zistení portálu e15.cz začať vracať za 13 až 16 rokov. To bude samozrejme záležať na konkrétnom type nájomcov a nastavenej úrovni ich nájmu.

zdroj: CMC Architects

Plán je taký, že Pražská tržnica, ktorá je teraz v zlom stave, by mala byť miestom, z ktorého bude profitovať celá Praha, ideálne aj celá krajina. Príklad si berú z veľkých tržničných priestorov z kodanskej Kødbyen či madridskej Matadero.

Výsledkom je koncepcia zameraná na vhodnú kombináciu prvkov kultúry, gastronómie, kreatívneho priemyslu, biznisu a maloobchodu s rozsiahlymi možnosťami pre trávenie voľného času,“ hovorí Tomáš Ctibor, riaditeľ spoločnosti 4ct, ktorá stojí za ekonomicko-analytickými plánmi pražskej tržnice. Zároveň chce, aby budova dokázala reagovať na potreby nájomníkov, spoločnosti či ekonomickej situácie naprieč dobami. 

Industriálny charakter

Ten by chceli budove zachovať. Aj vďaka nemu by mohli prilákať široké spektrum nájomníkov nielen z Čiech, ale aj zo zahraničia. Tržnica má veľkú rozlohu a preto by sa tu mala nachádzať reštauračná plocha, korzo s modulárnymi stánkami, nákupná pasáž a hlavné námestie. Z vizualizácií, za ktorými stojí štúdio CMC Architects, vyplýva, že námestie by malo svojim veľkým otvoreným priestorom prilákať na oddych rodiny s deťmi. Na tržniciach tohto typu vedia stráviť ľudia aj niekoľko hodín a to nielen samotnými nákupmi, ale aktivitami v rámci komunít.

Zdroje: praha7.cz, e15.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK