Prešovskí vedci vyšlachtili nový druh rastliny, o ktorý majú záujem aj v zahraničí

  • Nová rastlina dostala aj rýdzo slovenské meno.
matacover
pinterest.com/facebook.com/presovskauniverzita
  • Nová rastlina dostala aj rýdzo slovenské meno.

Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín vo Francúzsku po prvýkrát od jeho založenia udelil Prešovskej univerzite v Prešove, ako jedinému pracovisku na Slovensku pre šľachtenie liečivých rastlín, právnu ochranu na odrodu mäty piepornej (Mentha × piperita) s názvom ‚Kristinka‘. Dvojročné testovanie potvrdilo registráciu tejto odrody na území Európskeho spoločenstva na obdobie 25 rokov.

Výskum a šľachtenie špeciálnych druhov rastlín je realizovaný na Prešovskej univerzite už niekoľko rokov. Jedným z posledných medzinárodných úspechov, ktorý zaznamenali šľachtitelia liečivých rastlín z Katedry ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied (FHPV), je vyšľachtenie novej odrody mäty piepornej (Mentha × piperita L.) s názvom ‚Kristinka‘.

Rastlinný materiál novošľachtenca z Prešova bol zaslaný na technické skúšky vykonávané v skúšobných úradoch členských štátov Európskej únie, v tomto prípade vo Francúzsku a Bulharsku. Testy potvrdili registráciu odrody mäty piepornej na úrovni právnej ochrany odrôd na území celej EÚ s platnosťou od roku 2017 do 2042.

Pozoruhodný výsledok výskumnej práce prešovských vedcov pramení zo skutočnosti, že je to prvé osvedčenie liečivej rastliny udelené implementovaným európskym odrodovým úradom, ktorý vykonáva svoju činnosť od roku 1995. „Máme obrovskú radosť z toho, že sa potvrdilo naše mnohoročné výskumné úsilie a odrodový materiál prešiel bez problémov testami odlišnosti, vyrovnanosti a stálosti,“ uviedol pre unipo.sk doc. Ivan Šalamon z Katedry ekológie FHPV, ktorý má 80% autorský podiel na vyšľachtení odrody.

Ako ďalej poznamenal, rozhodujúci a originálny význam odrody ‚Kristinka‘ spočíva vo veľmi vysokom obsahu mentolu, až 77 % v silici, ktorej obsah sa pohybuje do 2,5 % v suchej mätovej vňati.

Tak čo priatelia, dali ste si už dnes svoj prvomájový bozk pod rozkvitnutou čerešňou? 🙂 #prvymaj #majlaskycas #welove #unipo #sakura

Príspevok, ktorý zdieľa Prešovská univerzita v Prešove (@presovskauniverzita),

 „Mentol, ako jedna z 200 prírodných látok vyskytujúcich sa v silici, sa využíva na potlačenie citlivosti nervových zakončení (pocit chladu), pôsobí na zvýšenie sekrécie žlčníka. Popísal sa jeho priaznivý účinok pri tráviacich ťažkostiach, pri poruchách pečene a obličiek. Ročný dovoz čistého mentolu len do USA podľa štatistík predstavuje 1 500 ton o celkovej hodnote vyše 20 miliónov USD,“ ozrejmil pre unipo.sk doc. Šalamon.

Záujem o novú odrodu mäty piepornej prejavili viaceré spoločnosti. Jednou z nich je aj firma, ktorej ročná spotreba mätovej vňate na výrobu rôznych druhov bylinných čajov predstavuje 5 ton. „Po diskusii s jej majiteľmi je záujem o dodávku 150 tisíc sadeníc našej odrody ‚Kristinka‘,“ doplnil pre unipo.sk doc. Šalamon. Rokovania prebiehajú aj so zástupcami firmy zameranej na kozmetický a potravinársky priemysel, s možnosťou záujmu až o 300 kg silice s profilom látkového zloženia odrody ‚Kristinka‘. Procesná práca je v tomto období nastavená tak, že úroda Kristínky, dáva do popredia význam vedcov z Prešovskej univerzity.

zdroj:unipo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech