Prestaň podliehať prokrastinácii. Tu je 5 spôsobov, ako na to

  • Z času na čas prokrastinuje každý z nás, no niektorí to robia častejšie. Pre týchto návykových prokrastinátorov môže byť aj tá najmenšia úloha problémom. Je dôležité si zapamätať, že prokrastinácia je vec psychiky a s pár jednoduchými trikmi ju môžeš zastaviť aj ty.
procr
napoleonfour.com/coffeentrees, via theadventurer)
  • Z času na čas prokrastinuje každý z nás, no niektorí to robia častejšie. Pre týchto návykových prokrastinátorov môže byť aj tá najmenšia úloha problémom. Je dôležité si zapamätať, že prokrastinácia je vec psychiky a s pár jednoduchými trikmi ju môžeš zastaviť aj ty.

Prokrastinácia je niečo, čo k nám prichádza prirodzene. Určite to poznáš aj na sebe. Máš urobiť niečo, čo ti príde nudné, nezaujímavé, na čo potrebuješ veľa času. Tvoja prirodzená reakcia je presunúť túto úlohu na neskôr, aby si sa mohol sústrediť na veci, ktoré ti prinášajú priamu radosť a zábavu. Podľa psychológov sa až 20% ľudí identifikuje ako chronickí prokrastinátori. Chronická prokrastinácia neznamená, že prokrastinuješ iba v jednej špecifickej oblasti – je to súčasť tvojho životného štýlu, a to môže byť únavné a nebezpečné. Ak by sa ešte neklasifikoval ako chronický prokrastinátor, stále je tu šanca, že prokrastinuješ aspoň ne určitej úrovni. Ak s tým chceš ale niečo robiť a začať sa sústreďovať na veci, ktoré musíš zvládnuť, začni konať.

Procrastination-Doodle

foto: jmlalonde.com

Tu je 5 trikov, ktoré ti v tom môžu pomôcť.

  1. Rozplánuj si deň na 15 – minútové úseky.

Multitasking je jednou z najjednoduchších ciest k prokrastinácií, pretože ti dovoľuje oddialiť tie menej zábavné úlohy. Najlepší spôsob, ako tomu zabrániť a zvýšiť svoju produktivitu, je používanie časového plánu. Tento koncept je podobný tomu, ako keď si na papier napíšeš rozpočet, ale v tomto prípade sa sústreďuješ na to, ako stráviť svoj čas, nie peniaze.

Začni tým, že si naplánuješ svoj deň a zahrnieš všetko, čo chceš v daný deň dosiahnuť. Ďalej tieto úlohy rozdeľ na 15 – minútové časové úseky, čo ti pomôže stanoviť si realistickejšie termíny a nebudeš zbytočne strácať čas.

Táto technika zámernej práce v sériách je tiež známa ako Pomodoro technika.  Čo ti môže tiež pomôcť sú appky ako TimeDoctorRescueTime.

  1. Naplánuj si S.M.A.R.T ciele

Hovorí sa, že cieľ bez plánu je iba želanie. Ak máš konkrétne úlohy, ktoré treba stihnúť do stanoveného termínu, šance, že tieto úlohy oddiališ, sa znižujú. S.M.A.R.T ciele sú nepriateľ prokrastinácie. Aby si vedel, čo to vôbec znamená, ciele, ktoré si stanovíš, musia byť špecifické, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené.

Ak chceš poraziť prokrastináciu a dosiahnuť svoje ciele, zadávaj si dobre definované úlohy. Môžeš použiť appky ako Nozbe alebo Strides.

28-082422-researchers_settle_on_the_fastest_and_most_efficient_workout

foto: askmen.com

  1. Použi metódu Georga Washingtona

Poznáš metódu G. Washingtona? Táto metóda obsahuje výber ľubovoľného bodu v tvojom dni a jeho označenie ako poludnie, čiže tvoja top priorita. Odtiaľto sa budeš posúvať v segmentoch, so zameraním na konkrétnu hodinu, v ktorej sa práve nachádzaš. Každá hodina bude tvoje poludnie. Je to skrátka iný spôsob, ako si zorganizovať čas, no stále efektívny.

  1. Odstráň zo svojho pracovného miesta to, čo ťa rozptyľuje

Každý chce mať zábavný a cool office, ale preplnené pracovné stoly, bohužiaľ, ponúkajú veľa priestoru na tvoje rozptýlenie. Ak to teda s porazením prokrastinácie myslíš vážne, musíš si vytvoriť prostredie bez rušivých elementov. Pár nápadov zahŕňa nasledovné:

  • Umiestni monitor počítača prečo od okna. Tento drobný trik ti zabráni rozptyľovať sa nad tým, čo sa deje vonku.
  • Odstráň zo svojho pracovného stola drobnosti. Zatiaľ čo skákajúce hlavy, stresové guličky a podobné „vychytávky“ môžu vyzerať super, ich šarm funguje aj na teba a upriamujú tvoju pozornosť neželaným smerom.
  • Odinštaluj z počítača aplikácie, ktoré ťa rozptyľujú a odstráň všetky záložky, ktoré nemajú nič spoločné s podnikaním. Je síce úžasné, koľko času dokážeš v práci zabiť tým, že klikáš na rôzne stránky, ale prácu to za teba nevykoná.
  1. Nájdi si zodpovedných partnerov.

Keď podnikáš, nie vždy máš šéfa alebo manažéra, ktorí ti budú zozadu dýchať na krk a dohliadať na to, že si svoju prácu robíš poctivo. Aj keď je určite radosť byť sám sebe pánom, má to aj svoju zápornú stránku – keď nemáš nadriadených, nemáš nikoho, kto by ťa koordinoval a navádzal správnym smerom a opäť raz začneš prokrastinovať.

Našťastie, aj na toto je tu to správne riešenie. Ak pracuješ z domu, povedz manželke, nech ťa denne kontroluje. Ak máš blízkeho priateľa alebo kolegu, s ktorým pracuješ v rovnakom odvetví, môžete si denne volať a zdieľať svoj progres.

elitedaily-Studio-Firma-job

foto: elite daily

Prokrastinácia nie je niečo, čo si môžeš dovoliť brať na ľahkú váhu. Hoci sa vždy všetci pobavíme, keď sedíme vonku na pive a vínku, v skutočnom živote, kde sa točia peniaze a každý cent znamená krok bližšie k tvojej vysnívanej jachte, je prokrastinácia neželaným javom. Samozrejme, že si chceme všetci občas oddýchnuť, nestrať sa a nič nerobiť. Ale účty nám to nezaplatí a výkonnosť nám to tiež nezvýši. Takže už nepremárni ani chvíľu času a choď sa rýchlo zbaviť všetkého, čo ťa pri práci okráda o čas.

zdroj: entrepreneur.com, 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK