Uznávaný doktor povedal v priamom prenose RTVS rasistickú poznámku. Televízia razantne reaguje

  • Dámsky klub si v utorok do živého vysielania pozval doktora Ladislava Koštáľa
  • Vyjadroval sa k úrazom rúk, z úst však vypustil rasistické označenie černochov
Ladislav Koštáľ Slovensko RTVS Dámsky klub
Ladislav Koštáľ, RTVS
  • Dámsky klub si v utorok do živého vysielania pozval doktora Ladislava Koštáľa
  • Vyjadroval sa k úrazom rúk, z úst však vypustil rasistické označenie černochov

Dámsky klub je relácia verejnoprávnej RTVS, ktorú vysielajú každý deň v čase obeda. Slovo v nej často dostávajú celebrity, ale aj odborníci na rôzne oblasti. Vzhľadom na to, že sa vysiela naživo, jedným z najviac skloňovaných problémov sú nevhodné vyjadrenia.

Podobná situácia nastala v utorňajšom vysielaní Dámskeho klubu, kde bol pozvaný prestížny slovenský chirurg Ladislav Koštáľ. Pre jeho rasistické označenie černochov bola daná časť relácie stiahnutá z archívu, informujú Topky.

Moderátorka nereagovala odmietavo

Ladislav Koštáľ je primár Oddelenia Chirurgie ruky a Komplexu operačných sál v Nemocnici Ružinov. Hovoria o ňom ako o najväčšom majstrovi vo svojom odbore, informuje UNB. Keď sa teda v Dámskom klube riešila téma úrazu ruky, ako odborník sa prišiel do relácie vyjadriť práve on.

Reláciu moderovala Iveta Malachovská, ktorá sa doktora pýtala na karpálny tunel. Ten podľa neho postihuje hlavne ľudí z Európy. Práve pri porovnávaní etník vykĺzlo z úst odborníka nevhodné označenie černochov.

„No, my toho máme strašne veľa. Arabi to nemajú, negri to nemajú. Tam to je asi dané Európou,“ povedal v živom vysielaní. Moderátorka Malachovská na rasistické oslovenie nereagovala odmietavým spôsobom.

K situácii sa vyjadril aj Malachovskej kolega

Podobne ako vyjadrenie doktora Ladislava Košťála, kritiku Slovákov si vyslúžila aj reakcia Malachovskej. K vzniknutej situácii sa na Facebooku vyjadril aj publicista Michal Havran, ktorý moderuje diskusnú reláciu Večera s Havranom.

„Verím, že takýto slovník nie je najnovším trendom v ich kulturkampfe, lebo ak náhodou áno, tak aj ja si teda dovolím bez zdráhania povedať, že rasisti do RTVS nepatria a tento slovník je v rozpore s poslaním verejnoprávneho vysielania európskej demokracie,“ uviedol.

Myslíš si, že by sa touto situáciou malo zaoberať Ministerstvo zdravotníctva?

Havran v závere svojho statusu vyjadril vieru v to, že sa bude nevhodným vyjadrením doktora zaoberať či už zriaďovateľ nemocnice, alebo ministerstvo zdravotníctva.

Časť relácie bola stiahnutá z archívu

Svoje vyjadrenie k vzniknutej situácii podala aj RTVS. „RTVS odsudzuje akékoľvek náznaky a prejavy rasistického charakteru,“ uviedli v stanovisku s argumentom, že živé vysielanie je typické svojou dynamikou.

Andrea Pivarčiová, ktorá je hovorkyňou daného média, na obranu moderátorky dodala, že Malachovská po spornom vyjadrení doktora automaticky ukončila rozhovor. Pre Topky sa vyjadrila aj moderátorka: „Celá situácia nás mrzí.“

Vysielanie, v ktorej sa vyjadroval doktor Koštáľ, už v archíve televízie nenájdeš. Televízia celú časť stiahla, čo znamená, že si ju diváci spätne už nemôžu pozrieť.

Zdroj: Topky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK