Prevratná technológia dokáže recyklovať všetky druhy plastov. Podporil ju aj David Attenborough

  • Technológia dokážu rozložiť akýkoľvek druh plastového polyméru na jeho základné prvky
  • Plasty dnes tvoria 11 % nášho odpadu. Štvorčlenná rodina za jeden rok vyprodukuje približne 150 kg plastov
david
Brian Yurasits/unplash, wikipedia
  • Technológia dokážu rozložiť akýkoľvek druh plastového polyméru na jeho základné prvky
  • Plasty dnes tvoria 11 % nášho odpadu. Štvorčlenná rodina za jeden rok vyprodukuje približne 150 kg plastov

Plasty sú jedným z najpoužívanejších materiálov na svete. Objavovať sa začali už v 19. storočí, ale tak ako ich pozná dnes, sú známe od roku 1920. Nemecký lekárnik Hermann Staudinger navrhol moderné chápanie polymérov ako makromolekúl. V roku 1953 získal za to aj Nobelovu cenu.

Plasty dnes tvoria až 11 % nášho odpadu. Štvorčlenná rodina za jeden rok vyprodukuje približne 150 kg plastov. Po celom svete ničia ekosystém a od roku 1964 vzrástla ich produkcia až 10-násobne. Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch.

zdroj: pexels/mali maeder

Technológia plasty rozloží na základné zložky

Doteraz nebolo možné každý plast zrecyklovať, pričom sa na celom svete každoročne vyprodukuje  zhruba 300 miliónov ton plastov. Vedci prišli s dobrou správou a vymysleli prelomovú technológiu. V recyklačnom závode v Anglicku dokážu rozložiť akýkoľvek druh plastového polyméru na jeho základné prvky, ktoré sú určené na recykláciu.

Podľa portálu Unilad túto technológiu vlastní spoločnosť Mura Technology a ich proces je známy ako HydroPRS. Prelomová je v tom, že vďaka svojej schopnosti dokáže štiepiť plasty, ktoré sú zvyčajne určené na spaľovanie alebo sa hromadia na skládkach. Technológia dokonca dokáže odstrániť biologický materiál, ako sú napríklad zvyšky potravín, ktoré na plaste ostávajú. 

Bojuješ aj ty proti plastom?

HydroPRS však v prvom rade z plastov, ktoré sa bežne nedajú zrecyklovať získa zložky, z ktorých boli vyrobené, ako napríklad ropu. Technológia by to mala docieliť použitím horúcej pary a tlaku. Ropa, rôzne oleje či chemikálie tak budú pripravené na predaj výrobcom na výrobu nových produktov.

Steve Mahon, generálny riaditeľ spoločnosti Mura Technology, pre Forbes povedal: „Náš proces ponúka životaschopnú recyklačnú cestu pre materiály považované za „nerecyklovateľné“, ktoré by inak boli určené na skládky, spálenie a pre životné prostredie. HydroPRS dokáže previesť všetky typy plastov späť na ich základné zložky a na opätovné použitie pri výrobe nových plastových materiálov.“ 

Plast sa dá používať do nekonečna

Tento proces podporil aj britský prírodovedec a moderátor a producent David Attenborough, ktorý sa objavil aj vo videu Mura Technology. „Na znečistení plastami je tragické to, že je to úplne zbytočné,“ hovorí Attenborough vo videu, ktoré zverejnila britská recyklačná spoločnosť. Dodáva, že plast sa do našich oceánov nikdy nemal dostať

Ekologická katastrofa: Respirátory sú horšie ako PET fľaše. Mesačne ich spotrebujeme takmer 130 miliárd

Mura Technology tvrdí, že materiály vyrobené počas procesu recyklácie môžu byť použité znova a znova, a to bez toho, aby sa stali chemicky nestabilnými. Britská vláda sa ho rozhodla túto technológiu takisto podporiť. „Vláda sa zaviazala, že sa bude usilovať o to, aby a plast opätovne použil, namiesto toho, aby sa vyhodil,“ uviedla Rebecca Pow, štátna tajomníčka Spojeného kráľovstva pre ministerstvo životného prostredia.

Zdroje: Unilad, Forbes, Mura Technology

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá