PREVRATNÝ OBJAV: Sklerózu multiplex môže vyvolávať rozšírený vírus, riešením by mohlo byť očkovanie

  • Vedci z Harvardovej univerzity skúmali krv vojakov
  • Zistili, že vírus, ktorý spôsobuje mononukleózu, má na svedomí ešte jedno vážne ochorenie
  • Ak sa potvrdí, že choroba je spôsobená vírusom, vedci by sa mohli zamerať na výrobu vakcín
IQ
Ilustračný obrázok, freepik/Unsplash/ Olga Guryanova
  • Vedci z Harvardovej univerzity skúmali krv vojakov
  • Zistili, že vírus, ktorý spôsobuje mononukleózu, má na svedomí ešte jedno vážne ochorenie
  • Ak sa potvrdí, že choroba je spôsobená vírusom, vedci by sa mohli zamerať na výrobu vakcín

Neliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie skleróza multiplex (SM) je pravdepodobne spôsobované nákazou vírusom Epsteina-Barrovej (EBV), informovali vedci z Harvardovej univerzity vo vedeckom časopise Science.

Bádatelia analyzovali vzorky krvi amerických vojakov, ktoré im armáda odoberá každé dva roky. Z prvej vzorky vyhodnotili, či boli vojaci nakazení vírusom EBV, a následne testovali, či sa u nich prejavilo ochorenie SM. O svojich zisteniach informovali vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Harvardovej univerzity.

Ohrození sú najmä vojaci

Skupina vojakov s infekciou EBV mala oproti ostatným 32-násobne vyššiu mieru výskytu sklerózy multiplex. Iné vírusy pritom nemali na mieru výskytu SM žiaden vplyv.

Tieto zistenia sa podľa vedcov nedajú vysvetliť nijakým iným rizikovým faktorom pre chorobu SM, a preto naznačujú, že EBV je hlavnou príčinou, resp. vyvolávačom sklerózy multiplex na svete.

Hypotézu, že EBV môže vyvolať SM, skúmala naša skupina a iní (vedci) už niekoľko rokov, ale toto je prvá štúdia, ktorá poskytuje presvedčivý dôkaz o kauzalite,“ uviedol profesor epidemiológie a hlavný autor predmetnej štúdie Alberto Ascherio, ktorý pôsobí na fakulte verejného zdravia Harvardovej univerzity – Harvard T.H. Chan School of Public Health – v americkom Bostone.

Mozog RTG
zdroj: TASR/AP/Bambino Gesu Hospital

Ide o veľký krok vpred, pretože naznačuje, že väčšine prípadov SM by sa dalo predísť tým, že zabránime nákaze vírusom Epsteina-Barrovej,“ priblížil Ascherio s tým, že ďalší výskum EBV by zároveň mohol viesť k objaveniu liečby SM.

Nervové ochorenie

Skleróza multiplex je chronické autoimunitné ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktoré spôsobuje poškodenie myelínových obalov chrániacich výbežky (axóny) nervových buniek v mozgu. Zatiaľ nie je potvrdené, či EBV sklerózu priamo spôsobuje, alebo ju iba vyvoláva. Infekcia vírusom či baktériou totiž býva spúšťačom prejavov mnohých autoimunitných ochorení.

Vírus Epsteina-Barrovej je herpetický vírus, ktorý môže v ľudskom tele vyvolať infekčnú mononukleózu. Počas svojho života sa ním podľa vedcov nakazí približne 95 percent dospelých, pričom vo väčšine ľudí je latentný – neprejavuje sa vonkajšími príznakmi.

Práve z tohto dôvodu bolo obzvlášť ťažké preukázať príčinnosť medzi jedným z najbežnejšie vyskytujúcich sa vírusov na svete a relatívne zriedkavou chorobu SM. Autori predmetnej štúdie skúmali vzorky viac ako desiatich miliónov amerických vojakov a sklerózu multiplex objavili v 955 z nich.

zdroj: freepik/rawpixel.com

Oneskorenie medzi infekciou EBV a nástupom sklerózy multiplex môže byť podľa Ascheria čiastočne vysvetlené tým, že symptómy SM sú v raných štádiách tejto choroby často prehliadnuté.

Ďalší dôvod môže byť aj komplexný vzťah medzi EBV a imunitným systémom hostiteľa, ktorý je počas jeho života opakovane stimulovaný vždy, keď sa tento latentný vírus reaktivuje.

„V súčasnosti neexistuje spôsob, ako účinne predchádzať nákaze EBV alebo ju liečiť, ale vakcína proti tomuto vírusu alebo zameranie sa naň špecifickými antivírusovými liekmi by mohlo v konečnom dôsledku zabrániť alebo vyliečiť sklerózu multiplex,“ poznamenal Ascherio.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá