Prevratný objav: Vedci objasnili pôvod záhadných kruhov pri Stonehenge, využili pri tom revolučnú technológiu

  • Archeológovia z Veľkej Británie zistili, že rozsah monumentu Stonehenge je oveľa väčší, ako predpokladali
  • Vedci tiež zistili, že priepasti v tvare kruhu boli určite vytvorené človekom
  • Na výskum využili revolučnú technológiu, ktorá odhalí, z akého času pochádza pôda
  • Nové zistenia môžu zabrániť výstavbe tunela, ktorý sa plánuje budovať v tejto oblasti
Stonehenge
Stonehenge, Flickr/Jim Forest, Pixabay/TheDigitalArtist
  • Archeológovia z Veľkej Británie zistili, že rozsah monumentu Stonehenge je oveľa väčší, ako predpokladali
  • Vedci tiež zistili, že priepasti v tvare kruhu boli určite vytvorené človekom
  • Na výskum využili revolučnú technológiu, ktorá odhalí, z akého času pochádza pôda
  • Nové zistenia môžu zabrániť výstavbe tunela, ktorý sa plánuje budovať v tejto oblasti

Minulý rok boli v blízkosti Stohenge, ktoré patrí medzi svetové dedičstvo, objavené hlboké diery. Archeológovia ich vtedy nadšene opisovali ako najväčšiu prehistorickú stavbu, aká sa kedy našla v Británii. Niektorí ich kolegovia však nadšenie nezdieľali a jamy pre nich boli len obyčajnými prírodnými prvkami. 

Vedecké testy teraz dokázali, že tieto priepasti, z ktorých je každá zarovnaná do kruhu s priemerom 2 kilometre, boli určite vytvorené človekom, píše The Guardian. Vykopali ich pred takmer 4 500 rokmi. 

Vyzerá to tak, že tieto diery boli hranicou, od ktorej začínala „posvätná pôda“, pretože jeden z najväčších britských monumentov Durrington Walls sa nachádza presne v jeho strede. Miesto je približne 5 kilometrov severovýchodne od Stonehenge na Salisbury Plain.

Bláznivé debaty a kritici, ktorí tvrdili, že ide o prírodný úkaz

Profesor Vincent Gaffney z Bradfordskej univerzity, archeológ, ktorý viedol tím objaviteľov dokázal, že ide skutočne o obrovský neolitický monument. „Niektoré debaty o objave Stonehenge sa mi zdali bláznivé,“ uviedol. 

Krátko po oznámení objavu v júni 2020 sa stali populárnymi kritické komentáre. Jeden z pochybujúcich archeológov označil jamy za „dierky v zemi“ a označil ich spojenie so Stonehenge ako „úplne hypotetické“. Ďalší archeológ zas tvrdil, že ide o prirodzené priehlbiny a prírodné útvary. 

zdroj: Wikimedia commons/Operarius

Urážky šokovali Gaffneyho, ktorý im musel čeliť. Spomenul si aj na archeológa, ktorý navrhol, aby so sebou Gaffneyho tím priviedol geológa. Ten by im ukázal, že naozaj ide o prírodné útvary. A tak do tímu zamierili rovno dvaja. 

Vedci na identifikáciu použili novú, opticky stimulovanú luminiscenciu (OSL). Odhalili 20 šácht, z nich všetky merajú 10 metrov na šírku a 5 metrov do hĺbky. 

Revolučná technológia

Nová technológia je podľa profesora Gaffneyho revolúciou v odbore. „Viete priamo určiť dátum, z ktorého pochádza sediment. Pri tradičnom skúmaní musíme nájsť kúsok kosti alebo dreveného uhlia,“ priblížil, ako výskum funguje. 

Skutočnosť, že všetky majú rovnaké rozmery, podporuje myšlienku, že ich vytvoril človek, píše Artnet

„Pozoruhodná podobnosť medzi jadrami a viaceré odlišné výplne naznačujú, že jamy boli vytvorené v podobnom čase,“ komentoval objav Tim Kinnaird z prírodovedeckej fakulty škótskej univerzity St. Andrews. „Potvrdilo sa, že všetky jamy sú si veľmi podobné,“ uviedol. 

zdroj: JWi1son/Wikimedia commons

V danej oblasti plánujú vybudovať tunel, aby sa zlepšili miestne dopravné pomery. Nové zistenia by mohli plány na výstavbu ovplyvniť. Aktivisti zaznamenali víťazstvo začiatkom tohto roka, keď bola výstava tunela pozastavená, ale najnovšie objavy by mohli projekt úplne zrušiť. 

Objav dokazuje, že prví obyvatelia Británie, a to najmä poľnohospodárske komunity, mali spôsob, ako odmerať vzdialenosti. Pravdepodobne rozmer určovali podľa počtu krokov, píše Express

Reportáž o novom objave bude vysielať aj britská televízia Channel 5 s názvom Stonehenge: The New Revelations. 

Zdroje: The Guardian, Artnet, Express

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá