Prezident Pellegrini o svojom detstve: Čistý jednotkár a hudobník, jeho predkovia pri Hrone budovali železnice

  • Novozvolený prezident vysvetlil aj pôvod priezviska
  • Spomínajú na neho učitelia aj rovesníci z rodnej obce
atentát, čtk, pellegrini
Ilustračná fotografia TASR/Jakub Kotian
  • Novozvolený prezident vysvetlil aj pôvod priezviska
  • Spomínajú na neho učitelia aj rovesníci z rodnej obce

Peter Pellegrini zložil v sobotu napoludnie do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana ústavou predpísaný sľub a ujal sa funkcie prezidenta SR. V rámci inauguračného príhovoru nový prezident deklaroval, že Slovensko bolo, je a ostane pevnou súčasťou Európskej únie i Severoatlantickej aliancie, ale nebude sa v nich nikdy báť hovoriť svojím suverénnym hlasom.

Povedal, že chce pracovať aj na zdravých vzťahoch so všetkými našimi susedmi. Informuje o tom TASR. Televízia RTVS pri tejto príležitosti zmapovala detstvo nového prezidenta či pôvod jeho priezviska. Na novú hlavu štátu zaspomínali rovesníci z obce i učitelia. 

Taliansky pôvod 

Ako už môže napovedať priezvisko novozvoleného prezidenta SR, Peter Pellegrini má korene v Taliansku. 

„Bol to môj praprastarý otec Leopoldo Pellegrini, ktorý zo severu Talianska prišiel v čase, keď sa na Slovensku budovali železnice. Podieľal sa na výstavbe železničnej trate Levice – Žiar nad Hronom, a preto sa aj rozhodol zostať blízko Žiaru nad Hronom, kde zarobené peniažky použil na kúpu maličkého kúska zeme, na ktorom začal hospodáriť a od toho obdobia vlastne začína generácia Pellegriniovcov v Lehôtke pod Brehmi,“ priblížil zvolený prezident.

V Lehôtke pod Brehmi sa narodili aj rodičia Petra Pellegriniho. Práve tam preto strávil nový slovenský prezident aj veľkú časť svojho detstva. 

„Boli sme ešte generácia, ktorá sa bez dozoru rodičov alebo starých rodičov išla kúpať do Hrona, kde sme sa v potoku naozaj učili chytať pstruhy pod kameňmi. Kde sme zobrali od starkého z dielne sekeru, klince a išli sme si po vzore partizánov postaviť do lesa bunker. Boli to také slobodné dva mesiace v roku, kedy sme žili taký dedinský život a ja mám na to tie najlepšie spomienky,pokračoval Peter Pellegrini.

Jednotkár počas celej základnej školy 

„Bol veľmi skromný, nenápadný, nikdy a ničím nevzbudzoval na seba pozornosť, v kolektíve svojich spolužiakov bol veľmi obľúbený. To boli jeho charakterové vlastnosti, ale bol to žiak so svojou špeciálnou charizmou. Charizmou bol jeho úsmev, ktorý mu zostal stále,“ spomínala učiteľka Petra Pellegriniho zo základnej školy Mária Brozmanová. 

Základnú školu absolvoval v jazykovej škole Slovenského slobodného vysielača v Banskej Bystrici. Stredoškolské vzdelanie nadobudol v rodnom meste na gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského. 

Peter Pellegrini priznáva, že nebol bifľoš. Na hodinách však dával dobrý pozor, preto sa veľa naučil už počas samotnej školy a doma sa tým pádom nemusel pripravovať. 

„Mal som naozaj skoro celú základnú školu samé jednotky a na gymnáziu v niektorom ročníku možno dvojku na pol roka alebo tak,“ priblížil zvolený prezident.

Učil sa na akordeón, vyštudoval ekonómiu 

Ako aj iné deti, aj Peter Pellegrini sa popri štúdiu venoval iným aktivitám. Chodil do Ľudovej školy umenia, ktorá je dnes známa ako Základná umelecká škola Jána Cikkera, kde sa učil hrať na akordeón. 

Jeho študijné kroky smerovali aj na vysokú školu. Rozhodol sa pre ekonómiu. Bakalárske štúdium ešte absolvoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, inžinierske dokončil na Technickej univerzite v Košiciach. 

„Matematika mi išla veľmi dobre a to dávalo dobrý základ, že by som mohol byť lepším ekonómom než právnikom. Bolo to štúdium náročné. Ale, samozrejme, už to prednaznačovalo zhruba, kde by mohol po tej odbornej stránke smerovať môj život. Aj keď už popri tom som paralelne koketoval aj s myšlienkou aj nejakého záujmu o veci verejné,“ dodal.

Zdroje: TASR, RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá