Prezident Pellegrini prvýkrát prehovoril o incidente dieťaťa s atrapou zbrane pred jeho domom

  • Rodič podľa prezidenta riskoval zdravie dieťaťa
  • Peter Pellegrini uviedol aj to, kde bude zatiaľ bývať
Peter Pellegrini.
Ilustračná fotografia TASR/Jaroslav Novák
  • Rodič podľa prezidenta riskoval zdravie dieťaťa
  • Peter Pellegrini uviedol aj to, kde bude zatiaľ bývať

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini dnes v živom vysielaní RTVS v diskusnej relácii O 5 minút 12 prvýkrát komentoval incident z 30. mája, kedy okolo jeho domu v popoludňajších hodinách prešlo auto s dieťaťom, ktoré na zadnom sedadle s kuklou na hlave v rukách držalo atrapu zbrane.

„Ten rodič riskoval zdravie svojho dieťaťa. List otca sa mi do ruky dostal, ja to akceptujem. Myslím si, že hazardoval so životom a zdravím svojho dieťaťa,“ povedal Peter Pellegrini. 

Nový šéf prezidentskej kancelárie 

Uviedol tiež, že zatiaľ ostáva bývať vo svojom bydlisku v bratislavskej Vrakuni, no uvažuje nad tým, že by sa čoskoro presťahoval do priestorov, ktoré zabezpečí štát.

Peter Pellegrini tiež povedal, že novým šéfom prezidentskej kancelárie bude právnik Peter Vodrážka, ktorý bol riaditeľom organizačného odboru Národnej rady. Riaditeľom kabinetu prezidenta bude Matej Čapliar, ktorý riadil kanceláriu predsedu parlamentu. 

Nový prezident tiež potvrdil, že komunikáciu bude naďalej riadiť Patrícia Medveď Macíková. 

Pozvanie politických strán za okrúhly stôl naďalej platí 

Mohlo by sa však počkať na vývoj zdravotného stavu premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD). V nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS to povedal prezident SR Peter Pellegrini. Informáciu priniesla TASR. 

Poukázal na to, že slovenská spoločnosť je extrémne rozdelená. Upokojovanie spoločnosti však nie je podľa neho len úlohou politikov a prezidenta, ale aj ďalších častí spoločnosti.

„Ak nedôjde k upokojeniu situácie a pomyselnému začatiu búrania múrov medzi dvoma pólmi spoločnosti, tak máme vážny problém,“ podotkol.

Avizoval, že do Prezidentského paláca plánuje pozvať aj predstaviteľov najvýznamnejších médií na Slovensku. „Chcem s nimi hovoriť o tom, aký bude ich prínos, aby sa situácia zlepšila,“ ozrejmil. Hovoriť podľa neho treba aj s influencermi.

Prezident by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom parlamentu

Prezident SR Peter Pellegrini by sa chcel v septembri prihovoriť poslancom Národnej rady SR. Do parlamentu by chcel prichádzať častejšie ako raz za rok. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Pravdepodobne by som mohol dodržiavať rituál výročia inaugurácie a pred letom zhodnotiť situáciu v krajine. Ale mám predstavu predstúpiť pred poslancov aj pri ďalších zásadných témach, ktoré sú ešte pred nami,“ dodal. Hoci sa prezident nezodpovedá parlamentu, podľa Pellegriniho môže otvárať diskusiu o dôležitých témach.

V súvislosti so smerovaním krajiny by bol rád, keby sa pri kľúčových otázkach nachádzala elementárna zhoda naprieč politickým spektrom. Spoločnosť by sa podľa jeho slov tiež mala učiť ctiť si úrad prezidenta. „Bez ohľadu na to, kto sedí na stoličke prezidenta alebo prezidentky,“ doplnil.

Pellegrini v diskusii načrtol aj personálne obsadenie aparátu paláca. „Novým kancelárom, čiže úradujúcou hlavou celej organizácie, bude v Prezidentskom paláci, na môj návrh, Peter Vodrážka,“ priblížil. Ide podľa jeho slov o právnika, s ktorým sa mu dobre spolupracovalo v Národnej rade SR. „Riaditeľom kabinetu prezidenta bude Matej Čapliar,“ dodal.

Prezident v relácii tiež povedal, že v obydlí, kde teraz býva, boli vykonané bezpečnostné opatrenia, aby bola polícia schopná chrániť celé okolie domu. Deklaroval ochotu podriadiť sa navrhovanému ustanoveniu, na základe ktorého by mali traja najvyšší ústavní činitelia povinne bývať v priestoroch, ktoré určí štát. 

Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka (18. 6.) v 15. schôdzi. V utorok ráno majú na programe viaceré návrhy z dielne ministerstva financií. Popoludní majú začať rokovanie o tzv. lex atentát, teda legislatíve, ktorá má priniesť opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine. Najprv bude parlament rozhodovať o tom, či bude o legislatíve rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

 

Zdroje: RTVS/O 5 minút 12, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá